KUNDALINI

BRAMA BOGA
(CZĘŚĆ 4)
LINK! DO CZĘŚCI 3

LINK! DO CZĘŚCI 5

Mistyczna anatomia zawiera w sobie cudowną symbolikę, która wyjaśnia w bardzo prosty sposób wiele funkcji organizmu. Mity, legendy związane ze Świętym Graalem wielokrotnie odnoszą się do mózgu.

Święty Graal istnieje w głowie - w mózgu, a tym maleńkim "czymś", a zarazem wielkim jest szyszynka.

Czym jest szyszynka w symbolice mistycznej:
- Materiałem siewnym?
- Kamieniem filozoficznym?
- Czy Filozoficznym jajem?

"... Miałam dzisiaj przepiękną wizję. Otworzyło się niebo pełne chmur i wyszło z nich piękne słońce. Coś takiego czego jeszcze nigdy nie widziałam; moim oczom ukazały się piękne złote kolory z bardzo ciepłym blaskiem. W środku pojawił się delikatny błękit i nagle na tym tle wyłonił się przepiękny złoty kielich ... to było niewypowiedzianie piękne, z maleńkiej miniaturki zaczął rosnąć do wielkich rozmiarów ... " (moje notatki - grudzień 2000)

Mistyczna funkcja szyszynki uchodzi za kosmiczne narzędzie komunikacyjne. Według nauk wschodu szyszynka jest powiązana z trzecim okiem, które otwiera człowieka na wewnętrzne wizje, uważana jest za bramę do oświecenia i Chwały Bożej. Wielu mistyków twierdzi, że szyszynka związana jest z szóstą czakrą Ajna. Ciągle bardzo dużo teorii głosi na temat szyszynki mylne wyobrażenia, wielu nawet nie wierzy w istnienie trzeciego oka.

Kiedy zrzucimy własne ograniczenia, odkrywamy niezwykłe rzeczy, które gwarantują totalną transformację. W organizmie człowieka zawarta jest cała mądrość, wynosi nas na powierzchnię i ujawnia każde bycie w oddzieleniu od Źródła. Dzięki mocniejszemu wglądowi w organizm, który zwie się człowiekiem, mamy możliwości poznania wyższych światów i możemy wzrastać. Człowiek jak smukła trzcina strzela ku niebu, aby ponownie zjednoczyć się z Bogiem. Całe misterium i różnorodność symboli mieszkają we wnętrzu każdej ludzkiej istoty. Jesteśmy maleńką miniaturką Wielkiego Uniwersum. Nauczmy się wykorzystywać wszystkie mistyczne symbole.

W środku głowy, w jamie ustnej i w siódmej czakrze znajdują się najważniejsze elementy odpowiedzialne za wzorzec mistycznej architektury człowieka. Niezmiernie ważne są punkty w siódmej czakrze tworząc na czubku głowy wieniec -
bregma. (LINK!).

Punkt Bindu jest połączony z Najwyższym Źródłem i otwiera całą czaszkę aktywując przysadkę mózgową i szyszynkę. Oba te gruczoły znajdują się w centrum mózgu, szyszynka reguluje nasze rytmy związane z dniem i nocą, w odniesieniu do cyklu rotacji Ziemi. Szyszynka znana jest z produkcji melatoniny i serotoniny. Właśnie produkcja tych substancji chemicznych reguluje dzień i noc, światło i ciemność. Melatonina i serotonina są neuroprzekaźnikami, które kontrolują huśtawkę nastrojów, serotonina w ciągu dnia jest sygnałem dla światła, a melatonina dla ciemności.

Oba czynniki: serotonina i melatonina wpływają do krwi i mózgu wywołując sygnały; w dzień seratonina budzi człowieka, a melatonina w nocy daje sygnał dla snu. Tutaj też huśtają się nasze nastroje, raz są odzwierciedleniem jasności, drugi raz ciemności. Jasność i ciemność huśtają się i albo dają nam radość albo przynoszą depresję. Wyższy poziom serotoniny jest kojarzony z pozytywnym biegunem - światłem dziennym, przebudzeniem. Melatonina jest negatywnym biegunem - ciemnością, stanem śpiączki. Między tymi dwoma czynnikami znajduje się punkt 0 - tzw. węzeł 0, który przechodzimy 2 razy w każdym cyklu dobowym kiedy człowiek staje się nieświadomy (zasypianie i faza przed przebudzeniem). Trzecie oko otwiera się kiedy posiadamy całkowitą kontrolę nad węzłem 0.

Przysadka mózgowa zwana też ''mistrzowskim gruczołem", zarządza wszystkimi innymi gruczołami wydzielania wewnętrznego, kontroluje wzrost i jest odpowiedzialna za "indywidualny dobrobyt". Mówi się, że wycięcie przysadki mózgowej z mózgu może spowodować śmierć w przeciągu trzech dni. Szyszynka związana jest z dzienno-nocnym cyklem, ma podwójną naturę - dualizm. Podzielona jest na dwa strumienie energii, które pełnią inną funkcję (96 płatów lotosu dzieli się na dwie drogi - każda po 48 płatów, które rozchodzą się w dwóch kierunkach). Współczesna mistyczna wiedza, określa je jako fosforencyjne światło podobne do pełni księżyca.

