NATURALNE LECZENIE

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY

Wirusowe zapalenie wątroby:
Jest to schorzenie występujące dość często, a wywołane jest przez wiele czynników etiologicznych takich jak: alkohol, leki, różnorodne substancje chemiczne występujące w środowisku człowieka oraz wiele drobnoustrojów. Znamy co najmniej 5 typów: A, B, C, D, E. Jako pierwszy epidemię żółtaczki opisał Hipokrates. W okresie amerykańskiej wojny domowej zachorowało na żółtaczkę co najmniej 70 000 żołnierzy. Aż do połowy obecnego stulecia termin "zapalenie wątroby" był synonimem żółtaczki, która jest jedynie zewnętrznym objawem uszkodzenia wątroby.

Ogólnie można powiedzieć, że wirusy wywołujące WZW typu A szerzą się drogą pokarmową, przebieg choroby okresu ostrego jest lżejszy, z mniejszą śmiertelnością. Typy wirusów B, C i D przenoszą się drogą parenteralną a także drogą seksualną i drogą zakażenia wertykalnego, przebieg jest na ogół cięższy z większą śmiertelnością, a u części ozdrowieńców występują następstwa o charakterze organicznym (przewlekłe zapalenia wątroby, marskość wątroby, pierwotny rak wątroby).

Wirusowe zapalenie wątroby typu A:
Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest "chorobą brudu", pojawiającą się wszędzie tam, gdzie panują złe warunki sanitarno-higieniczne. Małe dzieci podczas choroby nie mają żółtaczki, ale stanowią główne źródło infekcji dla dorosłych, u których występują klasyczne objawy: nudności, wymioty, ciemne zabarwienie moczu i żółtaczka skóry i oczu. Źródłem zakażenia jest człowiek wydalający wirusa z kałem, u którego wiremia trwa krótko. Niebezpieczne są osoby zakażone we wczesnym, bezobjawowym okresie choroby, kiedy same nie zdają sobie z tego sprawy. Drogi zakażenia to droga pokarmowa poprzez zakażone przez kał chorego środki spożywcze i woda oraz rzadziej kontakt bezpośredni. Wrota zakażenia stanowi przewód pokarmowy. Skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed zachorowaniem na WZW typu A jest szczepienie ochronne, dwie dawki szczepionki przyjęte w Skuteczną metodą zapobiegania jest szczepienie ochronne, a przy zastosowaniu nowoczesnych preparatów dostępnych już w naszym kraju możliwe jest równoczesne szczepienie przeciwko WZW typu A i B. WZW typu A i B stanowi szczególne zagrożenie dla osób przewlekle chorych na schorzenia wątroby. Żółtaczka w tych przypadkach przebiega ostrzej niż normalnie, znacznie też wzrasta zagrożenie zgonem pacjenta.

PODSUMOWANIE:
WZW A (wirus HAV) - choroba brudnych rąk, potocznie żółtaczka pokarmowa, pokarmowa droga zakażenia, tylko postać ostra, leczenie objawowe, istnieje skuteczna szczepionka.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B:

Drogami szerzenia jest głównie droga naruszenia ciągłości tkanek (parenteralna), związana z wykonywaniem zabiegów medycznych (leczniczych lub diagnostycznych) oraz z zabiegami pozamedycznymi (wśród osób uzależnionych, podczas tatuowania, przekłuwania uszu, zabiegów rytualnych, u fryzjera, kosmetyczki) narzędziami nie wysterylizowanymi lub źle wysterylizowanymi. Zakażenie może szerzyć się również drogą przetoczenia zakażonej krwi lub preparatów krwiopochodnych z niej uzyskanych. Inną drogą jest ścisły kontakt, zwłaszcza seksualny, szczególnie homoseksualny. Zakażenie może także przenosić się drogą wertykalną z matki na dziecko podczas akcji porodowej, podczas patologicznej ciąży lub pielęgnacji noworodka.

PODSUMOWANIE:
WZW B (wirus HBV) - potocznie żółtaczka wszczepienna, droga zakażenia krwiopochodna, seksualna i wertykalna (matka - dziecko), możliwa postać przewlekła, istnieje skuteczna szczepionka. 

