NATURALNE LECZENIE

NATURALNE LECZENIE STWARDNIENIA ROZSIANEGO
(CZĘŚĆ 3)
LINK! DO CZĘŚCI 2

LINK! DO CZĘŚCI 4

Kombinacja ziół użytych do leczenia MS przez lekarzy chińskich dotyczy głównie zwiotczenia mięśni - a w zasadzie zajmują się głównie organami odpowiedzialnymi za zwiotczenie mięśni. Badając chorego ważne w medycynie chińskiej jest: wygląd języka i puls na nadgarstku. Ta metoda pozwoli odróżnić jednostkę od jednostki i zastosować stosowne leczenie. Tak samo jest z akupunkturą, w zależności od jednostki będzie zastosowana indywidualna terapia. Chińska medycyna liczy się z indywidualnymi potrzebami ciała. Podobnie jest z preparatami ziołowymi, również są dobierane do osobistych potrzeb, każdy przypadek jest inny.

Musi być dobierana odpowiednia dawka i wystarczająco długi okres leczenia, który również będzie różny we wszystkich indywidualnych przypadkach przy tej samej chorobie. Czas trwania leczenia na MS w Chinach wg. metod chińskiej medycyny trwa od 2-ch miesięcy do 2 lat. Zioła, które będą zapobiegać nawrotom choroby mogą być podawane jeszcze przez kilka lat. Zdarza się, że pacjenci będą pozostawać bez objawów nawet kilka lat i po tym czasie może zdarzyć się nawrót choroby. Aby uzyskać całkowitą wolność od MS należy przestrzegać dalszego zapobiegawczego leczenia ziołowego. W Chinach nie zdarza się to często ... lecz się zdarza. Już po wyleczeniu mogą zdarzać się ataki słabości (20% uleczonych), szczególnie u osób z depresją.

Chińskie zioła i ich przygotowanie to cały rytuał, ich gotowanie zajmuje około 45 minut. Spożywa się ciepłe (nie gorące, nie zimne), wielu pacjentów chorych na MS ma awersję na zimno.


Znane formuły chińskich ziół pomagające w MS:

Ping Fu Tang składający się z 17 ziół. Każde zioło stosowane jest w odpowiedniej proporcji. Niektórzy pacjenci po spożyciu chińskich ziół mają nieprzyjemną reakcję: nudności, niestrawność, wymioty, biegunka ..., w takim przypadku należy zmienić zioła.

Ważna w leczeniu MS jest dieta. Zachodnie badanie wykazują, że wiele osób z MS mają niski poziom witaminy B12 we krwi, bardzo ważny składnik odżywczy do naprawy koszulek mieliny. Istotne są suplementy wapnia, szczególnie dla kobiet cierpiących na MS. Przy tej chorobie jest zwiększone ryzyko zachorowania na osteoporozę.

Magnez pomoże zmniejszyć skurcze, które są dużym problemem dla niektórych osób. Skuteczność leczenia zależy od wielkiej cierpliwości chorego. Leczenie jest długie zanim nastąpi odwrócenie procesu chorobowego. Musi być codziennie dostarczana nowa dawka ziół, nie wolno pomijać ustalonego programu leczenia. Nieprawidłowość w spożywaniu ziół czy innych lekarstw opóźnia leczenie i odzyskiwanie sprawności ruchowej.

Naukowcy zauważyli, że w chorobie MS może wystąpić zaburzenie układu ruchowego spowodowane obniżeniem estrogenu. Obniżony poziom estrogenu zmniejsza wchłanianie magnezu. Braki magnezu to jedna z przyczyn MS.
 

Witamina D:

Następna przyczyna, na którą wskazują naukowcy przy chorobie MS to niedobór witaminy D. Osoby mieszkające w obszarach słonecznych mniej cierpią na tą chorobę. Światło słoneczne jest głównym źródłem witaminy D.

Istnieją dwa sposoby aby ciału dostarczyć witaminy D: za pomocą promieniowania UV i żywności lub suplementów zawierających witaminy D. Słońce wydziela promieniowanie ultrafioletowe (UV), które dzielimy na kategorie w oparciu o długość fali. Również mniej cierpią na MS ludzie spożywający dużo ryb. Rybie oleje są następnym źródłem witaminy D.


