KUNDALINI

KSZTAŁTOWANIE SIĘ OBWODÓW MÓZGOWYCH
(CZĘŚĆ 2)
 
LINK! DO CZĘŚCI 1

LINK! DO CZĘŚCI 3

Więcej niż połowa z szacowanych 100.000 genów w ludzkim DNA wydaje się być przeznaczona do budowy i utrzymania systemu nerwowego.

Automatyczny układ nerwowy reguluje i dostosowuje funkcje ciała na bodźce zewnętrzne. Składa się z dwóch wzajemnie hamujących się podsystemów: układu współczulnego i przywspółczulnego. Oba układy odzwierciedlają dwa główne procesy życia : rozwój i ochronę. Te dwa mechanizmy nie działają optymalnie w tym samym czasie, także oba mechanizmy działają w opozycji do siebie, np. system przywspółczulny zmusza do jedzenia, natomiast współczulny ucieka przed jedzeniem. W taki to sposób działa w nas podwójne sterowanie, oba systemy pracują dla jednego organizmu chociaż w zupełnie inny sposób. Z jednej strony podsyca się organizm do wzrostu, a z drugiej działa ochronnie, co w konsekwencji prowadzi do zmiany energii.

Podwzgórze - przysadka - nadnercza (HPA) mobilizują czynniki ochronne przed zagrożeniem, stąd przewlekły stres, który osłabia i wyniszcza. Gdy ten ośrodek nie jest często mobilizowany wówczas ciało kwitnie. Toteż często widzimy, że dzieci dorastające w stresujących środowiskach pozbawione są energii komórkowej, ich komórki wzrostu szwankują, co tym samym wpływa na ich rozwój psychiczny i emocjonalny. Hormony nadnerczy zwężają przepływ krwi do przedmózgowia a hormony stresu powstrzymują aktywność kory przedczołowej co rozdziela energię i świadomość na tylko mózgowe przeżycia.

Nadaktywność osi HPA jest jednym z powodów aktywności Energii Kundalini, która ogłupia człowieka, który nie jest jeszcze gotowy na jej przyjęcie z powodu nadprodukcji opiatów.

System pobudzenia jest źródłem naszej walki lub reakcji lotu, ponieważ dominujący (analityczny) umysł jest podłączony do systemu pobudzania i dociera do naszej lewej półkuli mózgowej. To jest nazwane „egotropik system”, ponieważ uwalnia energię z ciała na zewnątrz. Jeśli człowiek niegotowy na przebudzenie Kundalini będzie parł na przebudzenie tej energii oddziałuje na "egotropik system", osoba ta będzie tworzyć świat materialistyczny. Z reguły taką postać obwodu mózgowego budzą w sobie osoby pracujące za wszelką cenę nad przebudzeniem Kundalini, według różnych technik i schematów. Jest to rytuał zaprogramowany specjalnie dla takiego schematu w celu uzyskania większego wtajemniczenia i przejmowania władzy, a takie osoby to pospolici duchowi oszuści, którzy przekształcają swoją świadomość nie po to aby wzrastać i wspierać inne osoby ale do własnych egoistycznych celów, chcą kontrolować grupy. Szkoły „guru” są dzisiaj bardzo modne, więc, bądźcie ostrożni, ponieważ ignorancja potencjalnych nauczycieli nastawiona jest raczej na zysk niż na prawdziwą naukę i wiedzę. Toteż nie zdziwcie się jak ich nauki mogą okazać się dla was niezwykle szkodliwe.

Każdy człowiek posiada swoje granice, integralność i autonomię i łamanie na siłę własnych pól świadomości i mocy ciała może okazać się groźne. Tacy nauczyciele atakują Energię Kundalini w ciele innej osoby lub swoim, drażnią ją, zmuszają aby wykonywała ich rozkazy; często agresywnie szturchając, co oczywiście jest wielce prawdopodobne, że przebudzony w ten sposób wąż mocno pogryzie i będzie negatywny w skutkach.

