NATURALNE LECZENIE

MNISZEK POSPOLITY
(Taraxacum offcinale)
 

O tej porze roku mamy wszędzie pod dostatkiem mniszka pospolitego. Kwitnie na wszystkich łąkach, w ogródkach i można go wykorzystać do oczyszczenia własnego organizmu. Kiedy mieszkałam jeszcze w Grecji obserwowałam, szczególnie na wiosnę Grecy wyruszali za miasto i całymi rodzinami zbierali mniszek lekarski. Robią z niego potrawy, które są dla nich ulubionym przysmakiem.

Mniszek pospolity - mlecz, kwitnie od kwietnia i można go zbierać i wykorzystać. Pomaga szczególnie na schorzenia dróg żółciowych i schorzenia wątroby. Można go używać w całości: korzenie, liście, łodygi i kwiaty.

Liście zbiera się przed kwitnieniem, korzenie wiosną lub jesienią, łodygi podczas kwitnienia. Można go dodawać na surowo do sałatek. Można go również mieszać z ziemniakami, przybranymi jajkami ugotowanymi na półtwardo.

Przy zapaleniu wątroby i przy cukrzycy jest wskazane żucie 5 - 6 łodyg kwiatowych mniszka. Łodygi myje się razem z kwiatostanem, później usuwa się kwiat i wolno żuje łodygę. Początkowo będzie miała gorzkawy smak, ale jest chrupka i soczysta i je się ją jak liście endywii (odmiana warzywa podobnego do sałaty).

Osoby, które czują się zmęczone i wycieńczone powinny przeprowadzić taką 14 dniową kurację.

Mlecz również usuwa świąd skóry, liszaje, wysypkę, cofają się obrzęki gruczołów, oczyszczają krew, działa napotnie i moczopędnie. Jest również bardzo dobry jako środek kosmetyczny do pielęgnacji oczu i mycia twarzy (napar).

HERBATA:
1 kopiastą łyżeczkę do herbaty korzeni zalać na noc 1/4 litra zimnej wody. Następnego dnia ogrzać do wrzenia i przecedzić. Tą ilość podzielić na dwie równe części i pić łykami pół godziny przed śniadaniem i po śniadaniu.

SAŁATKA
:
Sałatę przyrządza się ze świeżych korzeni i liści, można zmieszać z zieloną sałatą.

ŁODYGI
:
Dziennie należy zjeść dokładanie żując 5 - 10 umytych łodyg kwaitostanowych.

MIÓD Z SOKIEM Z MNISZKA
:
100 ml świeżego soku z liści mniszka (liście i łodygi). 300g dobrego miodu pszczelego. Miód ogrzać do temperatury ok 80 stopni, nie wolno gotować. Dodać powoli świeży sok z mniszka i mieszać dobrze. Trzymać na ogniu ok 3 minut i zlewać do słoiczków lub butelek. Spożywać naczczo 1 stołową łyżkę dziennie.

SYROP Z KWIATÓW MNISZKA:
Przepis: Cztery kopiaste garście kwiatów mniszka pospolitego. Zalać 1 litrem zimnej wody i powoli ogrzewać aż do wrzenia. Następnego dnia wlewamy wszystko na sito. Cedzimy, a potem dobrze wyciskamy kwiaty obydwiema rękami. Do soku dodajemy 1 kg nie oczyszczanego cukru i pół cytryny pokrojonej na plasterki. Jeśli doda się trochę więcej cytryny to smak będzie cierpko-kwaśny.

Garnek bez pokrywki stawia się na kuchence i nastawia się na najwolniejsze grzanie aby zachować wszystkie witaminy. Ciecz odparowuje się bez gotowania.

Całość należy raz albo dwa razy oziębić aby sprawdzić czy konsystencja syropu jest prawidłowa. Nie powinien być zbyt rzadki, może się zakwaśnić.

Musi być odpowiednio gęsty syrop, który rozsmarowany na bulce lub kromce chleba smakuje wyśmienicie. Jeśli jest dobrze zrobiony smakuje jak prawdziwy miód.

Jest to świetne lekarstwo na nerki, oczyszcza organizm, na schorzenia wątroby, na żołądek, na trawienie. Pomaga w leczeniu trądziku.

Kwiaty mleczu należy zbierać w słoneczną pogodę. Po przyniesieniu do domu rozsypać na arkusz białego papieru, niech troszkę poleżą, trzeba to zrobić na zewnątrz mieszkania (ogródek, balkon) Wszystkie małe żyjątka opuszczą wtedy kwiaty. Kwiatów mleczu nie należy myć aby nie zmywać z niego olejków eterycznych.

Po zagotowaniu zlewać do dobrze wypasteryzowanych butelek lub słoiczków, szczelnie zamknąć. Dobrze zrobiony nie psuje się. Można również go pić mieszając z ciepłą wodą. Przypomina miód.
(wg Marii Treben)

Vancouver
5 May, 2007

WIESŁAWA