NATURALNE LECZENIE

MOJE DZIECKO ZŁAPAŁO PRZEZIĘBIENIE

Niezależnie od pory roku i naszego wieku wszyscy mamy taki czas, że możemy ulec przeziębieniom. Ale wiadomo, że małe dzieci najbardziej ucierpią z tego powodu. Jednak nie trzeba wpadać od razu w panikę, nie biegać od razu po doktorach, tylko w mądry sposób jakoś starać się w domowych warunkach pomóc dziecku, ale kiedy widzimy, że problem jest głębszy jednak radziłabym odwiedzić lekarza.

Jak w naturalny sposób możemy pomóc dziecku...
jak z takim niemowlęciem nawiązać kontakt?

Wiadomo, dzieci karmione piersią nie ulegają tak szybko przeziębieniom i radzą sobie z mniej poważnymi objawami. Mleko matki zapewni im ten komfort, ponieważ ma w sobie przeciwciała przeciw wirusom. Nawet jak złapią przeziębienie szybciej z tego wyjdą. I wcale nie znaczy, że jeśli matka jest zdrowa to i dziecko nie zachoruje. Mimo wszystkiego może się to dziecku zdarzyć... ale matka go chroni.

Kiedy widzimy już, że z dzieckiem zaczyna się coś dziać, wówczas należy częściej brać je na ręce i nosić je w wyprostowanej pozycji, co sprzyja jego lepszemu oddechowi, kiedy ma zapchany nosek.

Wiadomo, że u maluszków występują częściej infekcje uszu, toteż pozycja pionowa pozwala na szybsze spływanie płynów z uszu, tym samym w ten prosty sposób, noszenia dziecka w pionowej pozycji, zapobiegamy już samej infekcji ucha.

Noszenie dzieci w pozycji pionowej poprawia ochronę immunologiczną dziecka. Tak samo dotyk dziecka i rodzica ma tu wielkie znaczenie. Kiedy pozostawiamy dziecko w takim stanie samo w łóżeczku produkuje hormon strachu - kortyzol, a wysoki poziom kortyzolu zmniejsza produkcję krwinek białych, które są niezbędne w walce z infekcjami i utrzymują zdrowy system immunologiczny.

Następnym zabiegiem to sprawdzać nosek dziecka i zadbać o jego jakość, ono samo nie może tego zrobić. Dobrze jest dla dziecka kiedy kicha i nie należy się tego bać, wówczas nosek wydala większą ilość śluzu i w ten sposób oczyszczają się jego drogi oddechowe. Można też pomóc dziecku poprzez wstrzykiwanie do noska, nawet przez kroplomierz kilka kropelek wody z odrobiną soli, ale należy to robić umiejętnie, kłaść dziecko na boku, aby ta woda nie dostała się do jego płuc. Jeśli nie jesteśmy pewni tego co robimy, nie mamy do tego wprawy, lepiej od tego zabiegu odejść.

Wiadomo, że na przeziębienie najlepsza jest witamina D, toteż nie unikajmy słońca, kiedy dziecko jest przeziębione. Właśnie niedobory witaminy D wywołują wówczas u dzieci większe ich zdrowotne problemy, ponieważ te najprawdopodobniej przebywają mało na słońcu. I nie ważne jaki jest wiek dziecka, dziecko powinno przebywać na świeżym powietrzu.

Ponad 80% naszego systemu obronnego znajduje się w naszych układach trawiennych, toteż bardzo ważne jest utrzymanie i tego układu w zdrowiu. Szczególnie należy zadbać o jelita. Dziecko powinno mieć robione masaże brzuszka, ale należy robić to bardzo umiejętnie i bardzo delikatnie, bo taki maluszek to delikatna roślinka... a na pewno po takim masażu dziecko poczuje się dużo lepiej. Jeśli dziecku po takich masażach nie przechodzi można podać specjalne probiotyki, szczególnie tam, gdzie nie jest podawane mleko matki. Należy tylko znaleźć na rynku ten właściwy dla naszych najmłodszych, nie znam polskiego rynku w tym temacie, ale w Kanadzie jest stosowany Bifidobacterium infantis lub BioGaia.

W czasie choroby dziecka należy zwiększyć uwagę na pozycję dziecka, kiedy leży w łóżeczku i pomóc w razie potrzeby np. kiedy kicha unieść jego główkę i zadbać o wygodną pozycję. Zadbać, aby w pomieszczeniu nie było za suchego powietrza, można użyć nawilżacza powietrza (infusor), można dodać do wody 1-2 kropelki olejku eukaliptusowego, który oczyszcza drogi oddechowe podczas oddychania dziecka.

Oczywiście najlepsze dla dziecka będzie dobry sen, który jest kluczem do wyleczenia każdej choroby. Wiadomo, że dziecko chore jest niespokojne, niewyspane, toteż dobrze takie dziecko zabrać z domu na długi spacer, nawet samochodowy, dziecko wówczas przeważnie śpi.

I jeszcze raz przypominam, nie należy panikować... ale to jest cechą młodych rodziców... dziadki już wiedzą, że nie da się wychować dziecka bez żadnych chorób czy innych niespodzianek. Ale te pierwsze choroby i niespodzianki bywają czasami bardziej bolesne dla rodziców niż dla ich dziecka.

Masaż brzucha dziecka - Magdalena Fabritius (5/6)

Czyszczenie Noska Niemowląt

Vancouver
6 July 2018

WIESŁAWA