Kundalini budzone i kierowane według woli i siły człowieka jest bardzo niebezpieczne i będzie wymagać ujarzmienia. Niestety siły Kundalini są potężne, szczególnie kiedy nie jest w harmonii zresztą ciała, więc może doprowadzić do spustoszenia, coś w stylu wyzwolonej energii jądrowej, która wyrywa się spod kontroli i niszczy wszystko wokół siebie. Energia Kundalini jest taką jądrową siłą we wnętrzu człowieka. Wówczas zamiast zbudować własną świątynię, nadać ciału i umysłowi specjalne moce, Kundalini może unicestwić życie tej osoby.

Niestety, dobrze wiem, że osoby których przejęła pycha nie przyjmą moich słów a ich podejście do mnie będzie agresywne. Wielu duchowych nauczycieli, doradców są świadomi, że te moje słowa niszczą im biznesy. Już nie jeden raz zostałam zaatakowana przez ignorantów za to, że ostrzegam i mówię otwarcie: nie wkładaj palców w pączek kwiatka bo ten nigdy nie rozkwitnie albo zakwitnie okaleczony. Żaden guru nie może dać ci pełnego błogosławieństwa, najwyższe łaski dusza może otrzymać tylko od Boga, będzie to dla niej nagroda za duchowe poszukiwania i posłuszeństwo; próby kontaktowania się z Bogiem - z umysłem nieograniczonym i w nim położona wiara a nie w mocach drugiego człowieka. Dla tych, którzy adorują tą Absolutną „twarz”, czczą i służą jej dobrze z całą czystością własnego serca, Bóg zawsze ześle swoje Łaski.

Świat objęty jest dwoma szkołami myślenia, dwoma szkołami kształtowania własnego umysłu, ciała ... a to wszystko dotyczy natury umysłu człowieka, na jakim poziomie funkcjonuje, które pole świadomości ma najbardziej rozwinięte. I nie przeskoczy uczeń z pierwszej klasy podstawówki jednym krokiem do klasy maturalnej, upłynie dużo wody zanim jego umysł i ciało będą do tego gotowe. Również nie da się kształtować tylko umysłu z pominięciem ciała, które wiadomo, wzrasta powoli a w naszym rozwoju duchowym zarówno ciało i umysł są niezbędne do uzyskania „tego nowego”. Nie można w tym przypadku oddzielić ciała aby wzrósł umysł tak jak nie można kształtować tylko ciała bez pomocy umysłu. I niby, że to są różne rodzaje i podmioty to jednak tworzą jedność. Oczywiście wszyscy ci, którzy myślą, że uda się im zawładnąć tylko umysłem z pominięciem ciała nic nie wskórają.

Takie myślenie najczęściej pojawia się we współczesnej klinicznej medycynie, która jest nakierunkowana tylko na leczenie ciała, zapomina się o drugiej bardzo ważnej części człowieka, jego duszy. Jakie są końcowe rozrachunki tej szkoły dobrze wiemy, cierpimy na coraz więcej różnych gatunków chorób, w tym psychicznych, pomimo tak rozwiniętej medycyny i medycznej technologii. Kiepsko także wychodzą doradcy od rozwiązywania problemów umysłu, kiedy pomijają ciało. Faktem jest, że umysł może nadal sam funkcjonować bez ciała, ale będzie w formie zawieszonej, nie może wzrastać, natomiast ciało bez umysłu jest nic warte, następuje jego śmierć. Dlatego dusza odradza się w nowym ciele w celu wzrośnięcia.

Wracając do Energii Kundalini - to jest dla człowieka taka energia jądrowa, dzięki której możemy doświadczyć naszej jedności z Bogiem i wszystkich Jego stworzeń. Każda tradycja duchowa ma swoją nazwę Kundalini: Amina, Bodhicitta, Shekhinah, Grace, Duch Święty i aby odnieść sukces w tej podróży potrzebne jest jej błogosławieństwo. Dlatego wszyscy, którzy są gotowi na przyjęcie tej łaski kłaniają się w kierunku Wielkiej Matki, Wielkiej Miłości Wszechświata, dopiero wówczas budzą w sobie Moc poznania Boga w jego nieskończoności. Wówczas Energia Kundalini napędza naszą świadomość, wyrwie z ograniczeń tego świata, że wszystkich jego potrzeb, niedostatków i braków, naprawi nasze ułomności i włączy do świadomości jedności - czyli Źródła Nieskończonego i Wszechogarniającego. Człowieka czeka wielkie przebudzenie, najbardziej ważne wydarzenie w jego życiu, które rozciąga się na niezliczonej ilości cykli fizycznych narodzin i śmierci.

