WIELCY LUDZIE

MATKA TERESA Z KALKUTY
 

Życie Matki Teresy jej poświęcenie i oddanie budzi we mnie podziw.Za zgodą papieża Piusa XII wyszła na ulice Kalkuty pomagać trędowatym, umierającym i porzuconym dzieciom. Do końca pracowała pomagając ludziom apelując jednocześnie zawsze o poszanowanie godności drugiego człowieka gdzie czynnie sprzeciwiała się aborcji, eutanazji i antykoncepcji. Ponoć słyszała wezwanie Boga by pomagać biednym i opuszczonym.

Nigdy nie zajmuję się tłumami, lecz jedną osobą. Gdybym spojrzała na tłumy, nigdy bym nie zaczęła". Tak mawiała Matka Teresa. Była przekonana o tym, że świętość jest osiągalna dla każdego, kto idzie za Jezusem. Ona wiedziała jak to zrobić: sekretem jest powierzenie się Maryi.

serducho serducho serducho

Któregoś dnia w sierocińcu, w którym pracowała zabrakło i pieniędzy i jedzenia. Nie było nikogo aby poratował tego dnia. Matka Teresa wyszła żebrać. Chodziła od domu do domu ludzi bogatych. Podeszła do bardzo bogatego domu, zapukała. Otworzył jej drzwi sam właściciel. Kiedy mu wyraziła swoją prośbę i wyciągnęła rękę prosząc o jakiś datek, ten z całą furią walnął ją w twarz. Ale ona przemilczała i wyciągnęła drugą rękę ze słowami:

"... to było dla mnie a teraz daj coś dla dzieci ..."

Ten człowiek dostał wstrząsu, zrozumiał swój błąd. Dał wielki datek i już zawsze zasilał te głodne dzieci. Sam opowiedział później dlaczego to robi. Postawa Matki Teresy zmieniła jego życie na zawsze.

serducho serducho serducho

Na prawde nazywała się Gonxha Bjaxhiu. Impulsem do niesienia pomocy tym najbiedniejszym i najuboższym był fakt spotkania umierającego człowieka w kalkuckim rynsztoku.

Zakładając nowe Zgromadzenie, rozpoczyna niestrudzoną wędrówkę w te wszystkie miejsca, do których nikt nie chciał iść. Jej drobne ciało ubrane w charakterystyczne biało-niebieskie sari staje się dla świata symbolem ofiarnej, pełnej pokory i poświęcenia miłości dla bliźniego.

W Zgromadzeniu swoim siostrom wyznaczyła trudną drogę, po której miały kroczyć zgodnie ze słowami Mateuszowej Ewangelii: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".

Prosto, skromnie i duchowo - była niezwykle wymagająca, stawiała zawsze swoim córkom i synom duchowym bardzo wysokie wymagania, jeszcze wyższe stawiała samej sobie. Siostry wstępujące do Misjonarek Miłości muszą pogodzić się z bardzo skromnym i prostym życiem. Całym dobytkiem, jaki wolno im posiadać, jest kilka kompletów odzieży zakonnej, krzyż, para sandałów, siennik i miska do mycia.

Matka niechcianych dzieci - Bardzo szczególne miejsce w sercu Matki Teresy zajmowały dzieci, których ratowanie przed śmiercią i opiekowanie się nimi stało się niezwykle trudnym wyzwaniem Matka Teresa kochała wszystkie dzieci, także te nienarodzone. Walczyła o każde poczęte życie.

Serce dla każdego - W sercu Matki Teresy znalazł miłość nie tylko człowiek trędowaty, konający, chory na gruźlicę, okaleczony, chory na AIDS, ale także człowiek przebywający za kratami, dlatego także w więzieniach.

Lata wyczerpującej pracy, wykonywanej praktycznie bez żadnego wypoczynku, nie pozostały bez wpływu na zdrowie Matki Teresy. Jej serce nie wytrzymywało morderczego tempa życia.

Otrzymała nagrodę Nobla Jej pozycja jako NAJWIĘKSZEJ ŚWIATOWEJ OPIEKUNKI UCISKANYCH została mocno utwierdzona. Do końca swego życia była przyjacielem królów i prezydentów całego świata. Zmarła na serce 5 września 1997 o 21.30.

ULUBIONE POWIEDZENIA MATKI TERESY

Pomimo, że dajesz, to co najlepsze dla świata Ty możesz być kopnięty w zęby. W każdym bądź razie czyń to co najlepsze.

Miejsca jak Kalkuta mogą być widoczne na całym świecie jeśli Ty na nie patrzysz.

Kraje rozwinięte cierpią na biedę rozumienia, na biedę woli, samotności i barku miłość Ducha. Nie ma większej choroby niz. to.

Kiedy Ty nie masz niczego Ty masz wszystko.

Osoba która daje z uśmiechem jest najlepszym dawcą, ponieważ Bóg kocha pogodnych dawców.

Nie dawaj tylko samej swojej opieki, ale dawaj też swoje serce.

Mimo upływu lat pamięć o niej jest dzisiaj nadal bardzo żywa. Pamiętamy jej uśmiech, jej głębokie spojrzenie, jej Różaniec. Wydaje się nam, że wciąż ją widzimy, jak idzie przez świat, poszukując najuboższych z ubogich, zawsze gotowa, by tworzyć nowe przestrzenie miłosierdzia i by wszystkich przygarniać niczym prawdziwa matka - tak wspomina Matkę Teresę Jan Paweł II. Tak wspomina ją cały świat.


Matka Teresa z Janem Pawłem II


i sama


Przygotowała Ammy