NATURALNE LECZENIE

ZDROWA HERBATKA Z KURKUMY I IMBIRU

Oba te zioła pochodzą z kłącza rośliny, którą można użyć tak w stanie świeżym jak i suszonym w postaci proszku. Kurkuma ma zdolności leczenia ran, chroni zdolności poznawcze, zmniejsza stany zapalne, eliminuje depresje, łagodzi ból, spowalnia proces starzenia, chroni przewód pokarmowy, układ naczyniowy, nasz mózg i zapobiega rakowi.

Kurkuma jest zaliczana do super ziół, które ratują nasze zdrowie, nie tylko w formie przypraw do jedzenia, olejków na ciało lub stosowanych doustnie, maści ... z kurkumy można robić również herbatę. Aby zrobić taką herbatę dobrze jest zmieszać kurkumę pół na pół z korzeniem imbiru (może być proszek), tak zrobiona herbata wspiera twoje serce, mózg i każdą komórkę w organizmie, a przede wszystkim nie pozwala odwodnić się organizmowi.

Odwodnienie może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, nasza krew staje się gęstsza co powoduje trudności w jej przepływaniu - taki stan doprowadza do wysokiego ciśnienia krwi, zwiększa stężenie cholesterolu, ponieważ organizm próbuje zapobiec utracie wody w swoich komórkach. Taki stan również może doprowadzić do otyłości, cukrzycy typu 2, a nawet raka.

Oczywiście każdy człowiek powinien być świadomy picia odpowiedniej ilości wody, dawki odpowiedniej do jego wagi, ponieważ woda wpływa decydująco na nasze zdrowie, ale nasz organizm możemy wesprzeć przez inne naturalne czynniki, np. kurkumę i imbir. Kurkuma jest największym zabójcą chorób serca, poprawia funkcję śródbłonka, który jest okładziną naczyń krwionośnych. Uszkodzenie śródbłonka jest istotnym czynnikiem chorób serca. Kurkuma poprawia pracę mózgu, zwiększa wzrost komórek macierzystych neuronów w mózgu aż o 80%, oczywiście musimy używać kurkumy w odpowiednim stężeniu, jest pomocna w chorobie Alzheimera, u ludzi, którzy przeszli udar mózgu.

Do wykonania naszej herbaty będzie potrzebny jeszcze imbir, którego korzyści znane są ze składnika jaki w sobie zawiera gingerol, który nie tylko ogrzewa organizm, również posiada właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne; ostatnie badania wskazują, że bardzo dobrze wpływa na nasze serce poprawiając jego nadwyrężoną kondycję. Imbir zmniejsza poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy. Wpływa także na nasz mózg, poprawia funkcje naszych neuroprzekaźników, co sprawia, że substancje chemiczne w naszych komórkach mózgowych lepiej komunikują się ze sobą. Tym samym zdobywamy większe zdolności poznawcze, lepszy sen, koncentrację i wiele innych. Im więcej pijemy herbaty z imbirem tym lepiej jest dla naszego zdrowia. Obie te wspaniałe przyprawy: kurkuma i imbir poprawią jeszcze bardziej swoje walory smakowe i nie tylko, kiedy dodamy do nich nieco miodu, który również wspaniale wpływa na nasz mózg. Zapobiega uszkodzeniu komórek w mózgu, co poprawia stan ludzi cierpiących na demencję, a poza tym bardzo korzystnie wpływa na cały nasz układ krążenia. Aby wzmocnić tą herbatkę dodajemy do niej jeszcze odrobinę czarnego pieprzu.

Jak sporządzić taką herbatę?

Na jedną szklankę wody dodajemy 4 łyżeczki kurkumy, 4 łyżeczki imbiru (kto ma świeże korzenie będą lepsze)... jeśli nie, możemy użyć obu składników w proszku, dosypujemy 3/4 łyżeczki czarnego pieprzu, który pomoże łatwiej wprowadzić wszystkie czynniki do organizmu i wzmocni ich działanie. To wszystko wkładamy do emaliowanego garnka i powoli ogrzewamy, kiedy przestygnie dodajemy 1/4 szklanki miodu (miodu nie wolno gotować)... i tak sporządzoną esencję herbacianą odstawiamy na co najmniej jedną godzinę, wówczas stanie się gładsza (może stać dłużej). Następnie przelewamy do szklanego słoika i możemy taką esencję przechowywać w lodówce. Taką herbatę możemy pić zarówno na ciepło jak i na zimno. Jeżeli chcemy bardziej ciepłą, esencję mieszamy z przegotowaną ciepłą wodą. Jeśli chcemy zimną zmieszamy ją z zimną przegotowaną wodą ... zarówno możemy przelać większą ilość do szklanego dzbanka i oziębiać w lodówce (bardzo dobry napój na gorące lato).

Do jednej szklanki tak sporządzonego koncentratu należy dolać 3 szklanki czystej wody. I taką mniej więcej proporcję należy utrzymać.

Vancouver
11 Jan. 2016

WIESŁAWA