NATURALNE LECZENIE

POKRZYWA ZWYCZAJNA
(Urtica dioica)
 

Jedna z najbardziej wartościowych roślin leczniczych. Ale o tym wiedzą nadal tylko nieliczni. Pokrzywa poczynając od korzeni, poprzez łodygi i liście aż po kwiaty ma właściwości lecznicze. Znana od wieków i używana już przez starożytnych. Albrecht Durer (1471-1528) namalował anioła z pokrzywą w dłoni wzlatującego do tronu Najwyższego.

Pokrzywa jest najlepszą oczyszczającą i krwiotwórczą rośliną leczniczą. Herbatki z pokrzywy obniżają poziom cukru we krwi, leczą zapalenie dróg moczowych, wypryski na skórze, są bardzo wskazane przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, w zwyrodnieniu śluzowym żołądka i narządów oddechowych, przy wrzodach żołądka i jelit, chorobach płuc, w chorobach wirusowych i bakteryjnych.

Pokrzywa posiada w sobie dużo żelaza, a jego brak w organizmie człowieka sprawia, że człowiek czuje się wyczerpany i znużony. Po kuracji pokrzywą szybko regeneruje swoje siły, powraca energia i siły twórcze, również wygląd zewnętrzny się poprawia. Jest ziołem, które bardzo mocno poprawia kondycję krwi. Dlatego zaleca się ją na niedokrwistości, w anemii i blednicy, jest bardzo pomocna w leczeniu białaczek szczególnie u dzieci.

Pokrzywa zmniejsza również skłonność do zaziębień, pomaga w chorobach reumatycznych i rwie kulszowej. Wspaniała do mycia włosów, które są cienkie i rzadkie. Poprawia ich gęstość i wzmacnia. Znana jest też przy schorzeniach naczyniowych, szczególnie w słabym krążeniu, gdzie występują zaburzenia w dopływie krwi. Pokrzywa jest też bardzo skuteczna w chorobach nowotworowych stosowana jako zioło oczyszczające krew i organizm.

Jest jej pełno wiosną, w maju jest najbardziej wartościowa. Należy więc skorzystać z jej wspaniałych właściwości.

SPOSÓB UŻYCIA

HERBATKI
1 kopiastą łyżeczkę do herbaty bierze się na 1/4 litra wody, zalać wrzątkiem, pozostawić na krótko do naciągnięcia. Pić ciepłą małymi łykami co najmniej 1x dziennie.

NALEWKA Z POKRZYWY
Korzenie wykopane wiosną lub jesienią dobrze umyć, drobno pokroić i napełnić nim butelkę aż po szyjkę. Zalać 38-40 % żytniówką i pozostawić na 14 dni w ciepłym miejscu. Pić 1 łyżkę stołową dziennie.

KĄPIELE NÓG
2 kopiaste dłonie dobrze oczyszczonych i umytych korzeni oraz świeżych pokrzyw zalać 5 literami wody i pozostawić na noc a następnego dnia zagrzać do zagotowania. Użyć tak gorący roztwór jak tylko da się wytrzymać i moczyć w nim stopy przez 20 minut. Ziół nie odcedzać, pozostawić je w wodzie. Kąpiel po ponownym podgrzaniu może być użyta 2 - 3 razy.

MYCIE GŁOWY
8-10 pełnych garści świeżych pokrzyw zalać wodą w 5 litrowym garnku i ogrzać na małym płomieniu aż do zagotowania. Zostawić na 5 minut do naciągnięcia. W tym wypadku do mycia głowy powinno się użyć zwykłego mydła do prania. Można użyć też korzenie, ale należy pozostawić je na noc zalane wodą, a późnej zagotować i pozostawić 10 minut do naciągnięcia.

ŚWIEŻY SOK
Bardzo skuteczne jest picie świeżego soku z pokrzywy. Właśnie w maju kiedy pokrzywa jest najbardziej wartościowa powinno się z tego skorzystać. Kuracja pokrzywą powinna być przeprowadzona 2 x w roku, na wiosnę i jesienią.

Powinno się też pokrzywę suszyć aby przygotować to zioło na zimę. Pokrzywa jest wspaniałym ziołem zasilającym w dużym stopniu leczenie raka. Bardzo wspomaga organizm podczas chemioterapii.

Vancouver
5 May, 2007

WIESŁAWA