Egipcjanie nazywali przysadkę mózgową "gwiezdną komorą Izis". Kult Bogini Izydy był związany z Księżycem. Według starożytnej tradycji księżyc był związany z zasadą żeńską (przysadka mózgowa), a szyszynka była zasadą męską (słońce). W podobny sposób podzielono mózg, dwie półkule o dwóch różnych cechach:
- logiczne rozumowanie - zasada męska ( w tym przypadku jest to lewa półkula)
- emocjonalno-intuicyjna - zasada żeńska (prawa półkula)
 

Karotid

W mistyce zwany Alta Major, anatomiczna - tętnica szyjna wspólna (arteria carotis communis) - główne naczynie tętnicze zaopatrujące głowę i szyję. Po lewej stronie odchodzi ona z łuku aorty, z prawej strony z pnia ramienno-głowowego. Na szyi biegnie razem z żyłą szyjną wewnętrzną i nerwem błędnym w powrózku naczyniowo-nerwowym. W obrębie trójkąta tętnicy szyjnej wychodzi ona spod przedniego brzegu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego dając możliwość dogodnego badania tętna. W górnym biegu wytwarza zatokę tętnicy szyjnej. Tętnica szyjna wspólna dzieli się na wysokości 3-4 kręgu szyjnego na: tętnicę szyjną wewnętrzną i tętnicę szyjną zewnętrzną. W obrębie szyi tętnica szyjna wspólna biegnie tranzytem nie oddając przed podziałem żadnych gałęzi.

W Alta Major, w chwili wyższego rozwoju duchowego, rozwija się maleńki gruczoł karotid, będzie od tej pory spełniał w organizmie bardzo ważne funkcje. Alta Major zarządza oddechem, utrzymuje kontrolę nad poziomem tlenu i dwutlenku węgla we krwi. W dualizmie związany jest z cyklami przeciwieństw - tutaj: wdech - wydech, tlen - dwutlenek węgla.
 

Trzy ważne gruczoły:

-  szyszynka: dzień - noc, przebudzenie - sen
- przysadka mózgowa: reguluje temperaturę ciała, utrzymuje równowagę między ciepłem i zimnem
-  Karotid: wdech - wydech, tlen - dwutlenek węgla. (jeden z ważniejszych punktów w ćwiczeniach oddechowych).

Wszystkie trzy gruczoły trzymają balans w mózgu i synchronizują miejsce zwane Thalamus (wzgórze).
 

Wzgórze
(ang. łac. thalamus)

Część międzymózgowia znajdująca się pod spoidłem wielkim. Przylega do niego podwzgórze. Odpowiada za wstępną ocenę bodźców zmysłowych i przesyłanie ich do kory mózgowej (oprócz węchu). Pełni kluczową rolę w integracji informacji czuciowych i ruchowych, w procesach uwagi i kontrolowania dostępu do danych czuciowych.


Obszary wzgórza i funkcje:

- przednia grupa jąder

- jądra przyśrodkowe - rola w ekspresji emocji (dzięki integracji aktywności czuciowo-ruchowej)

- jądra śródblaszkowe - otrzymywanie informacji z wstępującego układu siatkowatego, wpływ na ogólną aktywność kory

- jądra części grzbietowej:
a. boczno-grzbietowe
b. poduszka - łączenie informacji słuchowych, wzrokowych i czuciowych poprzez współpracę z wzgórkami czworaczymi górnymi oraz ciałem kolankowatym bocznym
 
- jądra części brzusznej:
a. brzuszne przednie - wysyłanie niespecyficznych projekcji do kory przedczołowej, oczodołowej i kory czołowej przedruchowej; otrzymywanie informacji z istoty czarnej
b. brzuszne pośrednie - wysyłanie połączeń do kory ruchowej, otrzymywanie informacji

c. tylne boczne - przekazywanie informacji czuciowych (ból, dotyk, temperatura)
d. tylne przyśrodkowe - przekazywanie informacji o smaku i informacji czuciowych w obrębie głowy
e. tylno-dolne - otrzymywanie informacji o równowadze ciała (jądra przedsionkowe)

- jądro siatkowate wzgórza (NRT) - jądro hamujące; decydowanie o aktywności związanej z uwagą

- ciało kolankowate boczne - przekazywanie informacji z siatkówki do kory wzrokowej (płat potyliczny)

- ciało kolankowate przyśrodkowe - przekazywanie informacji słuchowych


Thalamus został uznany przez starożytnych ezoteryków za materiał - siewne centrum fizycznego istnienia, odnosi się do fizycznego ciała. Thalamus jest kamieniem filozoficznym i filozoficznym jajem, jest wspierany przez wiele rzeczy.

Thalamus wielkości włoskiego orzecha znajduje się w centrum mózgu, system znany jako "reptilian mózg," ta część mózgu jest stymulowana podczas mistycznej działalności, przypomina wyglądem głowę węża. Składa się z dwóch płatów, które z kolei przypominają małe rozmiary dwóch półkul mózgowych. Dwa płatki thalamus są powiązane ze sobą przez rurowe włókna nerwowe. Thalamus wielokrotnie jest też porównywany do jajka. Jest głównym sensorem i przekaźnikiem w mózgu, centralną bazą sterowania, która wskazuje nam otaczającą nas rzeczywistość. Ezoterycy łączą thalamus z funkcjami seksualnymi. Sugerują, że dzięki niemu w organizmie powtarzają się pewne wzorce: nasienie, zapłodnienie, ponowne tworzenie - stały schemat.

Jeśli coś w ciele fizycznym możemy porównać do świadomości, na pewno to może być thalamus - wzgórze. W ten sam sposób myślą dzisiejsi neurolodzy. Sugerują, że stare kultury obchodzące "kult węża" mają wielki sens (kult węża - kapłaństwo - iluminacja). Thalamus znany jako optyczny thalamus można uznać za prawdziwe trzecie oko.

cdn...

Vancouver
15 Aug. 2008


WIESŁAWA