NATURALNE LECZENIE

WITAMINA F

Jest to mieszanina niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (tzw. NNKT). Jest niezbędna dla skóry, leczy trądzik, przyczynia się do obniżenia masy ciała i wzrostu płodności. Z niej organizm produkuje wiele ważnych substancji. Jej działanie polega na hamowaniu reakcji organizmu przeciwko własnym antygenom, co jest ważne dla alergii i chorób z "autoagresji", w których, obrazowo mówiąc, organizm sam siebie traktuje jako wroga, co jest wynikiem jego niewłaściwej oceny procesów i reakcji na nie. Witamina ta przeciwdziała infekcjom, podnosi odporność na zakażenia. Ma działanie przeciwwysiękowe i żółciopędne. Zapobiega odkładaniu się złogów w drogach żółciowych i moczowych. Jest ważna w profilaktyce zawałów serca i udarów mózgu.

Przedłuża żywotność erytrocytów, zapobiega zwyrodnieniom naczyń. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Korzystnie wpływa na stan włosów, na skórę, paznokcie. Wzmacnia śródbłonek (razem z witaminą C i P). Przyspiesza gojenie się ran i odleżyn. Hamuje zmiany zwyrodnieniowe i rogowacenie gruczołów łojowych. Wskazane jest stosować ją przy trądziku, łuszczycy, liszajach, oparzeniach, odleżynach. Jest jednym z czynników chroniących przed szkodliwym działaniem promieniowania rentgenowskiego. Przyspiesza spalanie tłuszczów obniżając masę ciała. Wykorzystuje się ją w leczeniu zapalenia żył, w zatorach, zaburzeniach miesiączkowania. Zapobiega zaparciom.

Oznaki niedoboru witaminy F

Różne zmiany skórne, np. zaczerwienienia, suchość skóry, pęknięcia warg i kącików ust, stany zapalne dziąseł, krwawienie z nosa, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, plamki na płytkach paznokciowych, wolny wzrost włosów i paznokci. Niedobór tej witaminy powoduje zaburzenia w wytwarzaniu plemników.

Źródła występowania witaminy F

Oleje tłoczone na zimno, orzechy, kiełki pszenicy, olej z ogórecznika i wiesiołka lekarskiego (w płynie bądź w kapsułkach).

Źródło: Paul Pitchford, "odżywianie dla zdrowia"