NATURALNE LECZENIE

OBRZĘK WĘZŁÓW CHŁONNYCH

Będzie to taki krótki artykuł w odpowiedzi na zapytanie jednej z czytelniczek.

Nie będę tu opisywać budowy anatomicznej węzłów chłonnych, można to przestudiować np na wikipedii
(LINK!)... ja tylko ze swojej strony dodam, że układ limfatyczny zwraca z powrotem płyny do układu naczyniowego, które wyciekły z krwi.

Naczynia limfatyczne, są to takie zbiorniki zbierające płyn, które uciekają z krwiobiegu. Jeśli ten układ działa prawidłowo te płyny będą zwrócone do krwiobiegu. Limfatyczne naczynia włosowate przypominają słomę i zbierają ten płyn, nadmiary wysyłają do płynu mózgowo-rdzeniowego. Oczywiście w tych naczyniach jest odpowiednie ciśnienie, jeśli coś w nich szwankuje to ciśnienie się zmienia.

Jeśli z jakiegoś powodu źle funkcjonuje układ limfatyczny dochodzi w nim do stanów zapalnych, co nie pozwala na prawidłowe przemieszczanie się tym płynom. Najczęściej przyczyną zapaleń są pozostałości komórek, w tym nowotworowych. Stąd w chorobach nowotworowych węzły chłonne bywają silnie powiększone. Ale nie za wszystkie obrzęki węzłów chłonnych jest odpowiedzialny nowotwór.

Oczywiście taki proces zakłóca układ odpornościowy i źle się dzieje w ciele kiedy jego kanalizacja jest zakłócona... nie tylko źle się dzieje w układzie krwionośnym, ale często również w jelitach
(często wiele ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że problem jego jelit wynika z jego złej pracy węzłów chłonnych)... wówczas gruczoły limfatyczne powiększają się, mogą również puchnąć kończyny.

Tam gdzie jest w limfach zapalenie bywa upośledzona krew, toteż zmieni się również oddychanie i ogólnie pogorszy się stan całego organizmu. Wcześniej czy później taki stan może doprowadzić do poważnych chorób, tworzą się guzy, ciężkie obrzęki, wyciekają białka krwi, jest złe wchłanianie jelit.

Co w tym przypadku robić?

Obrzęknięte gruczoły limfatyczne możemy zmniejszyć przez ciepłe kompresy. Gorąca temperatura ułatwia krążenie i zmniejsza ból. Kompresy mogą być z samej ciepłej wody, należy je przykładać kilka razy dziennie.

Masaże, które stymulują węzły chłonne do lepszej pracy, pomagają usunąć zanieczyszczenia w węzłach chłonnych. Należy obrzęknięte miejsca masować delikatnie palcami.

Solona woda (sól morska, himalajska) zmniejszy obrzęki, szczególnie kiedy występuje obrzęk gardła. Płuczemy gardło wodą z solą kilka razy dziennie.

Czosnek działa na węzły chłonne przeciwzapalnie, podobnie imbir i kurkuma.

Ocet jabłkowy, można używać go zmieszanego z wodą do kompresów. Można również dodać 2-3 łyżeczki do szklanki przegotowanej ciepłej wody + 1-2 łyżeczki miodu naturalnego i pić 2x dziennie. Miód leczy węzły chłonne, łagodzi obrzęki, ból, zwalcza infekcje, które są przyczyną obrzęków.

Można również przeprowadzić tygodniową kurację: pić 2x dziennie 1 szklankę przegotowanej ciepłej wody z 2 łyżeczkami miodu i domieszką soku z cytryny (1/2 cytryny lub nawet cała).

Miodem można smarować również obolałe węzły chłonne, trzymać miód 10-15 minut, następnie zmyć ciepłą wodą - taki zabieg należy przeprowadzić co najmniej 2x dziennie.

Jest jeszcze więcej naturalnych metod, aby usunąć ten problem, ale podałam te, które są ogólnie dla wszystkich dostępne.

Vancouver
9 Nov. 2016

WIESŁAWA