NATURALNE LECZENIE

WANILIA

Pochodzenie

Wanilię używali Aztekowie przez wieki jako przyprawy i leku. Lecz nazwę vanilla nadali przyprawie dopiero Hiszpanie. Vaina oznacz torebkę, strąk. Od połowy XVI wieku w Europie zaczęto używać wanilii do aromatyzowania słodyczy, głównie czekolady. Jej uprawa była możliwa jedynie w Meksyku, gdyż tylko tam żyły owady zapylające kwiaty wanilii. Dopiero do połowy XIX w, kiedy to wynaleziono metodę sztucznego zapylania kwiatów. Umożliwiło to uprawę wanilii w innych krajach.

Wanilia to wiecznie zielona roślina, o żółto - białych kwiatach. Wywodząca się z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, wanilia obecnie jest uprawiana głównie na Madagaskarze, Meksyku, Puerto Rico. Jest storczykiem, ale jej kwiaty nie pachną. Wspaniały zapach wydziela pęknięty owoc, który ma formę długich strączków (laska wanilii).


W kuchni

Wanilia dodawana jest przede wszystkim do słodkich potraw: ciast, tortów, lodów i wielu deserów. Coraz częściej jest również łączona z daniami mięsnymi lub jako dodatek do sosów.

Wanilia może być używana jako proszek, olejek lub cukier waniliowy (minimum 27% wanilii). Najczęściej używana jest w przemyśle cukierniczym. Bardzo smaczne i aromatyczne są wszelkiego rodzaju likiery przyprawiane wanilią oraz gorąca czekolada i kawa.


Właściwości

Wanilia jest często stosowana w przemyśle kosmetycznym. Olejek waniliowy jest wyjątkowo skuteczny w procesie regenerowania się skóry, zapobiega jej wysuszaniu i starzeniu.

Wanilia ma ponadto działanie przeciwgorączkowe a nalewka waniliowa wzmacnia mięsień sercowy, leczy depresję. Wanilię w homeopatii stosuje się ją jako afrodyzjak i lek przeciwko impotencji.


Nalewka waniliowa

100 g lasek wanilii dobrze rozkruszyć, wsypać do słoja i zalać 0,5 l spirytusu. Po trzech tygodniach zlać spirytus i zmieszać z 1 l białego wina, w którym wcześniej należy rozpuścić 200 g jasnego, płynnego miodu. Dobrze zamkniętą nalewkę pozostawić na tydzień, aby składniki dobrze się połączyły. Nalewkę stosuje się w leczeniu stanów nerwicowych, depresyjnych, dla polepszenia nastroju psychicznego, jako środek pobudzający (bez niepożądanego działania uzależniającego i właściwości narkotycznych). Pomocniczo można stosować nalewkę waniliową w chorobie reumatycznej.

Z wanilii można przygotowywać aromatyczny olej. Laski moczy się przez kilka dni w oliwie, którą po odfiltrowaniu wzbogaca się naturalnym przeciwutleniaczem, np. witaminą E.