NATURALNE LECZENIE

ODTRUWANIE UMYSŁU
(CZĘŚĆ 3)
LINK! DO CZĘŚCI 2

Podczas odtruwania umysłu realizujemy siebie, usuwamy obawy, zazdrość, żal, dumę, pozwalamy wniknąć w umysł najwyższej energii spokoju.

Umysł człowieka można porównać do ogrodu. Kiedy ogrodnik uprawia dobrze, usuwa chwasty i podlewa rośliny, w nagrodę za swoją pracę otrzymuje dobre owoce i piękne kwiaty.

Kiedy usuwamy: złość, żal, zazdrość, dumę ... etc i podlewamy Boskimi energiami - myślami swój umysł, rozwijamy w sobie wysokie wartości - owoce i ziarna własnego umysłu. Czysty ogród, wolny od chwastów i szkodników daje ogrodnikowi potężną satysfakcję i wielkie plony. Ogród jest symbolem ludzkiego umysłu. Usuwając chwasty umysłu stymulujemy wyższą świadomość, budzi się ziarno wiecznego życia.

Umysł i ciało połączone są ze sobą w sposób nierozerwalny. Coraz mocniej zauważamy w jakim stopniu negatywne myślenie wpływa ujemnie na nasze zdrowie. Ciężkie emocjonalne przeżycia odbijają się bardzo mocno na układ immunologiczny. Życie z negatywnymi myślami i uczuciami, jak strach, gniew, zazdrość i inne emocjonalne urazy mogą tak samo wpłynąć toksycznie do organizmu jak dym papierosowy czy inne trujące spaliny.

Wielkim obciążeniem i źródłem toksyn jest emocjonalny stres. W chwili kiedy człowiek doznaje sytuacji stresowej organizm wyzwala substancję chemiczną, mieszankę kortyzolu z adrenaliną, które przyśpieszają pracę serca, metabolizmu i podnoszą ciśnienie krwi. Przewlekły stres przez długi okres czasu może spowodować nagromadzenie się nie zużytych toksycznych hormonów i zwiększa stan wewnętrznego zanieczyszczenia. Osłabia układ odpornościowy, staje się przyczyną zmęczenia, bólów głowy, alergii, chorób skóry, układu oddechowego, niepokojów, depresji i jest czynnikiem wielu innych dolegliwości. Osłabienie organizmu zwalnia zdolność zwalczania toksyn.

Każdy człowiek podchodzi do stresu inaczej. Jedni radzą sobie lepiej inni gorzej. Nie każdy stres jest niekorzystny. W wielu przypadkach pomaga podejmować nowe wyzwania, rozwiązuje problemy i wyostrza zmysły. Stres potrafi dać człowiekowi ożywienie i pobudzenie. Ten rodzaj stresu nazywa się eustresem. Kluczem do sukcesu jest włączenie się w stres i wykorzystanie jego pozytywnych sił. Należy umieć tak go skierować aby pracował na korzyść a nie przeciwko człowiekowi. Należy nauczyć się świadomej przemiany stanu stresu w stan odprężenia. W tym procesie bardzo ważne jest odtruwanie, które zapewnia relaks umysłu.

Ważnym czynnikiem na obniżenie poziomu toksyn w organizmie jest sen. W czasie snu organizm intensywnie się odtruwa i pracuje przy naprawianiu uszkodzonych komórek, tkanek, produkuje przeciwciała w układzie immunologicznym. Przewlekła bezsenność przeszkadza w tym procesie. Odtruwanie to również umiejętność odpoczynku. Ważną rzeczą jest umiejętność wsłuchania się we własny organizm.

Odpoczynek i odprężenie są podstawowymi elementami procesu odtruwania. Aby usunąć stres dobrze jest zastosować ćwiczenia relaksujące i medytacje, które pozwolą uzyskać spokój psychiczny.
 

Ćwiczenia znoszące stan napięcia:

U wielu ludzi mięśnie są ciągle napięte co nie pozwala na wyciszenie umysłu. Aby odprężyć ciało dobrze jest przeprowadzić następujące ćwiczenie. Najlepiej wykonać to ćwiczenie godzinę po jedzeniu. Wyłączyć telefon, znaleźć właściwe miejsce w pokoju. Można się położyć na podłodze, znaleźć wygodną pozycję.

1. Zaczynając od palców jednej stopy, napiąć mięśnie tak mocno jak tylko można i utrzymać to napięcie przez 5 sekund. Napiąć ponownie mięśnie i utrzymać 3 sekundy, zwolnić napięcie. Powtórzyć to ćwiczenie z drugą nogą.

2. Zastosować to ćwiczenie dla obu nóg, oddzielnie napinając różne grupy mięśni.

3. Tak samo zastosować do reszty ciała i ramion, kończąc na mięśniach twarzy.

4. Odprężyć się, wdychać spokojnie powietrze a następnie bardzo wolno je wydychać.

5. Zacząć ćwiczenie z powrotem od palców stóp i skoncentrować się na uczuciu ciepła w całym ciele.

6. Można pozwolić sobie w czasie tych ćwiczeń na sen.
 

Medytacja:

Medytacja jest ćwiczeniem umysłu w celu uspokojenia panującego w nim zamieszania i odizolowania się od świata zewnętrznego, aby znaleźć uczucie spokoju i ciszy. Należy wykonywać ją około 20 minut dziennie. Napełnia energią i poprawia koncentrację, zdrowie i samopoczucie. Istnieją różne metody medytacji, ale większość praktyk sprowadza się do dwóch kategorii: koncentracji i uogólnionej świadomości.