Przebudzenie Kundalini oznacza „zstąpienie Łaski”. Jest to akt Łaski, który uwalnia uśpiony potencjał mocy Absolutu zamieszkujący w nas. To Bóg błogosławi i pozwala się poznać.

Prawidłowe przebudzenie Kundalini przebudzi w ciele wszystko: utajone choroby, zaburzenia emocjonalne, psychiczne, wszystkie traumy obecnego i wcześniejszych wcieleń, wspomnienia poprzednich wcieleń, toteż trudno się dziwić, że ciało i umysł znajdą się w głębokiej depresji, objęte jest wielkim bólem fizycznym i emocjonalnym. Umysł poczuje strach, lęki, niepokój, rozkojarzenie.

Pierwsze doświadczenia będą niezwykle bolesne, będą występować falami w różnym natężeniu. Całe ciało intensywnie drży, wibruje i w pierwszym okresie wcale nie jest to przyjemne. W późniejszym stadium będzie bardziej subtelne lecz nigdy się już ten proces nie kończy, od tej pory kręgosłup zachowuje się niczym młot pneumatyczny podczas swojej pracy. W ciele czujemy przepływ energii, na początku gorącej i zimnej, później już tylko gorącej, która napływa w ciało falami. W ciele słyszymy dziwne energetyczne wyładowania i wybuchy niczym w elektrowni. Zmieni się nasz apetyt, wartości życia, cele a nawet fizyczne ciało.

Skąd będziemy mieć pewność, że ból ciała i umysłu to spontaniczne przebudzenie Kundalini?

Z twoich oczu będą płynąć łzy bólu i szczęścia bez powodu, ciało przyjmie spontaniczne medytacyjne postawy, budzi się wielka duchowość, potężny głód na Boga jakiego nigdy w życiu do tej pory nie przeżywaliśmy, pojawią się niezwykłe sny na jawie, wizje, przed oczami będą błyszczeć światła, niezwykłe kolory, za zamkniętymi powiekami z początku pojawią się tęczowe barwy a później kolorowe fruwające fraktale i inne piękne obrazy. Usłyszymy niezwykłe dźwięki, anielską muzykę, która nigdy się już nie kończy i daje człowiekowi niezwykłą radość. Będziemy podróżować do różnych Królestw poprzez podróże astralne. Spotkamy swoich opiekunów bo nikt z nas nie jest sam. Pojawią się w nas nagle niezwykłe talenty, niezwykła mądrość, nawet u ludzi wcześniej wydawałoby się mało inteligentnych.

Wracamy do budowy układu nerwowego w ciele człowieka:
system sympatyczny składa się z pni współczulnych przykręgosłupowych, od podstawy czaszki do kości ogonowej. Ważnym centrum jest duży zwój w okolicy szyi, gwieździsty ganglion w górnej części klatki piersiowej.

Gwieździsty ganglion poprzez sploty sercowe zaopatruje w energię serce i płuca. Poniżej w okolicy żołądka znajduje się splot słoneczny, bardzo ważny ośrodek energetyczny, dystrybutor energii w ciele człowieka.

Bicie serca stymuluje uwolnienie noradrenaliny, podnosi ciśnienie krwi, rozszerza źrenice, tchawicę, oskrzele, pobudza przemiany glikogenu w glukozę i wiele innych funkcji ciała.

Stymulacja współczulnej gałęzi automatycznego układu nerwowego przygotowuje ciało do walki lub ucieczki. Wydzielanie adrenaliny z rdzenia nadnerczy do krwi zapewnia, że wszystkie komórki ciała będą stymulowane w chwili zagrożenia.

Hormony wytwarzane przez zewnętrzne regiony kory nadnerczy regulują metabolizm organizmu, skład krwi a nawet kształt ciała.

Duża aktywność kory nadnerczy jest widoczna podczas przebudzonego Kundalini, ciało zaczyna mocniej błyszczeć, iluminować. W moim przypadku jako pierwsze fizyczne zmiany ciała widoczne gołym okiem były zmiany kształtu rąk i stóp, na dłoniach przybyły nowe linie i znaki, co jest oznaką zmian w DNA.