Kryształki kwasu moczowego

Badania przeprowadzone w USA i na Węgrzech dowodzą, że osoby z MS mają niski poziom kwasu moczowego. Głównym elementem diety w celu wyrównania deficytu kwasu moczowego są puryny.

Żywność o wysokiej zawartości puryn:
- sardele
- szparagi
- kalafior
- maliny
- śledzie
- wątróbka
- nerki wołowe

Jednym z czynników potrzebnych do wytworzenia kwasu moczowego jest molibden.

Molibden przekształca puryny w kwas moczowy. Brak molibdenu jest przyczyną braku kwasu moczowego. Ostatnie badania wykazują - deficyt molibdenu wywołuje uszkodzenia neurologiczne.

Wyższą częstość występowania MS odnotowano w przypadku, gdy gleba ma niższą zawartość mikroelementów.

Niektórzy naukowcy uważają, że anemia z powodu braku żelaza powoduje większe ryzyko zachorowania na MS. U niektórych pacjentów zauważa się niski poziom żelaza i cynku. Złe odżywianie, niedostarczanie organizmowi odpowiednich składników jest ryzykiem wystąpienia MS.

W chińskiej medycynie w leczeniu MS istotną rolę odgrywa dieta. W kontekście zimnego klimatu nadmierne spożywanie tłustych, smażonych lub zimnych dań - prosto z lodówki (w tym woda z lodem) ogranicza śledzionę i prowadzi do powstania wewnętrznej wilgoci (cienkie łzawienie błon wewnętrznych i flegma hamują transmisję podstawowej energii życia-qi) w całym ciele. Najzdrowsza zalecana żywność powinna być o temperaturze pokojowej lub nieco cieplejsza.

Produkty takie jak: mleko, sery, masło, czekolada, lody są główną przyczyną wilgoci (korzystną dla rozwoju MS i innych chorób). Nadmierna wilgoć ciała powoduje niedokrwienie serca, zespół chronicznego zmęczenia, reumatoidalne zapalenie stawów. Czynnik wilgoci jest odpowiedzialny za przewlekłe zapalenie zatok, bardzo częsty objaw przy MS.


Chińskie porady żywieniowe:

Spożywanie żywności, która zmniejsza wilgoć, tzw, "suszarka żywnościowa", która przeciwdziała zatrzymaniem się wilgoci.

"Sucha żywność": żyto, seler, sałata, rzepa, lucerna, biały pieprz, surowy miód, kukurydza.

Muszą być wyeliminowane słodkie produkty, czerwone mięsa, uwodnione margaryny.

Szczególnie zwrócić uwagę na wyroby mleczne, czerwone mięsa, należy ograniczyć spożycie jajek, które powodują najgrubszą formację wilgoci. Po 6-stej wieczorem chory nie powinien już nic jeść. Nie wolno się przejadać.
 

Wilgoć i środowisko:

Wilgoć jest ważnym czynnikiem w MS. Zewnętrzne zimno i wilgoć atakuje kanały zwłaszcza w nogach i rękach, wywołuje zmęczenie, drętwienie, mrowienie, uczucie zimna w koniczynach. MS występuje częściej w zimnym klimacie. Według medycyny chińskiej czynniki wilgoci i zimna można zmniejszyć przez żywność; wyeliminować produkty tłuste i mleczne.
 

Dysharmonia energetyczna w wątrobie:

- osłabienie mięśni ramion i nóg
- zawroty głowy
- drętwienie kończyn
- blada cera
- bezsenność
- skurcze mięśni
- zaburzenia widzenia.
 

Dysharmonia energetyczna w nerkach:

- osłabienie w plecach i kolanach
- ból dolnych pleców
- słaba pamięć
- problem z oddaniem moczu
- zimne kończyny
- problem ze snem.

Oprócz wątroby i nerek ważną nieprawidłowością jest: złe działanie układu pokarmowego.
 

Dysharmonia w śledzionie:

- drętwienie
- uczucie mrowienia
- uczucie ciężkości kończyn
- zmęczenie
- wzdęty brzuch.
 

Stres:

Stresy, nagłe emocjonalne wstrząsy powodują duże zaburzenia w organizmie każdego człowieka. Mogą spowodować osłabienie serca i śledziony, nieprawidłowej funkcji układu pokarmowego a także może dojść do upośledzenia funkcji nerek.

