NATURALNE LECZENIE

RAK PIERSI - STATYSTYKI
(CZĘŚĆ 1)
LINK! DO CZĘŚCI 2

Amerykańskie statystyki:

W roku 1997 ukazały światu, że więcej niż 180 000 amerykańskich kobiet zachorowało na raka piersi. W roku 2006 liczba zachorowań osiągnęła 212 920 przypadków. Tylko 61 980 z tych nowych przypadków określono jako nowotwór niezłośliwy. Około 50 000 kobiet w chwili diagnozy dowiedziało się, że nie ma dla nich ratunku. W dniu dzisiejszym w roku 2007 co 3 minuty lekarze w USA stawiają diagnozę - nowotwór piersi, a co 30 minut umiera nowa ofiara tej ciężkiej choroby.

Statystyki w Kanadzie:

Rok 2006 - tylko w tym jednym roku w Kanadzie było 22 200 przypadków zachorowań na raka piersi, w tym 5300 osób zmarło. (Kanada: populacja - lipiec 2007, około 33 390 000)

Tylko w jednej prowincji: w Nowej Scotii, zachorowało 710 kobiet, w tym 200 zmarło. Również na raka piersi zdiagnozowano 160 mężczyzn, w tym 45 zmarło.

W każdym tygodniu 429 kanadyjskich kobiet jest diagnozowana na raka piersi. Przeciętnie 102 umiera. W każdym tygodniu co 9-ta kobieta przeżywa powtórny nawrót choroby, z tej grupy co 27-ma umiera. Rak piersi jest najczęstszą chorobą kanadyjskich kobiet. (Canadian Cancer Society, 2006)

Australia:

Liczba zachorowań na raka piersi w ostatnich latach znacznie się zwiększyła, z 5318 przypadków w roku 1983 do 12 027 w roku 2002. W roku 2006 było już 13 261 zachorowań i do roku 2011 jest spodziewana liczba 14 818.

Na terenie Australii rzadkością jest rak piersi u mężczyzn lecz każdego roku zwiększa się zachorowalność mężczyzn na raka piersi,
- rok 1983 - 43 przypadki
- rok 2002 - 84.

Przeciętny wiek chorej osoby,
- wśród kobiet ok. 60 lat
- wśród mężczyzn 66.

Dobra wiadomość:

We wszystkich krajach zwiększa się przeciętna życia z tą chorobą,
- powyżej jednego roku życia z 93,2% do 96,7%,
- powyżej 5 lat z 70,9% do 86,6%.
(Australian Institute of Health - AIHW)

Polska:

Należy do krajów o średniej zachorowalności na raka piersi. Ta choroba stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe występujące w Polsce. Niestety w ciągu ostatnich lat zachorowalność wzrosła około 4-5%. Choroba występuje najczęściej u kobiet rzadziej u mężczyzn. Według Krajowego Rejestru Nowotworów Złośliwych w roku 2004 zarejestrowano ponad 12 000 kobiet i 106 mężczyzn. Rak piersi jest w Polsce przyczyną największej liczby zgonów wywołanych przez nowotwory złośliwe u kobiet. W ostatnich latach obserwuje się wzrost umieralności z powodu tej choroby, w roku 2004 znotowano 4887 przypadków śmiertelnych. Pojawia się u polek przeważnie między 45 a 69 rokiem życia. Niepokojącym faktem jest, że wzrasta umieralność U starszych współczynnik umieralności na tą chorobę jest stabilny. Początek lat 80-siątych spowodował gwałtowny wzrost choroby i chorują coraz częściej młode kobiety. (dane według: Dr. hab. med. Maciej Krzakowski, Centrum Onkologii- Instytut M. Skłodowskiej-Curie w W-wie)

Wysoka zachorowalność na raka piersi jest obserwowana w krajach Europy Zachodniej. Choroba pojawia się nagle, dotyka przeważnie kobiety w różnym wieku.

Przyczyny:

Z naukowego punktu widzenia nadal nie wiadomo co jest prawdziwą przyczyną raka piersi. Wymieniane jest wiele czynników: uwarunkowania dziedziczne, wczesne dojrzewanie, macierzyństwo, otyłość, styl życia, alkoholizm, palenie tytoniu. Coraz więcej jest też przypadków zachorowalności kobiet starszych między 50 i powyżej 60 roku życia. Czym starsza kobieta tym większe ryzyko i mniejsze szanse na wyleczenie.

