NATURALNE LECZENIE

WYSOKIE I NISKIE CIŚNIENIE KRWI - R. BREUSS
(CZĘŚĆ 2)
LINK! DO CZĘŚCI 1
LINK! DO CZĘŚCI 3

ZBYT WYSOKIE CIŚNIENIE KRWI

Przy nadciśnieniu pije się 1-2 filiżanek herbaty z krwawnika pospolitego w ciągu dnia pijąc ten płyn po łyku w temperaturze pokojowej. Obok tego bierze się 3 razy dziennie po jednej łyżeczce drożdży piwnych lub piekarskich (zalać wrzątkiem). - Bardzo dobrze działa na obniżenie ciśnienia czosnek w różnych postaciach oraz herbatka z jemioły. Natomiast nie należy spożywać takich artykułów spożywczych, jak: kawa naturalna, alkohol - szczególnie nie jest wskazane wino czerwone, dalej herbata rumiankowa, wieprzowina, sałatka z bulw selera i in. Przy nadciśnieniu a także przy zbyt niskim ciśnieniu, bardzo ważna jest tzw. gimnastyka oddechowa, której działanie w mózgu można porównać z masażem całego ciała. Przez wydłużone wydychanie powietrza płuca opróżniają się całkowicie i dzięki temu, nawet w najmniejszą część płuc wpływa świeży tlen odświeżając całe ciało.


ĆWICZENIA ODDECHOWE

Powietrze wdychać głęboko przez nos a potem wydychać na jednej z następujących głosek : I, E, O, U, A, SZ. - Przy zgłosce SZ robi się kilkakrotne wydychanie: SZ, SZ, SZ, itd. - Można też wydychać powietrze z zamkniętymi ustami mrucząc: MMMMMMMMMM. Cały cykl takiego oddechu trwa 14 sekund, t.j. 7 sekund trwa wdech i 7 sekund śpiewający wydech. Całe ćwiczenie powinno trwać od 5-ciu do 10-ciu minut i im częściej w ciągu dnia powtarza się je, tym lepiej. Jeżeli chory ma kłopoty z tak długim oddechem, to na początku może go skrócić, a potem w miarę poprawy oddech wydłużać nawet poza 14 sekund (szczególnie wskazany j e s t dłuższy wydech).

"Wyśpiew"
- I - j e s t dla mózgu, oczu i uszu,
- E - j e s t dla szyi
- O - j e s t dla serca
- U - j e s t dla dolnej części tułowia,
- A - j e s t dla peryferyjnych części ciała, jak ręce i nogi,

szczególnie przy porażeniach i paraliżu. M, SZ - j e s t dla całego organizmu.
Takie ćwiczenia oddechowe powinni stosować nie tylko chorzy na choroby krążeniowe, ale wszyscy, także zdrowi, którym zależy na utrzymaniu swojego ciała i umysłu w dobrej kondycji.


ZBYT NISKIE CIŚNIENIE KRWI

Każdy może sam określić swoje ciśnienie obserwując paznokcie swojej lewej ręki. Serce jest dużym mięśniem składającym się z jednego głównego mięśnia i czterech pomocniczych. O kondycji tych mięśni świadczą tzw. półksiężyce na paznokciach lewej ręki. - Gdy na kciuku paznokieć nie ma półksiężyca, albo jest on bardzo mały, wtedy mięsień główny jest za słaby i trzeba przyjmować krople walerianowe 3-4 razy od godziny 15.00-tej do wieczora po 30-40 kropli w zależności od wagi ciała.

Gdy półksiężyc jest tylko na kciuku, a na pozostałych palcach ich nie ma lub są bardzo małe, to oznacza, że pomocnicze mięśnie są za słabe i trzeba w tym przypadku 3 razy dziennie użyć 20-30 kropli z głogu normalnie na pół godziny przed zjedzeniem posiłku głównego. Jeżeli nie ma półksiężyców na żadnym paznokciu, to trzeba tę kurację potraktować bardzo poważnie i pilnować brania kropli i dodatkowych zaleceń. Należy brać i krople walerianowe (zawsze po 15.00) i głogowe 3 razy dziennie tak jak opisano wyżej. W tym przypadku trzeba pić koniecznie pół filiżanki soku z bulwy selera przed południem po kilka łyków jednorazowo.

UWAGA I
Gdy na kciuku jest normalny półksiężyc i nie ma go na pozostałych paznokciach, to należy używać tylko kropli głogowych. - Brak, bądź prawie brak półksiężyców na paznokciach, oznacza zawsze słabość mięśni sercowych oraz za niskie ciśnienie.

UWAGA II
Przy zbyt niskim ciśnieniu krwi należy j e ś ć dużo sałatek z selerów i dużo truskawek (także dżemów). Jeżeli wątroba jest zdrowa, to można też czasem wypić filiżankę kawy naturalnej, ziarnistej, krótko gotowanej (1-3 min.) lub wypić kilka łyków czerwonego winą.

W każdym przypadku jest pomocna herbatka cebulowa.

Oto przepis:
- Dwie cebule, wielkości kurzego jaja, dobrze umyć i pokroić razem z łuską. Zagotować w garnku jeden litr wody dodać 100 gramów cukru zw. kandyzem, ew. brązowego cukru. Po rozpuszczeniu cukru i ponownym zagotowaniu wrzucić pokrojone cebule i gotować na małym ogniu przez 10-15 minut. - Pić w ciągu dnia po łyku.. - Należy pamiętać o naczelnej zasadzie : - przy schorzeniach układu krążenia nie wolno płynów pić "duszkiem" !

UWAGA III
Konieczna jest gimnastyka oddechowa, ze szczególnym uwzględnieniem fazy wydechu, wykonywana kilkanaście razy dziennie na świeżym powietrzu - wystarcza 10 oddechów na każdej głosce. Należy ograniczyć wysiłek fizyczny, a także umysłowy i kłaść się spać nie później, niż ok. 22.00.

cdn...

Opracowała Daniela Gasiecka