NATURALNE LECZENIE

LECZENIE STWARDNIENIA ROZSIANEGO - AYURVEDA
(CZĘŚĆ 5)
LINK! DO CZĘŚCI 4

LINK! DO CZĘŚCI 6

Stwardnienie rozsiane (MS) jest najczęstszą chorobą neurologiczną dotykająca młodych ludzi. Obecnie występuje znacznie częściej niż w poprzednich latach. Lekarze i naukowcy ciągle szukają przyczyny, dlaczego ta choroba atakuje młodych ludzi w wieku 18-35 lat? Częstość występowania MS jest pięć razy bardziej rozpowszechniona w klimacie umiarkowanym niż w tropikalnym. Bardziej dotknięte tą chorobą są kobiety (2 x tyle co mężczyzn). W Europie: Skandynawii, na Wyspach Brytyjskich, Niderlandach ilość zachorowań systematycznie się zwiększa.

W Kanadzie, płn. USA, Nowej Zelandii ilość zachorowań wzrosła z 146 892 osób w roku
1996 do około 500 000 przypadków w roku 2004. MS jest chorobą przewlekłą, progresywną, która dotyczy włókien nerwowych w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Charakteryzuje się uszkodzeniem mieliny, która ułatwia przewodzenie transmisji impulsów nerwowych. Demielinizacja powoduje powstanie blizn w włóknach nerwowych; zwykle w rdzeniu kręgowym, pniu mózgu i nerwach optycznych. Spowalnia proces przesyłania impulsów nerwowych, powoduje osłabienie, drętwienie, ból i utratę wzroku.

W różnym czasie bywają dotknięte różne nerwy, choroba zaostrza się lub następuje progres. W czasie objawów chorobowych mogą wystąpić, np. zaburzenia wzroku (nieostre widzenie) i osłabienie mięśni. MS rozwija się stopniowo, od czasu do czasu powoduje ataki (nasilenia) lub całkowitą redukcję objawów.

Nawracające - progresywne MS powoduje akumulacyjne uszkodzenia tak podczas zaostrzeń jak i remisji. W medycynie konwencjonalnej nie ma skutecznego leczenia. Interferony - 1B (Betaseron) jak również Interferon - 1 a (Avonex) są stosowane najczęściej w celu zmniejszenia i nasilenia nawrotów.


Leczenie stwardnienia rozsianego według Ayurvedy (LINK!):

Ma na celu w zatrzymać chorobę i złagodzić objawy.

Głównym aspektem Ayurvedy jest:
- dieta lecznicza
- oddechowe terapie yogi
- ayurvedyjskie terapie odżywiające układ nerwowy.


Zalecana dieta:

1. Unikać glutenu (oznacza to, że należy unikać pokarmów z pszenicy, jęczmienia, żyta - wszystkie zawierają gluten (biały i ciemny chleb, ciasta, desery, makarony, kasza manna).
2. Należy ze swojego jadłospisu usunąć wszystkie rafinowane cukry.
3. Unikać tłuszczów zwierzęcych. Zalecane są ryby i owoce morza.
4. Unikać produktów mlecznych oraz margaryny.
5. Unikać kofeiny, alkoholu, palenia papierosów, które mocno wpływają na układ nerwowy.
6. Stosować oliwę z oliwek, olej kokosowy, lniany. Dodawać do surowych sałatek. W marę możliwości posiłki spożywać w stanie świeżym i jeśli to możliwe bez chłodzenia i mrożenia.
7. Wskazane: surowe warzywa - kapusta, marchew, buraki, ciemne sałaty, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
8. Jeść codziennie świeże owoce.


Suplementy:


Amalaki - źródło witaminy C

Ayurveda zaleca stosowanie ziołowych suplementów dla każdej osoby z MS w celu wzmocnienia pozycji swojego ciała i w celu uzdrowienia.

Zalecane suplementy:
1. Oleje rybne
2. 2. Multiwitamina
3. Witamina C - 1 g na dobę
4. Witamina E - 200 jm na dobę.


Ćwiczenia oddechowe:

Paramayama (ćwiczenie oddechowe) jest jednym z terapii, które zawsze pomoże w MS. Prawie 80% tlenu jest wykorzystywane przez układ nerwowy. Tak głęboki oddech odświeża nerwy i poprawia nastrój.

Ćwicz codziennie. Stosuj głębokie oddychanie. Pij duże ilości wody: 8-10 szklanek dziennie.


Inne terapie:

Pizhichil i Shirodhara, dwie terapie odmładzające nerwy wykazały znaczne poprawy zdrowia. Odmładzanie organizmu jest mechanizmem uzdrawiania, który tworzy życie i powstrzymuje Wszechświat.

1. Pizhichil - wszystkie części ciała muszą być poddane leczeniu równocześnie, nie można żadnej części ciała traktować gorzej. Leczenie to musi być stosowane w odpowiednich warunkach, równocześnie jedną osobę obsługuje od dwóch do czterech terapeutów. Jednocześnie masują ciało w jednym rytmie, używając odpowiednich olei i ziół.

Pizhichil (wyciskanie) jest szczególnie korzystne dla wszystkich zakłóceń dosha Vatta (LINK!). Podczas terapii jest podsycany ogień trawienny aktywując układ immunologiczny. Ta terapia jest zalecana nie tylko w MS lecz w cukrzycy, w ciśnieniu krwi, drgawkach, konwulsjach, paraliżu, bólach kręgosłupa, bólach stawów, w zmęczeniu i lękach. Skuteczna w astmie a nawet w początkowej fazie gruźlicy.

