ZAKRYTE ZAGADKI

SYMBOLICZNE ZNACZENIE PAJĄKA
(CZĘŚĆ 1)
LINK! DO CZĘŚCI 2

Jak to jest z tymi pająkami?

Co oznacza ich duchowe symboliczne znaczenie?

Jedni szanują pająki, nie zabijają ich kiedy pojawiają się w naszym środowisku, inni niszczą je jako tych złych, które pewnikiem takie są, ponieważ zastawiają na swoją "zwierzynę" sieci.

Pająk znany od starożytności był symbolem tajemnicy, siły i wzrostu. Kiedy w naszym materialnym życiu pojawia się pająk, to jest znak, że musimy pamiętać o naszych życiowych wyborach, które podejmujemy każdego dnia. Nasze życie to też takie codzienne tkanie naszej własnej sieci... i wykonujemy wiele splotów życiowych i też manipulujemy swoją "pajęczyną", aby stworzyć nasze życie jakim chcemy żyć. My ludzie czynimy to za pomocą innych sieci - naszego myślenia, powołujemy naszą świadomość w pomysłowym projektowaniu własnego życia, aby to było bardziej efektywne. I nasze sploty myślowe, nasze wybory, decyzje to taka sieć, która może służyć nam i innym... albo ich zniewolić.

Sieć pająka podobnie jak nasze myśli mogą być tkane w nieskończoność, która jest objęta innym symbolem - ósemką obejmującą cykle, upływy czasu i ewolucję.

Pająk ma wiele symbolicznych znaczeń: los, cykl, śmierć, odrodzenie, kreację, ochronę, pomysłowość, płeć żeńską (znana jest symbolika kobiety pająka, matki tkającej cały Wszechświat). Symboliczne znaczenie pająka ma wiele swoich mitów, które są kluczem do mistycznej wiedzy. Zarówno pająk jak i jego sieć symbolizują losy, przeznaczenie i szalone drogi, przez które przychodzi nam przejść.

Aby dobrze zrozumieć tą część symbolu pająka proponuję zapoznać się z grecką legendą o Arachnie - najlepszej tkaczce, która miotana intensywnym poczuciem winy i smutku sama się zabiła... lecz bogini Atena postanowiła wskrzesić Arachnę w postaci pająka i uczyniła z niej i z jej potomstwa najlepszych tkaczy Wszechświata.

W Egipcie Neith była najlepszym tkaczem, a jej działalność ma związek z pająkiem, jako nieustannym tworzeniem od świtu do nocy każdego dnia.

W symbolice amerykańskich Indian pająk jest symbolem ochrony przed wiecznymi burzami, również jest utożsamiany z nauczycielami i obrońcami ezoterycznej mądrości. Umieścili symbol pająka w swoich totemach na znak jego mistycznej siły.

W Indiach pająk jest związany z mają. Korzeń "ma" oznacza, że nie ma tu formy ani linii. Pająk w połączeniu z mają mówi nam, że nie wszystkie rzeczy są takie jakie nam się wydają.

W tym momencie rozważmy swoją przyszłość, którą my sami tkamy.

Czy obejmuje ona nasze marzenia, czy zatraciliśmy się w marzeniach innych osób? Jednym słowem zgubiliśmy własne cele życiowe i powielamy drogi innych a często nawet ich błędy.

Czy ignorujesz to co mówi do ciebie twoja intuicja? Czy poświęcasz trochę czasu na swoje marzenia, pomysły, tkasz swoją własną sieć, aby znaleźć równowagę między przeszłością i przyszłością?

Czy jesteś w ciągłej gonitwie za cudzymi pomysłami... nie dając sobie szansy na swoje własne?

Każdego dnia musimy maszerować naprzód i pamiętać, że przyszłość zawsze jest związana z przeszłością... i to my jesteśmy jej twórcami... i mamy do wyboru multum możliwości tworzenia, tak jak pająk, który jest symbolem nieskończonych możliwości tworzenia.

Ósemka - symbol nieskończoności... zwróćcie uwagę, że ciało pająka też ma kształt ósemki... pająk posiada 8 nóg, które są podzielone na pół po obu stronach jego ciała, co amerykańscy Indianie wyraźnie zaznaczyli w swoich totemach... ma to oznaczać równowagę między fizycznym i duchowym światem, mężczyzną i kobietą, połączenie ze sobą mocy i łagodności, przeplatana przeszłość z przyszłością. Kiedy pająki przędące sieć pojawiają się we śnie czeka nas nagroda za ciężką pracę.

