NATURALNE LECZENIE

PAU D'ARCO
(La Pacho - Ipe Roxo - ZŁOTO INKÓW)

INFORMACJE OGÓLNE:

Pau d'Arco znane także pod nazwami La Pacho i Ipe Roxo pozyskiwane jest z kory drzewa rosnącego w tropikalnych lasach Ameryki Południowej zwanego Tabeusa albo Tabeuia Ipe.

To potężne drzewo rośnie do wysokości 40 m, a jego korzenie sięgają tak głęboko, że żadna wichura go nie powali. Przez tubylczych Indian ze szczepu Callawaya , którzy od czasów cesarstwa Inków zajmowali się tradycyjną medycyną , nazywane jest taheebo. Kwiaty, kora, sok i trociny tego drzewa używane są do wyrobu leków. Najmniejsza jest jednak wewnętrzna warstwa kory i w tej postaci lek tak trafił w ręce białych. Badania naukowe nad tym niezwykłym środkiem prowadzone są od roku 1960, początkowo w Brazylii, potem w innych ośrodkach na całym świecie. Naukowcy wciąż są zaskakiwani niezwykłymi właściwościami tego leku. Instytut Medycyny Marynarki Wojennej w stanie Meryland ( USA )w 1974 r. opublikował badania ,z których wynika, że Pau d 'Arco jest pomocne w zwalczaniu pasożytów, obniża poziom cukru we krwi, co może zapobiec cukrzycy oraz jest świetnym środkiem ułatwiającym trawienie. Badania w Ameryce Południowej i USA wykazały, że lapacnol ( aktywny składnik zioła Pau d' Arco ) może być stosowany w leczeniu szeregu nowotworów złośliwych. Pau d' Arco zawiera dużą ilość żelaza i działa krwiotwórczo, jednocześnie detoksykacyjnie: oczyszcza krew i narządy wewnętrzne od nadmiaru toksyn i trucizn.

Pau d'Arco atakuje samą przyczynę choroby i przede wszystkim wzmaga odporność organizmu, zmuszając go niejako do walki z chorobą. Dlatego jego działanie jest tak szybkie i skuteczne. Naukowcy stwierdzili, że Pau d' Arco ma działanie antybiotyczne (zabija szkodliwe zarazki ), przy czym nie wykazuje działań ubocznych. Można go zażywać bezpiecznie i nawet podawać dzieciom. Jest niezbędne w trakcie stosowania kuracji antybiotykowej, powstrzymuje postępowanie zakażenia drożdżakami. Stosowane jest również w profilaktyce i leczeniu grypy oraz chorób przeziębieniowych. Lekarze i zielarze znający Pau d' Arco zwracając uwagę na przestrzeganie odpowiedniej diety w czasie kuracji, co ma znacznie przyśpieszyć i ułatwić powrót do zdrowia. Najlepsza jest dieta jarska w opanu o produkty żywności naturalnej. Wyeliminować należy na czas kuracji palenie papierosów , picie alkoholu, czarnej kawy i herbaty.
 

DZIAŁANIE PRZECIWBAKTERYJNE:

Lapachol, betelapachon, hydroksynafrochinon i inne składniki Lapacho wykazały aktywne działanie przeciw wielu wirusom, w tym przeciw wirusowi opryszczki (typ 1 i 2), wirusom grypy, wirusom pryszczycy i poliwirusowi.
 

DZIAŁANIE ANTYRAKOWE:

Lapacho zostało poddane badaniom przez National Cancer Institute w USA. Po uzyskaniu pierwszych pozytywnych wyników za najaktywniejszy czynnik uznano lapachol. W 1968 roku NCI rozpoczął pierwszą także badań klinicznych lapacholu. W trakcie tych prób nie udało się osiągnąć leczniczego poziomu lapacholu we krwi bez jednoczesnych łagodnych skutków ubocznych w postaci trudności, wymiotów i awitaminozy K. Jest to o tyle trudne do zrozumienia, że nowsze badania wykazały bardzo niską toksyczność lapacholu: jego średnia dawka śmiertelna wynosi 487 g/kg wagi ciała, czyli mniej więcej tyle samo, co kofeiny. Etap prób klinicznych zakończono w 1970 roku. Dowiedziono jednak, że niektóre antrachinony zawarte w Lapacho działają analogicznie do witaminy K, a więc negatywny wpływ łapachołu można by zrekompensować stosując lapacho w całości.
 

DZIAŁANIE PRZECIWZAPALNE:

Wyciągi z kory Tabebuia avellanedne wykazują działanie przeciwzapalne połączone z niska toksycznością. Tampony nasączone wyciągiem alkoholowym z Lapacho okazały się skuteczne w walce z różnymi rodzajami zapaleń, jak zapalenie pochwy. Pau 'Arco znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu naturalnym gdy wymagana jest poprawa czynności układu immunologicznego organizmu:

- u chorych na leukemię stwierdzono poprawę obrazu krwi,
- białaczek, niedokrwistości, stwardnienia tętnic,
- astmy oskrzelowej , nieżytów oskrzeli,
- zapaleniu jelita grubego- hetmoroidy,
- nieżytu żołądka, owrzodzeniach dwunastnicy,
- w chorobach zapalnych wątroby i nerek,
- cukrzycy ( typu 1. obniża poziom cukru we krwi ),
- różnego rodzaju alergiach,
- zakażeniach grzybiczych,
- drożdżycach ( candidia albicans ),
- w urazach i źle gojących się ranach,
- rozmaitych chorobach skórnych,
- sprzyja wzrostowi ilości czerwonych ciałek krwi.
 

DAWKOWANIE:

Ekstrakt suchy w kapsułkach 2-3 kapsułek 1-2 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem lub 7-15 kropli w 1/4 szklanki wody 2-5 razy dziennie. La Pacho podawane jest również w postaci wywaru podawanego do wypicia od dwóch do ośmiu razy dziennie. Wywar taki sporządzany jest z jednej łyżeczki La Pacho na szklankę wody poprzez gotowanie od 5 do 15 minut. W celu uzyskania większej skuteczności terapeutycznej zaleca się konsultacje z lekarzem, a najlepiej ze specjalistą homeopatą w leczeniu preparatami Pau d'Arco. Okres ważności: 3 lata od daty produkcji.