Wewnętrzny region nadnerczy produkuje hormony, które są w organizmie pierwszą linią obrony przed stresem, czy to fizycznym czy emocjonalnym. Ten wewnętrzny obszar nadnerczy nazywa się rdzeniem nadnerczy i jest uważany za część układu nerwowego współczulnego. Adrenalina i noradrenalina działają jako neuroprzekaźniki, gdy są dopuszczane przez neutrony, a jako hormony, gdy są produkowane przez nadnercza.

System przywspółczulny układu nerwowego sprzyja w zależności od naszych potrzeb: naprawia sen, relaksuje, oszczędza energię. Obejmuje gruczoł wydzielania wewnętrznego części podwzgórza i wzgórza i dociera do prawej półkuli mózgowej, tak więc nie dominuje.

Po dominacji aktywności współczulnego układu nerwowego, przywspółczulny odwraca zmiany po niebezpieczeństwie, które minęło i przywraca funkcję organizmu do stanu normalnego.

Stymulacja systemu przywspółczulnego powoduje zwolnienie akcji serca, obniża ciśnienie krwi, zwęża źrenice, zwiększa przepływ krwi poprzez skórę i wnętrzności, pobudza gruczoły do wydzielania śliny i śluzu, pomaga perystaltyce jelit i wiele więcej.

Splot słoneczny zbudowany z nerwów i zwojów, które mają wpływ na narządy wewnętrzne, szczególnie kontrolę przepływu krwi, a co za tym idzie, dostarczenie tlenu i składników odżywczych. Położenie splotu słonecznego związane jest z systemem czakr.

Wyżej położony splot szyjny zawiera połączenie do skóry i mięśni głowy i szyi ale zasila także niżej położoną przeponę, wpływa bezpośrednio na serce i płuca.

Ganglion gardła - czakra gardła jest niezwykle ważna ale największym ośrodkiem energetycznym w organizmie człowieka jest splot słoneczny. Bierze udział w locie lub aktywuje lot przekierowując krew z narządów trawiennych do mózgu i mięśni. Splot słoneczny stymuluje podnoszenie adrenaliny i aktywuje nerki.

Poniżej splotu słonecznego znajduje się splot lędźwiowy i krzyżowy kręgosłupa, dotyczy eliminacji i seksualności.

W czasie podnoszenia się Energii Kundalini można w tych splotach odczuć wiele różnych stanów: ciepło, mrowienie, poruszanie się energii, ale trzeba również pamiętać, dopóki Energia Kundalini nie przebije czakry serca i nie popłynie do wyższych części ciała może być jeszcze zawrócona do swojej groty i spać sobie długo. Może jeszcze nie jeden raz przebudzić się na krótki czas i wyjść na spacer ze swojej kryjówki nawet do trzeciej czakry, ale dopiero przebicie czakry serca i wyjście poza przeponę wyzwala całkowicie tą siłę. Dopiero wówczas mówimy o przebudzeniu się i wzniesieniu Energii Kundalini.

Znając po trosze mechanizm naszego układu nerwowego łatwo zauważymy na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni, przede wszystkim jakie zmiany spowoduje w nas długotrwały stres, jakie z tego powodu wykształcą się w nas traumy. Najmocniej doświadczymy tego we wczesnych latach swojego życia (0-4 lat), co często będzie miało na nas wpływ przez całe życie, oczywiście będzie niszczyć naszą miłość, szczęście, postęp, w tym duchowy.

Dziecko po pierwszym roku życia stwarza swój pierwszy obwód mózgowy w zależności od warunków własnego istnienia. I chociaż często rodzice nie są tego świadomi, to ich dziecko wytwarza już swoją instynktowną świadomość. Czy będzie czuć się bezpiecznie czy nie, zależy tylko od rodziców, opiekunów. W tym okresie kształtuje się już jego kierunek życia. Kiedy dziecko płacze mama pociesza go, karmi, przewija, ponieważ ono samo aby żyć nie może jeszcze tych rzeczy kontrolować. Wiadomo, że dziecko dobrze zadbane, obdarzone miłością będzie budzić w sobie coraz większą miłość, która ciągle będzie wzrastać, inaczej niż życie w strachu, samotności, wówczas ukształtuje się zupełnie inny obwód mózgowy.