Kiedy pająk wspina się do góry oznacza, że twoje pragnienia będą zrealizowane. Kiedy w dół, są sygnałem ostrzegawczym (podobnie jak ugryzienie przez pająka). W chwili ostrzeżenia zwróć uwagę na swoje myśli i uczucia, ponieważ musisz zmienić myślenie... często dominuje w nich złość i nienawiść, a te uczucia sabotują tylko ciebie i twoją przyszłość.

Atak i ukąszenie pająka to również przyciąganie do siebie szkodliwych dla nas osób, które uwikłują nas w trudne sytuacje. W tym przypadku pająk ukazuje nam podstęp, przebiegłość, manipulację... a nawet śmierć.

Pająk jako największy tkacz Wszechświata jest strażnikiem języków i alfabetów, toteż uważany jest za nauczyciela języków i sztuki pisania. Ci, którzy odkrywają nowe pismo, czy rozwikłują tajemnicę starych alfabetów na pewno mają za swoich przewodników duchowych pająków. Główną lekcją jaką nas w tym temacie uczą (językoznawstwo) jest wytrwałość, która w końcu doprowadza do sukcesu. Nauka nowego języka to też nasza wytrwałość.

Jeśli możesz przyjrzyj się pająkowi jak ten tka swoją sieć... wprzódy blokuję drogę wyjścia (ucieczki)... i tu głębsza refleksja dla nas wszystkich... w naszym umyśle często widzimy w trudnych sytuacjach tylko jedne wyjściowe drzwi, co często blokuje nasze ruchy... a kiedy te drzwi zatrzaskują się paraliżuje nas strach. Ale pająk właśnie blokuje te drzwi i siedzi sobie w bezruchu na swojej zamkniętej sieci... dla człowieka taki bezruch to medytacja. To w czasie medytacji przychodzą ci do głowy fantastyczne rozwiązania problemów bez wyjścia.

Pająk uczy nas, aby nie tracić wiary i nadziei, nie załamywać się... dziś jeszcze nie możesz wykonać pewnych ruchów, ale już jutro twój los obraca się i zauważasz nową furtkę, o której jeszcze wczoraj nie miałeś pojęcia. Co jednego dnia kojarzyło nam się z końcem, ze śmiercią... drugiego dnia jest naszą wielką szansą, naszym odrodzeniem... toteż zanim w chwili desperacji popełnisz niewłaściwe kroki lepiej usiądź i daj sobie czas, niech karuzela twojego losu otworzy ci nowe drzwi... i bądź wytrwały kiedy ruletka twojego losu ciągle się kręci i nie widzisz tych drzwi... tutaj widzimy jak zostaje wynagrodzona nasza cierpliwość i spokój.

To tak w wielkim skrócie na temat symboliki pająka, tego wielkiego mistrza tkacza, który tka i łączy oddzielone nici w doskonały wzór, jest to wielka geometria tworzenia, wprzódy tworzy delikatne ramy, później je wzmacnia i zabezpiecza, przeprowadza mosty, które mu służą jako ogniwa łączące wszystko ze sobą.

Praca pająka przypomina nam ludziom nasze wzajemne powiązania z całym życiem. Pająk uczy nas jak świadomie podróżować poprzez własne kreacje, o których często nie mamy jeszcze świadomości... i jak często gubimy się w życiu, kiedy spotykamy na swojej drodze konflikt... i jak często nie radzimy sobie w takich sytuacjach.

Od teraz, mając już tą wiedzę, jeśli pająk wejdzie w twoje życie popatrz na niego inaczej... nie usuwaj go szybko ze swojego środowiska, nie niszcz jego pajęczyny tylko poobserwuj co chce ci przekazać i dostosuj się do jego informacji. Zobacz jak powiązane są jego nitki pajęczyny... czy nie ma w nich totalnego splątania... może pająk pokazuje ci jak wygląda twoja uniwersalna tkanina, rozbudź swoje intuicyjne zmysły. Nie bój się, pająk nie ugryzie, jeśli go nie zaatakujesz, zrobi to tylko w swojej obronie. I patrząc na pająka pomyśl o tkaniu własnego losu. Patrząc na nici sieci pomyśl o swoich życiowych drogach, ścieżkach, o całej swojej ziemskiej podróży... i naszej nieskończoności i powiązaniu z uniwersalną spiralą. I postępuj naprzód niezależnie od sytuacji, ale z delikatną siłą...

... i pamiętaj, jesteś nieskończoną istotą, która będzie nadal tworzyła, mimo swojego przemijania, nowe wzory życia i będzie żyć przez cały czas...

... nie zapominaj o wiecznym planie stworzenia.

cdn...

Vancouver
1 Oct. 2017

WIESŁAWA