NATURALNE LECZENIE

TRIPHALA W LECZENIU RAKA WĄTROBY

Triphala balansuje trzy energie: Vatta, Pitta, Kappa. (LINK!)

Triphala - mieszanka ziołowa przygotowana w równych proporcjach z owoców trzech pokrewnych ziół: Bibhitaki, Haritaki i Amalaki (Terminalia bellirica, Terminalia chebula, Emblica officinalis). Zażywana z wodą, ma połączone działanie odżywcze i oczyszczające. Działa jak łagodny środek przeczyszczający, wspomaga rozwój czerwonych krwinek i usuwa tłuszcz z organizmu. Ma też łagodzić bóle głowy, pomagać w utrzymaniu pożądanego poziomu cukru w krwi, oczyszczać skórę i dodawać jej kolorów.

Z raportów z kilku indyjskich uniwersytetów wynika, że Triphala może zmniejszać guzy nowotworowe i zabijać komórki rakowe. Badania nad antyutleniaczami, przeprowadzone przez Centrum Badawcze Atomic w Mumbaju, wykazały, że wszystkie trzy składniki Triphali są aktywne.

Triphala wytwarzana z trzech wysuszonych owoców jest najpopularniejszym lekarstwem ajurwedyjskim w Indiach. Poprawia apetyt, leczy zaburzenia wewnętrzne i działa jako środek na przeczyszczenie. Hinduscy lekarze od lat twierdzili, że preparat ten oczyszcza organizm i zapobiega powstawaniu nowotworów. Badacze z Instytutu Raka na uniwersytecie w Pittsburghu twierdzą, że mogą udowodnić, iż lekarstwo to zapobiega lub spowalnia rozwój komórek raka wątroby, wszczepionych myszom.

Ostatnie odkrycia, zaprezentowane podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Badaczy Raka w Los Angeles, sugerują, że preparaty ziołowe, po które miliony chorych na raka sięga w nadziei, że wzmocnią ich system immunologiczny i pozwolą zwalczyć chorobę, naprawdę mogą mieć działanie antyrakowe. Naukowcy przez pięć dni w tygodniu karmili Triphalą myszy z wszczepionymi ludzkimi komórkami raka wątroby. Pod koniec eksperymentu guzy badanych zwierząt były o połowę mniejsze niż u tych, które karmiono wyłącznie roztworem soli.

- Odkryliśmy, że dzięki doustnemu podawaniu Triphali spowalnialiśmy rozwój komórek rakowych. Ta substancja skutecznie je namierzała i znacząco zmniejszała nowotwór, bez żadnych efektów ubocznych - powiedział Sanjay Srivastava, profesor farmacji, który nadzorował badania.

Rak wątroby jest przyczyną co piątego zgonu wśród chorych na raka. To także najbardziej agresywny z nowotworów. Badanie dowiodło, że ziołowe lekarstwo likwidowało go za pomocą apoptazy - czyli procesu obumierania komórek. Właśnie w taki sposób organizmy pozbywają się niechcianych komórek. W przypadku komórek rakowych proces apoptazy jest często zakłócony, tak więc komórki te namnażają się i rosną, tworząc guz.

E. Ernst, profesor medycyny alternatywnej w szkole medycznej Peninsula na uniwersytetach Exeter i Plymouth, mówi, że również takie metody jak masaż, aromaterapia, refleksologia i relaks mogą poprawić jakość życia chorych na raka.