Dzieci instynktownie już w tym okresie, aby przetrwać, potrafią kontrolować (manipulować) swoimi mamusiami, aby uzyskać to czego chcą aby poczuć się bezpiecznie. Nie trudno zauważyć, że inaczej zachowuje się dziecko podczas opieki obcych osób, a inaczej pod okiem matki, wówczas ignoruje dalszych opiekunów i ucieka pod skrzydła matki. Widać jak na jej widok jest mocniej uradowane, czuje się bezpieczne i wyzwolone. Dzieci żądają jedzenia, przytulania, zainteresowania, zapewniają sobie uczucia aby otworzyć drugi obwód mózgowy. Inaczej ukształtuje się dziecko śmiałe, inaczej nieśmiałe, hamowane przez rodziców, opiekunów.

Inaczej ukształtuje się dziecko żyjące bez stresu, w małym stresie, inaczej w dużym, w ciągłej frustracji. Zatem dziecko żyjące w wielkim strachu i frustracji przeniesie ten strach i frustrację z pierwszego do drugiego obwodu mózgu, kształtując się w jeszcze bardziej śmiałe lub nieśmiałe, na tym poziomie buduje się nasze ego.

Jeśli dbamy o właściwą psychikę dziecka ważne jest aby nie odpowiadać na zbyt śmiałe wymagania własnych dzieci i nie wskazane jest zaspakajać każdy ich kaprys. Także trzeba wiedzieć, że właśnie to dziecko pokaże nam swoje agresywne zachowanie, będzie wymagające z byle jakiego powodu ... jeśli sobie z tym nie poradzimy we właściwym czasie takie pozostanie przez długie lata a nawet przez całe życie. Widzimy to często wśród naszej dzisiejszej młodzieży, niech tylko się takiemu ktoś tam sprzeciwi, niech tylko rzeczy idą nie po jego myśli ... wtedy pokaże swoje pole mentalne w swojej najlepszej krasie, obrzucając innych ludzi własnym gniewem i błotem. Wiele właśnie tych osób dostaje więcej uwagi i miłości ale niestety rodzice, opiekunowie zrobili po drodze błąd, który mocno rozbudził w nich ego.

Rodzice, opiekunowie powinni wypracować harmonijne metody wychowawcze, ani nie czynić dziecko bezbronne wobec strachu ani zbyt pewne. Obie te postawy mogą spowodować wiele szkód w dalszym życiu dziecka. Dobrą wiadomością jest, że każdy człowiek da się przeprogramować, chociaż w wielu przypadkach wymaga to bardzo długiego czasu i wysiłku. Łatwiej jest z dziećmi, młode jeszcze niezbyt mocno ukształtowane obwody łatwiej modelować. Ważne jak rodzice już na samym początku ustawią kierunek życia dziecka; czy będzie to swobodny lot czy walka? Jakie wartości życia będą wdrążać w umysł młodego człowieka, na ile zauważą jego wrodzone zdolności, na ile poświęcą im uwagi i pozwolą się im rozwinąć albo je zgaszą. Jeśli młody człowiek rozwinie się prawidłowo będzie żył pełnią życia nawet na stare lata, a te obejmą wartości duchowe, i nie będzie to ważne jakie zabawki do życia dostanie, nie ważne jaką ilością pieniędzy będzie dysponować, jego życie będzie pełne harmonii i będzie spokojnym lotem a nie polem walki.

W pierwszej fazie życia dziecka ważna jest akceptacja, aby zaakceptować go takim jakie ono jest, a nie na samym już jego starcie żądać, wymagać, być sfrustrowanym z niedoskonałości dziecka. Jeśli rodzic za wszelką cenę będzie chciał stworzyć z niego doskonały model, może stworzyć dla siebie i dla dziecka wielki problem, pułapkę. Często już we wczesnym dzieciństwie umieszcza własne dziecko w murach własnych ambicji, pożądań, kształtuje z młodego ciała supermana, a tak naprawdę buduje dom dla psychopaty. Karmi własne dziecko własnymi obsesjami.