Rozróżnia się wiele odmian raka piersi i 4 stopnie zaawansowania choroby:

1. Nowotwór jest wielkości 2 cm lub mniejszy, nie jest rozrzucony, więzy chłonne są czyste.

2. Guz przekroczył 2 cm, ale nie więcej niż 5 cm, lub są przerzuty do więzów chłonnych.

3. Guz przekracza 5 cm lub atakuje więzy chłonne i sąsiednie tkanki.

4. Guz z przerzutami do więzów chłonnych, innych tkanek i dalszych części ciała.

Nowotwory tradycyjną metodą leczy się za pomocą: chemioterapii, radioterapii i operacji. Znane są metody leczenia zapobiegawczego terapią hormonalną.

Rak piersi wcześnie wykryty jest w większości uleczalny!

Najczęstszą przyczyną śmierci z powodu tej choroby jest niska świadomość dotycząca prewencji oraz nieprawidłowy styl życia. Niewłaściwa dieta obfitująca w tłuszcze, kalorie, brak fizycznej aktywności i nadmierny stres należą do bardziej znanych czynników wywołujących raka piersi.

Należy wiedzieć: że rak piersi może rozwijać się nawet 20 lat, więc należy kontrolować własne piersi od wczesnych lat życia. Każda kobieta powinna przejść przez kurs, który nauczy ją rozpoznawać tą chorobę w jej najwcześniejszym stadium. Nie należy lekceważyć żadnych objawów występujących w okolicy piersi. Każda niesymetryczna brodawka, zmiany podobne do alergii, zaczerwienienie, zmiany na skórze przypominające skórkę pomarańczy mogą być sygnałem, że tam dzieje się coś złego.

Rak w dzisiejszym czasie nie musi być wyrokiem, nie należy się bać tylko odwiedzać często lekarzy i robić odpowiednie badania. Strach nic nie pomoże lecz pogorszy sytuację.

Z rakiem można wygrać i już wygrało tysiące ludzi na całym świecie.


Symbol walki z rakiem piersi

Wszystkie metody, które są zastosowane wcześnie pozwalają uwolnić się od tej ciężkiej choroby. Leczenie chemioterapią, naświetleniami dają bardzo przykre objawy uboczne, duże osłabienie, wypadanie włosów, chudnięcie, brak apetytu i depresję. W wielu przypadkach dokonuje się zabiegów operacyjnych. Ważne aby chory miał wsparcie bliskich sobie osób.

Należy też wiedzieć, że naturalne leczenie pomaga w wielkim stopniu w zwalczaniu raka. Znam osobiście wiele przypadków, kiedy kobiety rezygnowały z tradycyjnego leczenia szpitalnego na rzecz leczenia naturalnego i wygrały z tą chorobą. Ale należy też wiedzieć, że walka z każdą chorobą bez względu na metodę wymaga wielkiej samodyscypliny pacjenta. Sukces może być olbrzymi lecz musi być spełniony jeden wielki warunek: wielka dyscyplina chorego w przystosowaniu się do nowych reguł życia. Największym pomocnym czynnikiem podczas leczenia chorób nowotworowych jest nastawienie psychiczne chorego, jego stosunek do życia. Kto sprosta temu zadaniu wygra z nowotworem. Wyleczona choroba pozwoli w 100% do powrotu do normalnego życia.

Obserwuj i nie ignoruj!

Krok 1

Krok 2

Krok 3

Krok 4

jeśli:
- po uniesieniu ramion zauważysz iż twoje piersi wyraźnie tracą symetrię,
- więzy chłonne pod pachami są powiększone,
- przez dłuższy czas w jednej piersi, w tym samym miejscu czujesz ból,
- brodawka jest wciśnięta lub nadmiernie wypukła lub sączy się z niej wydzielina,
- w czasie samokontroli poczujesz guzek. Najbardziej podejrzane są twarde o nieregularnym kształcie, wtopione w gruczoł sutkowy.

Za dużą umieralność na raka piersi w części winę ponoszą sami chorzy, którzy nie dbają o profilaktykę i kiedy choroba jest wykryta w ostatnim stadium bardzo ciężko jest ją leczyć.

Pamiętaj! z tą chorobą wiąże się również ryzyko zachorowania na raka jajnika (80%)

Nie bój się kiedy zobaczysz coś niepokojącego, natychmiast udaj się do lekarza, przeprowadź odpowiednie badania. Tylko wczesna interwencja zaoszczędzi ci wiele cierpienia.

cdn...

Vancouver
31 Dec. 2007

WIESŁAWA