Przy koncentracji należy skupić uwagę na jednej rzeczy: przedmiocie, oddechu, płomieniu świecy, można śpiewać mantrę (powtarzać ten sam dźwięk), żeby uspokoić myśli.

Medytacja chociaż jest praktykowana w wielu religiach nie jest związana z żadną religią czy wierzeniami.

Naukowcy, którzy zajmują się medytacją zauważyli, że pomaga w obniżeniu poziomu przemiany materii i zmniejsza częstość oddechów.

Praktykując medytację oczyszczamy mózg, budujemy potężny zamek doskonałości, a przebudzony duch szuka kontaktu z Bogiem. Zaraz po oczyszczeniu następuje połączenie z Bogiem, które daje następne dary: wiedzę i szczęście. Człowiek rodzi się do nowych celów.
 

Metody medytacji:

1. Powtarzanie mantry.
Ważne jest to co się powtarza. Najbardziej popularną mantrą jest OM. Można spróbować też innych. Do recytowania mantr niekoniecznie potrzebna jest pozycja medytacyjna. Można je recytować wszędzie, na spacerze, w wannie... Ważne aby ją powtarzać głośno.

2. Liczba oddechów.
Metoda ta polega na liczeniu wydechów.
Buddyści liczą do dziesięciu, inni do czterech.

3. Pogłębienie świadomości.
Oparte na praktyce mnichów buddyjskich - vipassana (wejrzenie w siebie) Technika ta pozwala utrzymać pogłębiony stan świadomości. Na początku należy koncentrować uwagę na brzegu swoich nozdrzy w czasie, gdy powietrze wnika do nich i uchodzi z oddechem. Następnie obserwować swoje myśli, bez osądzania.


Medytacja dźwiękowa:

Powoduje wyzwalanie uzdrawiających energii. Wibracyjny śpiew usuwa stres, wprowadza spokój i otwartość. Szczególnie zalecana dla ludzi nieśmiałych, rozprasza lęki i wątpliwości.

Najłatwiej na początek jest powtarzać głoskę "ah". Usiąść w pozycji medytacyjnej, zamknąć oczy, odprężyć ciało, obserwować jak znika całe napięcie.

1. Usiąść spokojnie. Wziąć 5 głębokich oddechów. W czasie wydechu pozbywać się stresu i niepokoju.

2. Kiedy pracujemy nad odprężeniem, koncentrujemy uwagę na oddychaniu i na czynności całego ciała podczas oddechu. Wyobrażamy sobie jak powietrze wnika do poszczególnych organów, krwi, mózgu, mięśni, kości i skóry. Zwrócić uwagę na narządy, które wymagają uzdrowienia.

3. W czasie wydechów mówić "ah". Należy mocniej wdychać w siebie dźwięki, które wpływają najbardziej łagodnie na całe ciało. Wizualizować, że powodują uzdrowienie. Przyjmować w siebie światło i wyobrażać sobie jego ciepło i jak stopniowo wypełnia umysł i całe ciało. Dobrze wykonywać taki rodzaj medytacji około 15 minut dziennie.


Świadomość oddychania:

Praktyka buddyjska przynosząca głębokie odprężenie. Należy usiąść wygodnie na krześle z rękami opartymi na udach lub usiąść w pozycji medytacyjnej na podłodze. Zamknąć oczy. Odprężyć ciało i obserwować jak rozpływa się całe napięcie.

1. Zwrócić uwagę na swój oddech. Liczyć każdy oddech do dziesięciu. Powtarzać do 5 minut.

2. Skoncentrować się na swoim oddechu bez liczenia, przez 5 minut

3. Skoncentrować się na części nosa, w której czujesz jak zimne wdychane powietrze spotyka się z ciepłym. Pracować tak przez 5 minut.

4. Powoli powracać ze stanu medytacji, po kilku minutach wstawać.

Medytacja powinna być wykonywana codziennie o tej samej porze i w tym samym miejscu. Najlepszą porą jest rano i wieczór. Pokój należy przewietrzyć. Nie należy medytować w pozycji leżącej, należy być świadomym, unikać zaśnięcia. Po zakończeniu otworzyć powoli oczy i oswoić się ze swoim otoczeniem. Po kilku minutach wstać.
 

Dwa rodzaje umysłu:


(czysty umysł i zanieczyszczony)

1. Suddha Manas lub Sattvik (czysty umysł)

2. Asuddha Manas-Rajasik (zanieczyszczony)
- niższy umysł napełniony pożądaniami, pasjami i wielkim ziemskim apetytem.

Posiadacz umysłu Sattvik zdolny jest kontrolować niższy umysł.

Człowiek jest tym czym jest jego umysł. Twarda kontrola umysłu przynosi wspaniały efekt, otwiera szczęście. Działa jak kowal, który oczyszcza srebro stopień po stopniu, dzień po dniu. Człowiek, który widzi tylko pomyłki innych będzie miał najwięcej problemów z własnym oczyszczeniem. Oczyść własne myśli, uprawiaj dobrze własny ogród, uciekaj z daleka od pożądań, które niszczą twój umysł. Czysta Boska Energia
wnika w cichego człowieka, który jest obdarzony w Wielkiego Ducha żyjącego bez obaw. Realizacja siebie - oczyszczenie własnego umysłu - powoduje połączenie człowiek - Bóg. (
tak mówią mądrzy mistrzowie podążający za naukami Buddhy).

Vancouver
30 Dec. 2007

WIESŁAWA