Rodzice, bądźcie szczerzy i przyjrzyjcie się dobrze na swoje efekty wychowawcze, ile popełniliście błędów, przeanalizujcie, dlaczego tak się stało? Znajdźcie sposób aby je poprawić, uleczyć. Zaakceptujcie potencjał własnych dzieci. Popatrzcie na współczesne społeczeństwo, na sztukę walki, przepychania się łokciami aby być supermanem. Popatrzcie na ściany emocjonalne i ataki dzisiejszej młodzieży, która atakuje nawet nieznajomych ludzi.

Ile w tym świecie jest ludzi mentalnie uszkodzonych, gotowych na zbędną walkę, zrobią wszystko aby przytłoczyć innych aby wyjść na swoje. Są osoby, które już na starcie życia chcą osiągnęć wielki sukces, wielki cel bez budowania, wzmacniania swojej budowli cegła po cegle... należy wiedzieć - aby osiągnąć cel, sukces, wprzódy należy zrealizować wszystkie małe cele, które poruszają się w wymaganym kierunku. Dzisiaj wiele młodych ludzi czuje się zniechęconych, zrezygnowanych, ponieważ w ich życiu pojawia się kolejny problem. Bywa, że i ci, którzy uważają się za zupełnie dojrzałych (nam na myśli starszych ludzi) uciekają przed problemami, najczęściej zostawiając je do rozwiązania drugim osobom. Szybko poddają się, rezygnują. Ale uwielbiają dawać innym rady, nawet dużo starszym od siebie, narzucają im swoje racje, chcą modelować im życie chociaż w ogóle nie umieją poradzić sobie ze swoim.

Rób na swojej drodze mniej kroków, ale rób je skuteczniej, nie śpiesz się, popracuj, używaj mądrze czas. Czasami trzeba się nawet cofnąć, zaakceptować ten fakt, spojrzeć na to, kim naprawdę jesteś i czy te wszystkie rzeczy, które próbujesz przeforsować we własnym życiu są naprawdę dla ciebie? Pozbądź się bólu i osądzania, ponieważ ból i frustracja z powodu życia innych osób narobią ci tylko szkody niż przyniosą pożytku. Póki jesteś młody masz czas pozbierać się, przemodelować własne życie, kogo trzeba przeprosić, i pamiętać, że najlepsze w życiu jest to co trudne. To trudne uczy nas najwięcej, najbardziej rozwija, i tworzy twoje świadome obwody mózgu. Tylko w spokoju, cierpliwości zobaczysz jak uleczyć twoją uszkodzoną podświadomość i jak doprowadzić do dojrzałości nieświadome obwody mózgowe i zintegrować je zresztą mózgu. Nie zaniedbuj siebie, próbuj uleczyć to co wymaga uleczenia. Dopiero kiedy poprawisz swój układ nerwowy, ciało i umysł zrozumiesz całą aparaturę własnego organizmu. Dopóki tego nie zrobisz twoja energia będzie trzymać cię w napięciu a twoja osobowość będzie samotna i cierpiąca.

Nawet małe różnice w życiu mogą sprawić wielkie niespodzianki. Małe zmiany w mózgu mogą ukazać się w dużych rozmiarach.

Struktura naszego mózgu i hormony przyczyniają się do naszych zachowań. Nasze zachowania to szereg czynników, w tym biologii, ewolucji, naszego rozwojowego środowiska i wybory, których dokonujemy. Możemy zmienić nasze okablowanie mózgu poprzez zachowanie, praktykę lecz wprzódy musimy zrozumieć parę ważnych rzeczy.

Inaczej będą reagować mężczyźni, inaczej kobiety i te różnice wyłaniają się dość wcześnie.

Estrogen i testosteron mają inny wpływ na mózg i na nasze zachowania. Różnice między płciami rozpoczynają się już przed urodzeniem. Kobiecy mózg jest obmywany w macicy przez hormon estrogen, natomiast mężczyzny przez testosteron. Podobnie będzie w starszym wieku, oba hormony ukształtują inaczej dziewczynki, inaczej chłopców. I nie chodzi tutaj tylko o konstrukcję seksualną jako mechanizm przetrwania. Mężczyzna bywa bardziej agresywny, kobieta odpiera wszystkie ataki aby chronić własne dzieci. Mózgi kobiet zostały zaprojektowane do utrzymania harmonii społecznej.

