NATURALNE LECZENIE

WITAMINY I SUPLEMENTY DIETY

Do niedawna gatunek ludzki znał tylko naturalne pożywienie. Kiedy spożywa się rafinowane produkty i syntetyczne substancje, organizm sam okrada siebie ze składników odżywczych, aby uczynić te produkty kompletnymi. Prowadzi to w ostateczności do niedoborów pokarmowych. Nic, bądź prawie nic, czym obecnie się odżywiamy nie jest tym, czym być powinno! Mleko to w zasadzie płyn "mlekopodobny" (pasteryzacja [UHT], krowy są na terapiach antybiotykowych itd), woda płynąca z kranu nie jest zdatna do picia (chlor, rozpuszczone leki, "rdza" z rur itd), a ta w butelkach ma w sobie konserwanty i środki grzybobójcze, z czego składa się chleb nasz powszedni lepiej nie wiedzieć, powietrze którym oddychamy już dawno ma inny skład, niż powinno (chemtrails), a co do reszty składników naszej diety jest podobnie, szkoda czasu na opisywanie całej chemii zawartej we wszystkim, co wkładamy codziennie do ust. Już Hipokrates wiedział, że pożywienie ma być lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem. A jak to stwierdzenie ma się do naszej współczesnej diety?

Syntetyczne suplementy mogą zaburzać równowagę w naszych organizmach na różne sposoby. Kiedy przyjmuje się wiele wyodrębnionych składników (np. multiwitaminy), może to zakłócić metaboliczną funkcję wątroby, co pociąga za sobą różne formy rozstrojenia organizmu, w zależności od konkretnej osoby. Ryzyko to jest mniejsze u osób ze sprawnie działającą wątrobą.

Jeśli osoby regularnie przyjmują suplementy syntetyczne dobrze byłoby je powoli odstawić lub zastąpić preparatami naturalnymi. Powinniśmy unikać wszelkich nienaturalnych "wspomagaczy diety"!

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie swojego czasu i wysiłku w skomponowanie zdrowej i zbalansowanej diety, która pomoże nam pozbyć się wszelkich niedoborów w organizmie.

Suplementacja witaminami i minerałami to ciągle nie do końca poznana dziedzina. Jest jednak bardzo pomocna (o ile są to naturalne suplementy / witaminy) w wielu przypadkach, najczęściej podczas pierwszych miesięcy kuracji aż do czasu, gdy dieta lecznicza będzie stosowana wystarczająco długo, aby przynieść istotną poprawę. Często wiąże się to z zastosowaniem wyjątkowych dawek pewnych składników odżywczych. Kiedy takie kuracje zostaną połączone z odżywianiem się pełnowartościowymi produktami wysokiej jakości, zmniejszy się potrzeba suplementacji. Jeśli jednocześnie nie zmieni się nawyków żywieniowych, zazwyczaj nadal trzeba będzie przyjmować znaczne ilości suplementów.

Fakt, że mega dawki składników odżywczych mogą przynieść pozytywne, krótkoterminowe korzyści zdrowotne, nie jest wystarczającym powodem do ich stosowania. Jak na razie nie ma żadnego dowodu na to, że osoby, u których następuje poprawa zdrowia po zastosowaniu takiej kuracji, nie odczułyby trwalszej poprawy, decydując się na zdrową dietę opartą na pełnowartościowym pożywieniu.

W tym miejscu chciałabym przypomnieć o wieloletniej już praktyce takich terapeutów jak dr Ornish, dr Gerson, dr Bircher i wielu innych, którzy poprzez swoje doświadczenia i wieloletnie praktyki z chorymi pacjentami mówią nam, że pełnowartościowa, naturalna dieta jest najlepszym lekiem dla nas, choć jednocześnie trzeba, abyśmy zdali sobie sprawę z faktu, że w przeciągu ostatnich lat świat bardzo się zmienił i to wcale nie na lepsze. Nasze pożywienie jest coraz bardziej zatrute (gmo), nie wspominając już o powietrzu (chemtrails) czy wodzie (chlor, rozpuszczone leki, "rdza" z rur itd). Mimo wszystko jednak na co dzień zdrowa, prosta i skromna dieta nadal jest naszym najlepszym lekarstwem.

Często przez nasze negatywne cechy takie jak lenistwo czy wygodnictwo idziemy drogą syntetycznych witamin. Dlatego, zawsze powinniśmy się dobrze zastanowić zanim zaczniemy stosować suplementację, a w trakcie jej stosowania mieć czujność, aby nie przedobrzyć, i zawsze wiedzieć co tak na prawdę wkładamy do naszych ust. Mając to na uwadze, będziemy mieć wszystkie witaminy i minerały za przyjaciół, nie będą nam szkodzić, o ile z głową wybierzemy te, które działają w harmonii z naszym organizmem. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na organicznym pożywieniu... które powinno być naszą pierwszą linią obrony przed wszelkimi chorobami.

Źródło: "Odżywianie dla zdrowia" Paul Pitchford
i przemyślenia własne Bogusławy Marii