MS na zachodzie często jest kojarzone ze śmiercią ukochanej osoby i często jest nazywane "chorobą zmartwienia".

Śledziona wpływa na mięśnie, serce kontroluje przepływ krwi, w chwilach stresowych często dochodzi do osłabienia mięśni, nagle robią się wiotkie, człowiek musi usiąść. W stresie człowiek czuje się bezsilny, bywają zawroty głowy i nawet omdlenia z powodu dużej nieprawidłowości w krążeniu. Stres wywołuje uwolnienie hormonów, które wpływają na układ odpornościowy. Wszystkie te czynniki są korzystne do wystąpienia MS.

W ramach terapii MS należy wyeliminować wszystkie czynniki stresowe w miarę możliwości do minimum. Wskazane są ćwiczenia fizyczne i oddechowe, yoga, medytacja, tai-chi, qi-gong.

U chorych, u których wystąpiły zaburzenia psychiczne medytacje mogą spowodować większy chaos myśli. Medytacje nie są wskazane dla chorych np. na schizofrenię. Medytacje są generalnie bezpieczne. Są one wykorzystywane w psychoterapii. Medytacja prowadzi bowiem do lepszego kontaktu z samym sobą. Problemy mogą zaistnieć jedynie w przypadku praktykowania medytacji przez niektórych cierniących na psychozy albo osoby, dla których kontakt z własną podświadomością i emocjami może być niebezpieczny, np. cierpiący na ciężką depresję, albo lęki.

Ale takie formy jak jak tai-chi, qi-gong usuwają nadmierną wilgoć i energetyzują mięśnie. Natomiast należy unikać nadmiernych wysiłków fizycznych , wyczynowych i wyczerpujących zajęć, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na funkcje nerek, wątroby i dodatkowo zaostrzyć stres.
 

Akupunktura:

Pomoże wyeliminować uczucie ciężkości, zmęczenie, zmniejszyć drętwość, mrowienie, uczucie zimna kończyn, poprawi funkcję pęcherza, usunie zawroty głowy... i inne symptomy. W czasie leczenia ziołami daje lepsze rokowania, może zmniejszyć objawy.

Akupunktura w leczeniu MS początkowo powinna być:
- 2 x w tygodniu, zwykle około 1 miesiąca
- później 1 x w tygodniu
- 1x co 2 tygodnie
- 1 x co miesiąc.
 

W chorobie MS niezmiernie ważne jest:

1. zmiana stylu życia
a. zmniejszenie czynników stresujących
b. więcej odpoczynku
c. zmiana diety
 

Dieta Swank:

(Dr. Ray Swank - prof. neurologii - Uniwersytet Oregon)

Najbardziej skuteczna na początku MS.

Wytyczne dla diety Swank:
- ograniczyć tłuszcze nasycone do mniej niż 10 gramów dziennie na dobę (3 łyżeczki)
- jeść oceaniczne ryby, 2-3 x w tygodniu
- uzupełniać pożywienie olejem z dorsza (1 łyżeczka lub olej lniany - 2 łyżki na dobę)
- wyeliminować tłuszcze uwodnione (margaryna i produkty puszkowane)
- jeść normalne ilości białka pochodzące z ryb, soi, roślin
- jeść świeże warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste
- pić dużo świeżej wody o temp. pokojowej.


Dieta przeciwzapalna - MacDougall:

Nazwa od profesora Rogera MacDougalla, który wyleczył się z MS i żył do 80 lat wolny od symptomów choroby.

- pić dużo wody w temeraturze pokojowej
- brak produktów zwierzęcych (z wyjątkiem ryb kilka razy w tyg.)
- proso, amarant, gryka, quinoa (komosa ryżowa), ryż, kukurydza, orzechy i nasiona
- zakaz używania wszystkich alkoholi, cukru, przetworów z mleka lub innych produktów zawierających tłuszcze zwierzęce, pszenicy i innych glutenowych zbóż
- jeść świeże warzywa i owoce (warzywa korzeniowe, niewielkie ilości bezglutenowych ziaren)

Poza tym należy:
- przebywać dużo na świeżym powietrzu
- wprowadzić delikatne ćwiczenia gimnastyczne
- unikać stresu
- qi-gong
- tai-chi
- yoga.

cdn...

7 Sep. 2009

WIESŁAWA