NATURALNE LECZENIE

REUMATYZM - R. BREUSS
(CZĘŚĆ 3)
LINK! DO CZĘŚCI 2

LINK! DO CZĘŚCI 4

Przy wszelkich rodzajach reumatyzmu, należy obok herbaty szałwiowej pić przez trzy tygodnie herbatę nerkową. Po tych trzech tygodniach zrobić przerwę jedno - lub dwutygodniową i pić tę herbatę nerkową przez kolejne trzy tygodnie. - Nerki przy każdej chorobie pracują źle, ale przy reumatyzmie sprawują się szczególnie złe i także dlatego nie powinno się przez dłuższy czas jeść zup gotowanych na mięsie, ani wołowiny, ani wieprzowiny. - nie należy też pić alkoholu pod żadną postacią. - Trzeba zapamiętać tę prawdę, że zdrowie idzie przez kuchnię!

Najważniejsze w życiu, to:
1. -
nigdy nie jeść odgrzewanych potraw,
2. -
zawsze pić szałwię,
3. -
nigdy nie trzymać w domu żadnej trucizny!

Chorzy na reumatyzm często jeżdżą do kurortów, biorą kąpiele, ale to nie pomaga, bo nie piją herbaty nerkowej w tym czasie! Należy też pamiętać o zażywaniu 20-30 kropli nasercowych (walerianowe, głogowe itp.), zanim pójdzie się na kąpiel borowinową, bo można mieć poważne kłopoty z sercem.

[Na ogół znane są symptomy reumatyzmu - bóle przemijające lub trwałe, zmiany zapalne lub zwyrodnieniowe głównie w obrębie narządu ruchu (gościec), atakują stawy, tkanki okołostawowe, mięśnie, ścięgna, nerwy obwodowe, tkankę się ze sianem migdałków, gardła, zatok przynosowych i w nich upatruje się przyczyny wielu chorób serca itp. Niestety nadal nie są znane przyczyny reumatyzmu, chociaż można już wyodrębnić grupę chorób, których nabycie wiąże się z zimnem i wilgocią. Wtedy dobre rezultaty uzyskuje się używając do leczenia gliny i kapusty. Poszatkować kapustę, dodać trochę sproszkowanej gliny i razem gotować w niewielkiej ilości wody. Gdy kapusta zmięknie, należy ją ugnieść na krem i nakładać na bolesne miejsca. - Kapusta z gliną daje też dobre rezultaty w przypadkach trudno się zrastających kości, wiązadeł. Pomaga także przy wysiękowym zapaleniu stawów i innych chorobach kości. - Można też stosować zewnętrznie, nawet do 6 miesięcy, całonocne okłady z samej glinki, wymieszanej z ciepłą wodą i tylko przykryć liściem kapusty, aby okład nie wysychał, Jest to szczególnie skuteczne na kości krzyżowe i kręgosłup. (Taki okład trzeba oczywiście odpowiednio zawinąć, żeby się nie przesuwał!).

UWAGA!

Reumatyzm może mieć różne przyczyny, niekiedy różniące się diametralnie i dlatego ważna jest właściwa diagnoza, pozwalająca zastosować właściwe leczenie. Pomyłka w rozpoznaniu przyczyny może wywołać nasilenie dolegliwości - Med. chin. - D.G.


Opracowała Daniela Gasiecka