Ciało migdałowate w mózgu pod wpływem hormonów przetwarza strach, wyzwala agresję, pobudza konkurencyjność i inne działania. Ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Ciało migdałowate w mózgach mężczyzn jest większe niż u kobiet. Ponadto ciało migdałowate mężczyzn ma receptory testosteronu, które potęguje reakcje, dlatego ich reakcje między sobą są bardziej agresywne niż u kobiet.

Mężczyźni i kobiety reagują inaczej na sygnały strachu pochodzące z ciała migdałowatego, kobiety mogą zmniejszyć stres i przywrócić poczucie bezpieczeństwa. Mężczyźni reagują walką albo ucieczką.

Kora podczołowa podejmuje decyzje wykonawcze, nadzoruje emocjonalne informacje i kładzie nacisk na jądrze migdałowatym. Kora przedczołowa jest większa u kobiet i szybciej dojrzewa niż u mężczyzn.

Różnica ta w połączeniu z faktem, że kobiety mają mniej testosteronu i więcej estrogenu umożliwia kobietom szukania rozwiązań konfliktu nawet kosztem samych siebie. To kobiety mają tendencję do szukania kompromisów i zaspakajania potrzeb innych, nawet własnym kosztem. Mężczyźni mają tendencję nacisku, i chęć wyzysku innych. Lecz badania naukowe wskazują, że kobietom towarzyszy 4 x silniejszy lęk niż mężczyznom, toteż są one bardziej ostrożne w podejmowaniu decyzji, co jest obecnie źle przyjmowane w dzisiejszym świecie biznesu, kiedy naciska się kobiety aby te podejmowały większe ryzyko. Jednym słowem zmusza się je do zmiany osobowości, zagubienia swojej kobiecej roli. Kobiety, które idą w tym kierunku nachylają swoje obwody mózgowe w kierunku ego.

Mózg posiada wiele umiejętności, zdolności do przetwarzania informacji w sposób uporządkowany, logiczny; wizualizuje, posiada abstrakcyjne myślenie i reakcje emocjonalne. Ciało migdałowate, które jest częścią mózgu łączy obie półkule. U kobiet jest grubsze co umożliwia im korzystać zarówno z prawej i lewej strony mózgu w sposób bardziej połączony. Inaczej jest u mężczyzn. Kobiety wykorzystują obie strony mózgu do przetwarzania wizualnego i werbalnego aby zareagować na emocjonalne doświadczenia. Toteż trudno się dziwić, że mężczyźni i kobiety mają różny sposób myślenia, organizacji pracy i w inny sposób wykonują określone zadania.

Hipokamp, element układu limbicznego odpowiedzialny głównie za pamięć; jest centrum nauki, pamięci i emocji, jest większy i bardziej aktywny w kobiecym mózgu. To także umożliwia estrogen jako stacja przekaźnikowa na przetwarzanie informacji. Kobiety posiadają 11% więcej neuronów w ośrodku mózgu niż mężczyźni toteż potrafią mocniej wyrazić emocje, zapamiętują szczegóły, wydarzenia. Skuteczniejszy jest ich język niż u mężczyzny.

Dlaczego o tym piszę?

Aby lepiej zrozumieć różnice w mózgu, przez co możemy poznać swoje mocne i słabsze strony. Znając zalety i „wady” biologii lepiej zrozumieć nam: kim jesteśmy. Musimy być świadomi na co nas stać a na co nie, w czym jesteśmy słabi i nad czym należy popracować. Ta wiedza to potęga w zrozumieniu nie tylko biologii ale przyczynia się do naszego duchowego rozwoju, do tworzenia swojego nowego wizerunku. Substancje chemiczne mają wpływ na funkcję mózgu a interakcja z mózgu wpływa na nasze zachowania.

Mózg człowieka jest najbardziej skomplikowanym narzędziem w jaki człowiek został wyposażony. Może przechowywać 100.000 faktów w czasie i milion miliardów faktów w życiu. Mózg to nie tylko nasza biologia ciała ale i centrum duchowości, które znajduje się w prawym płacie skroniowym mózgu. Ten płat ma połączenie z korą czołową, w którym znajduje się centrum uwagi jak również centrum poznawcze odpowiedzialne za logiczne myślenie. Osoby, które wiezrą w Boga posiadają mózg o pojemności wiary w Boga. Obwody mózgu mają już swoje anteny a te dostrajają nas do boskości. Toteż kiedy żyjemy w harmonii, zgodnie z prawami natury budzimy w sobie wszystkie sekretne siły naszego ciała.