Wirusowe zapalenia wątroby typu E, C, D:
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (hepatitis C, WZW C) jest chorobą zakaźną cechującą się rozlanym, nieropnym uszkodzeniem wątroby, spowodowaną zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV).
WZW typu C może przebiegać z objawami żółtaczki lub co często spotyka się u dzieci bez tych objawów. Ostre zapalenie wątroby może przebiegać bezobjawowo.
Powikłaniem ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu C może być piorunujące zapalenie wątroby tzw. nadostre o bardzo poważnym rokowaniu, co do życia.

PODSUMOWANIE:
WZW C (wirus HCV) - potocznie żółtaczka wszczepienna, droga zakażenia krwiopochodna, rzadko seksualna i wertykalna, często zakażenie przewlekłe, nie ma skutecznej szczepionki.

JAK SIĘ RATOWAĆ PRZY SCHORZENIACH WĄTROBY?

Bardzo ważne jest oczyszczenie wątroby (LINK!)

Miód okazał się skutecznym lekiem w wielu schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. przypadku wirusowego i przewlekłego zapalenia wątroby, marskości wątroby, schorzeniach pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamicy żółciowej, w trakcie długotrwałego przyjmowania leków, zatrucia ołowiem i innymi metalami ciężkimi oraz nadużywania alkoholu. Stwierdzono ponadto korzystne działanie miodu u chorych na żółtaczkę mechaniczną. W wyniku leczenia uzyskuje się zwiększenie przepływu żółci, lepsze opróżnianie pęcherzyka żółciowego i obniżenie poziomu bilirubiny.

W chorobach wątroby i dróg żółciowych miód stosuje się samodzielnie ilości 1-2 łyżek stołowych 3 razy dziennie (60-120 g), na godzinę przed jedzeniem, po rozpuszczeniu w 1/2 szklanki ciepłej wody, soku jabłkowego lub naparu z ziół. Dzieciom podaje się miód 3 razy dziennie po łyżeczce od herbaty (maksymalnie 30 g dziennie). Czas leczenia wynosi 2-3 miesiące, a po 1-2-miesięcznej przerwie terapię można kontynuować.

W niektórych schorzeniach wątroby i dróg żółciowych miód połączony w równych częściach z sokiem z cytryny i olejem z oliwek stosuje się 3 razy dziennie po łyżce stołowej przed jedzeniem. Po zażyciu preparatu wskazane jest położenie się na prawym boku na 25-30 minut.

W leczeniu kamicy żółciowej jako czynnik wspomagający działa napar z ziela biedrzeńca i owoców dzikiej róży z łyżeczką miodu, przyjmowany 2-3 razy dziennie. Do przygotowania naparu używa się po łyżce stołowej powyższych ziół.

Żywienie w schorzeniach wątroby jest bardzo zróżnicowane i zależy przede wszystkim od stopnia wydolności wątroby.

Niektóre zew. objawy zanieczyszczonej wątroby:
- pojawienie się na ciele piegów, znamion brązowych i brodawek.
- brązowe plamy przy korzeniach włosów
- zimna i wilgotna skóra ciała i rąk
- zabarwiony na żółto spód języka
- brak możliwości zrobienia prawą nogą kroku takiej samej długości jak lewą.

Przyczyny nieprawidłowej pracy wątroby:
- nadmierne spożywanie posiłków i płynów
- nadmierne spożywanie tłuszczów, oleju roślinnego, oraz tłustego mięsa.
- nadmierne spożywanie cukrów
- nadmierne spożywanie posiłków gotowanych i rafinowanych
- nadmierne spożywanie chleba (świeżego) i wyrobów mącznych
- przyzwyczajenie do spożywania posiłków przed snem lub w nocy


Pożyteczne rady:
- zmniejszyć ilość spożywanych posiłków
- nie jeść śniadania
- spożywać więcej gotowanych warzyw
- zimą jeść więcej kiszonej kapusty
- jeść więcej twarogu, zsiadłego mleka, kefiru.
 

Ammy