NATURALNE LECZENIE

CUKRZYCA I HYPOGLIKEMIA - R. BREUSS
(CZĘŚĆ 6)
LINK! DO CZĘŚCI 5

CUKRZYCA

Chorym na cukrzycę nie wolno jeść potraw słodzonych, używek (alkohol, kofeina, teina). Nie wolno im j e ść białego pieczywa, bułek, potraw mącznych i wywarów mięsnych. Natomiast należy spożywać dużo warzyw, sałat, chude mięso, niewiele ziemniaków (nie smażyć!), razowy chleb, płatki owsiane i surowe owoce. Szczególnie skuteczna j e s t kuracja z białym twarogiem polegająca na codziennym spożywaniu go wieczorem, przez dłuższy czas. Bezwzględnie konieczne jest powolne jedzenie i dokładne żucie każdego kęsa.

Trzeba zażywać dużo ruchu na świeżym powietrzu. -Trzeba pić herbatę z następującej mieszanki: strąki fasoli (nie tyczkowa), liście jeżyny, liście czarnej jagody, ziele pięciornika złotego (Potentilla aurea) i ziele benedyktyńskie (Benediktuskraut). Szczyptę tej mieszanki zalewa się 2-3 filiżankami wrzącej wody i pozostawia do naciągnięcia przez 10-15 minut. Herbatę pić zimną małymi łykami w ciągu całego dnia, a poza tym trzeba brać 1-2 razy dziennie po 3(!) krople z pięciornika kurze ziele bez rozcieńczenia. Bardzo ważne są regularne kontrole poziomu cukru we krwi.

HIPOGLIKEMIA

J e s t to inaczej niedocukrzenie krwi, które może się zdarzyć choremu na cukrzycę, gdy np. wziął zbyt dużą dawkę insuliny, zjadł za mały posiłek albo pominął któryś, a także wtedy, gdy zbyt duży wysiłek fizyczny lub stres psychiczny przyspieszyły zużycie cukru i w związku z tym doszło do nagłego spadku stężenia cukru we krwi. Wtedy następuje nagłe osłabienie mięśni, mogą wystąpić drgawki, nadpotliwość, zaburzenia wzroku i orientacji, a także świadomości, aż do utraty przytomności włącznie. Przytomnemu choremu należy podać natychmiast cukier, czekoladę lub mocno słodzony napój. W takim stanie chory może być agresywny i często j e s t przez otoczenie uważany za pijaka. - W przypadku utraty przytomności należy chorego ułożyć w tzw. bezpiecznej pozycji i wezwać lekarza bądź pogotowie ratunkowe. - W razie ustania oddechu trzeba robić sztuczne oddychanie. [Kiedy człowiek nagle blednie, chwieje się na nogach, a nieraz pada i traci przytomność, to można naciskając bardzo mocno dwa punkty na twarzy szybko podnieść poziom cukru we krwi i przywrócić przytomność. - Należy mocnym naciskiem paznokcia i opuszka palca pchać w głąb ten rowek poniżej nosa, następnie zrobić to samo na środku bruzdy między dolną wargą, a brodą. - Pierwszy ucisk zwolnić, gdy chory odzyska w pełni świadomość, drugi - kiedy twarz chorego się zaróżowi. - Jest to bardzo skuteczna pierwsza pomoc przy nagłych zasłabnięciach. - (Z med. chin. - D.G.)

Hipoglikemia, to dolegliwość, która zdarza się nie tylko cukrzykom. Niedocukrzenie przejawia się w sposób, jaki każdy z nas doskonale zna:

1. trudności z rannym wstawaniem, powolne przejście od snu do rzeczywistości,
2. po południu, około godziny 15.00-tęj przychodzi senność, niemożność koncentracji, zmęczenie fizyczne i psychiczne, któremu towarzyszy silne łaknienie słodyczy (słodkie podwieczorki!),
3. wzrasta niecierpliwość, zdenerwowanie, zły humor, łatwość podniecania się, wybuchy złości,
4. w nocy sen nie daje odprężenia, człowiek ciągle jest napięty. Taki stan można by nazwać stanem przedcukrzycowym, bo nie leczony kończy się cukrzycą.

Można jednak ustabilizować poziom cukru we krwi pijąc tzw. słodki napój przygotowany według poniższego przepisu:

Napój przyrządza się z czterech warzyw. Oto one: marchew, dynia pomarańczowa, biała kapusta i cebula.

- Na dwie szklanki wody bierze się jedną szklankę drobniutko pokrojonych warzyw w równych częściach (po 1/4 szklanki). Cebuli i marchwi nie obierać! Wszystko razem gotować na małym ogniu 15-20 minut. To powolne gotowanie wydobywa z tych warzyw
całą słodycz. Po ugotowaniu odcedzić wywar. W ciągu dnia można wypić tego napoju nie więcej, jak dwie szklanki, a najlepiej pić rano na czczo i po południu. - Kuracja tym napojem trwa niekiedy kilka miesięcy zanim poziom cukru się nie ustabilizuje i nie znikną wyżej wymienione objawy. Przez pierwszy miesiąc pije się ten napój codziennie,
później 2-3 razy w tygodniu i wreszcie kilka razy w miesiącu.

UWAGA !
- wygotowane warzywa są bezwartościowe i należy je wyrzucić.
(
Z med makrobiotycznęj - D.G.)

LINK! DO CUKRZYCA I ZESPÓŁ METABOLICZNY

cdn...

Opracowała Daniela Gasiecka