Wiele ludzi ma głębokie zrozumienie wiedzy, że wiara potrafi zmienić ich życie, i kiedy żyją zgodnie z prawami natury, są harmonijni, praktyki duchowe aktywują ich prawy płat skroniowy, dlatego od tych ludzi Bóg nie odejdzie. Kiedy w człowieka mózgu zaczyna mieszkać Bóg człowiek może rozwijać się dalej, może ewoluować do „nowego mózgu”, który znacznie odróżnia się od zwierząt.

Kiedy prawy płat skroniowy zostaje chirurgicznie wycięty, to lobektomia jest równoznaczna z Bóg-ektomy, człowiek staje się agnostykiem i nic nie wie o Bogu.

Istnieje jednak bardzo realna różnica między mózgiem, ciałem i duszą, w zależności jakie człowiek posiada ciało. Trzech wymiarowe stoi w czasie i przestrzeni, rejestruje strach, gniew, bywa materialne, egoistyczne.

Wyższy umysł rozwija wyższe ciało. Nasze zmysły należą do ciała przyczynowego, które jest zupełnie inne i wyższe niż te, które znajduje się w trzecim wymiarze.

Ciało wyższe jest intensywniejsze i pulsuje żywym ogniem, wysyła fale o wysokich drganiach, o zmiennych barwach, które czasami są nie do opisania. Ale to już jest wysoki etap związany z bezinteresowną emocją, wywodzi się z rozwiniętego dziewiątego obwodu mózgowego.

Trzeci wymiar jest podłączony do trzeciego obwodu mózgowego.

W trakcie swojej ewolucji człowiek zmieni nie jeden raz własne barwy.
Oto niektóre z nich:
kolor żółty reprezentuje wysoką moc intelektualną,
kolor niebieski - oddanie,
kolor zielony - sympatię
kolor świetlisty niebiesko-fiołkowy - usposobienie duchowe

Najbardziej silny jest kolor złoty - sukces, osiągnięcie i triumf.
Związany jest z oświeceniem, znaczy człowiek jest na najwyższym poziomie, osiągnął zrozumienie siebie i duszy, mądrość.
Złoto oświecenia występuje razem z fioletem.

Faktem jest, że człowiek może dojść do oświecenia albo zbudować mocną strukturę swojego ego i z punktu widzenia ego rozwinąć złe cechy. Egocentryk może także nosić w sobie coś z dużego intelektu, pobożności, ideału i miłości, lecz kształtuje swoją egoistyczną osobowość a w jego życiu liczy się tylko on sam.

Nasze zachowania to różne płaszczyzny mentalne, w ten sposób rozwijamy niższe lub wyższe psychiczne ciało; grube, przyćmione i mocne kolory pokazują egoizm. Jasność i czystość kolorów to cechy ciała przyczynowego.

Wiele osób modli się i trwa na modlitwie, ale czy naprawdę komunikują się z Bogiem?

Pamiętajmy, człowiek ma dualistyczny umysł, inną intensywność uczuć, miłości i radości. Każda nasza emocja działając będzie albo pobudzać nasze neuroprzekaźniki albo je hamować co oczywiście wytworzy swoje biologiczne i duchowe skutki.

Bywa, że człowiek nie ma żadnych korzyści ze swoich modlitw, ponieważ to on wystawia Boga na próbę stawiając Mu ciągłe żądania, a z takiej postawy nic dobrego nie wyniknie.

Inaczej na modlitwie i praktykach duchowych funkcjonuje mózg kobiety, inaczej mężczyzny. U kobiet zaangażowany jest w szerszy zakres praktyk duchowych co faktycznie doprowadza do większych doświadczeń duchowych. Osoby modlące się mają swoją indywidualną moc mózgu, który powoduje indywidualny duchowy wzrost.

cdn...

30 Aug. 2012


WIESŁAWA