WIELCY LUDZIE

ŚW. MACIEJ


(rycina przedstawiająca ukamienowanie św. Macieja)

Musiał jakiś czas poczekać na zaszczyt zostania apostołem. Mimo, że wiernie podążał za Chrystusem, nie od razu został zaproszony do "wielkiej dwunastki". Doczekał się po samobójczej śmierci Judasza Iskariota, zaproszenia do grona apostołów. Jednak jeszcze musiało się odbyć losowanie ,ponieważ kandydatów było dwóch-Maciej i Józef zwany Barasabą. Apostołowie uznali, że nie będą sami podejmowali decyzji, uznali, że głos w tej sprawie należy do Boga "Ty Panie znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś", a Bóg wybrał Macieja.

Po tym wszystkim Maciej rozpoczął głoszenie Ewangelii w Judei, potem w Etiopii. Św. Maciej był gorącym orędownikiem ascezy. Jego wstrzemięźliwość i anielski spokój, z jakim znosił trudy oraz wyrzeczenia, wzbudzały powszechny podziw.

Ponieważ czasy w jakich przyszło Św. Maciejowi głosić słowo Boże nie należały do najłatwiejszych, został w pojmany i ukamienowany. Następnie dobity halabardą lub siekierą. Inne źródła podają mniej drastyczną formę. Głoszą iż zmarł śmiercią jak najbardziej naturalną w zaawansowanym wieku.
 

Opracowała Ammy