NATURALNE LECZENIE

CHOROBY UKŁ. TRAWIENNEGO - R. BREUSS
(CZĘŚĆ 3)
LINK! DO CZĘŚCI 2
LINK! DO CZĘŚCI 4

WRZODY ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY

Gdy chory ma zdrową wątrobę i woreczek, to kuracja jest krótka, smaczna i skuteczna. - Przez dwa dni je się tylko bitą śmietanę z cukrem, dobrze słodką i więcej nic. - W ciągu tych dwóch dni nic nie pić! Żadnej herbaty ani mleka! Absolutnie nic! -Trzeciego dnia pije się herbatę z rumianku, szałwi, ślazu, ale wszystko co się pije może być brane po jednej łyżce! - Po takiej kuracji można znowu j e ś ć zupełnie normalnie, gdyż wrzody są wyleczone. Jeśli jednak wątroba i pęcherzyk żółciowy nie są w porządku, to wtedy tej śmietanowej kuracji absolutnie nie wolno przeprowadzać! - Taki chory musi codziennie wypić 1-2 filiżanki zimnej herbaty ze ślazu, j a k zwykle po małym łyku. Jedną szczyptę ślazu zalać filiżanką wrzącej wody, przykryć i zostawić na 10 minut do naciągnięcia. Odcedzić i pić po ostygnięciu. - Tacy chorzy muszą pić tę herbatę przez cały rok! Trzeba uważać, bo przy wrzodach żołądka może powstać rak.

UWAGA!

Przy zewnętrznych wrzodach czy czyrakach, dobrze jest zrobić kompres z bitej śmietany z dużą ilością cukru. Śmietana chłodzi i zmiękcza, a cukier leczy wrzód. Gdy nie ma się odpowiedniej śmietany, to można pod okład położyć prawdziwy miód pszczeli, ale to nie dotyczy żołądka!

ZA MAŁO ŻÓŁCI

Gdy stolec j e s t bardzo jasny, aż prawie biały, to znaczy, że wątroba produkuje za mało żółci lub wcale. W takim przypadku pije się przez kilka dni herbatę z obierków ziemniaczanych. - Małą garść obierzyn gotować w dwóch filiżankach wody przez 2-4 minuty. Pić zimną herbatę małymi łykami przez cały dzień.

ŻÓŁTACZKA

Przy żółtaczce przez 4 dni je się tylko czarną rzepę z łupiną i puree ziemniaczane bez tłuszczu i bez soli z dużą ilością rzepy w środku. Łupina z czarnej rzepy jest tu najważniejsza, a więc nie obierać rzepy! W lecie, kiedy nie ma świeżej rzepy, można ew. użyć inne rzodkwie - dobrze jednak byłoby to skonsultować z lekarzem.

LENIWE JELITA

W ciągu dnia często pojadać szczyptę kiszonej, surowej kapusty i często brać jeden łyk wody.

Dziennie wypić około 1/2 litra herbaty szałwiowej
- Kto pije szałwię codziennie, ten nie wie, co to obstrukcja.
- Nie jeść białego pieczywa i czekolady!

CZERWONKA, BIEGUNKI

Przy czerwonce i ciężkiej biegunce bierze się raz dziennie 3 krople z pięciornika kurze ziele (Potentilla - tormentille) albo pije się jedną filiżankę tej herbaty przez cały dzień po małym łyku i na zimno. Jedną pełną łyżeczkę tych korzeni gotować 3 minuty w 1/4 litra wody. Krople bierze się zawsze nie rozcieńczane i trzeba wiedzieć, że leczenie jest skuteczne tylko przy 3 kroplach; cztery krople, to już jest stanowczo za dużo. W ten sposób postępując mamy czerwonkę wyleczoną w ciągu 24-ech godzin. Zdarza się, że następnego dnia jeszcze się coś czuje, więc bierze się jeszcze raz te 3 krople.

Jak zrobić te krople?
- Zebrać jesienią korzenie pięciornika kurze ziele, suszyć 2-3 dni, pokroić na małe kawałeczki, włożyć do ciemnej butelki z dobrego szkła i zalać wódką (na pełną garść korzeni 1/2 litra wódki). Nie robić pełnej butelki. Pozostawić w cieple na całe 3 tygodnie, a potem odcedzić. Do tej nalewki włożyć znowu porcję korzeni i po 3 tygodniach trzymania w cieple (może być na słońcu), znowu odcedzić. - Można to wszystko powtórzyć jeszcze raz i po kolejnych 3 tygodniach otrzymuje się potrójną, bezwzględnie skuteczną tinkturę, która ma bardzo liczne zastosowania.

KOLKA NERKOWA I WĄTROBOWA

W tych przypadkach robi się możliwie gorący okład ze skrzypu i pozwala mu się działać przez 1/2 godziny. Kiedy pacjent z tym opatrunkiem czuje się dobrze, to można mu go jeszcze zostawić na jakiś czas. - Po około 20 minutach pacjent powinien odczuwać j u ż mniejszy ból. - Jedną garść skrzypu albo więcej, włożyć do płóciennego woreczka i gotować w małej ilości wody przez 10-15 minut.

ZGAGA

Zgaga świadczy o tym, że w żołądku jest za dużo kwasów. Trzeba pić herbatę piołunową (patrz choroby żołądkowe).

Aby pomóc cierpiącemu natychmiast, można podać mu kawałek tłustego sera, słoniny lub kiełbasy, ale bez chleba...

- jednak pod warunkiem, że jego pęcherzyk żółciowy i wątroba są w dobrym stanie. Nastąpi wówczas szybkie zużycie kwasów. Jeżeli jednak je się to z chlebem, to powstanie jeszcze więcej kwasów żołądkowych, a zgaga będzie jeszcze dokuczliwsza. Nadkwasota żołądka może być krótkookresowa lub przewlekła. W pierwszym przypadku może wystąpić po alkoholu, czarnej kawie, papierosach, ostrych przyprawach, po użyciu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych itp. Nadużywanie tych czynników prowadzi do wrzodów żołądka i dwunastnicy, a te do raka.

cdn...

Opracowala Daniela Gasiecka