Ciągły przepływ ciepłych olei wpływa na zdrowie pranicznych kanałów, usuwa toksyny a także wpływa na funkcję umysłu. Leczniczy olej jest przenoszony na ciało za pomocą kawałka naturalnego materiału (len, bawełna) z zawartością odpowiednich ziół, który jest zanurzony w pojemniku z ciepłym olejem. Najczęściej jest stosowany olej sezamowy. Zabiegi Pizhichili troszkę różnią się od siebie.
 

Znane są dwie techniki:

a. stosowane tylko na tułów, ręce i nogi (bez głowy i szyi)

b. stosowany na całe ciało, wówczas wylewa się na ciało duże ilości oleju łącznie z głową i szyją.

Ta terapia nosi w życie zdrowie i szczęście. Zalecana w Ayurwedzie na choroby wywołane przez "zepsucie humoru", to emocjonalne zaburzenie może spowodować paraliże, choroby zwyrodnieniowe, choroby układu kostnego, mięśniowego, lumbago, rwę kulszowa, neuropatię.

Wylewając na ciało oleje musi być odpowiednia wysokość strumienia i regularna prędkość przepływu oleju o tej samej temperaturze. Zazwyczaj kuracja trwa 21 dni (1 terapia - 60 min.)

2. Shirodhara(Shiro - głowa, dhara - przepływ)

Terapia ta polega na leczeniu ciepłym olejem, który powoli wylewa się na środek czoła. Pacjent leży w pozycji głową w dół, około 10-15 cm niżej. Ta terapia jest źródłem głębokiego relaksu i przyjemności. Daje uczucie głębokiego spokoju i otwiera drogę wewnętrznej ciszy. Zalecana dla osób cierpiących na depresję, niepokoje, zmęczenie, bezsenność, bóle głowy, problemy z ciśnieniem tętniczym, cukrzycą, utratą pamięci, utratą włosów i innymi zaburzeniami ciała. Technika Shirodhara wymaga odpowiednich warunków.

Po zabiegu wskazana jest kąpiel ciała. Nie mniej polecam zostawienie ziołowych olejków do 2-ch godzin na skórze głowy i na włosach aby otrzymać maksymalne korzyści. Zabieg przebiega 60-90 minut. Wymaga się specjalnych naczyń i olei ziołowych a nawet można użyć mleka, maślanki, kokosowej wody, lub zwykłej wody. Wszystko zależy od budowy ciała pacjenta - właściwe rozpoznanie jego energii. Lekarz lub terapeuta, który zna Ayurvedę wprzódy określa ciało pacjenta, dopiero wówczas można wydać polecenie na zabieg. Najlepsze warunki do przeprowadzenia tej terapii mają gabinety SPA.

Pokoje muszą być z odpowiednio rozproszonym naturalnym światłem, przy świecach, relaksującej muzyce, świeżych kwiatach i innych dekoracjach, które mają na celu promowanie odpoczynku. Potrzebna jest spora ilość ręczników w celu nawilżenia ich miksturami z ciepłych ziół, w które pakuje się resztę ciała w celu jego nawilżenia. Dopiero wówczas można osiągnąć głęboki relax.

W innych warunkach, np. domowych chory może stosować olejki eteryczne, które mają na celu uspokojenie i wyciszenie ciała. Polecam olejki i toniki: lawendowe, różane, jaśminowe, drzewo sandałowe i inne.

Po zabiegu w miejsce oddziaływania olejami przemywamy delikatnie czystą szmatką różaną wodą. Różana woda powinna być nieco chłodniejsza niż olej.

Chorzy na MS po tych zabiegach najbardziej odczuwają zwiększenie równowagi i dobre samopoczucie.

Według Ayurvedy Shirodhara relaksuje głęboko układ nerwowy, obniża metabolizm, integruje funkcje mózgu i tworzy spójność fal mózgowych, wprowadza w stan alfa. Kiedy mózg jest pod wpływem stresu zakłócone jest krążenie mózgowe. Olej wylany na czoło głęboko uspokoi, spowolni fale mózgowe, które stają się spójne. Gdy osiągniemy spokój w mózgu wpływa do niego więcej życiowej energii i tlenu oraz inne składniki odżywcze. Za każdym razem po kolejnej terapii Shirodhary umysł osiąga coraz głębszy stan ciszy i następuje leczenie.

Obie terapie można stasować u ludzi zdrowych w celu utrzymania równowagi umysłowej, pamięci, odmłodzenia, wzmocnienia włosów.


Zioła:

W sercu Ayurvedy jest pewne wielkie zobowiązanie, utrzymać w ziołach łańcuch miłości, szacunku i więzi: człowiek - roślina. W chwili przerwania tego łańcucha pryska magiczny urok ziół.


Tulsi - święty bazyl:

Królowa ziół z Indii, jest jedną z najbardziej cenionych w wielu chorobach. Tulsi słynnie w Indiach ze świętości, zapobiega chorobom i wydłuża życie. Jej właściwości były opisane już 5000 lat temu. Ostatnie badania potwierdzają jej moc.

Tulsi:
- chroni i zmniejsza stres
- poprawia wytrzymałość ciała
- wzmacnia system obronny
- dostarcza tlenu
- zmniejsza stany zapalne
- chroni przed promieniotwórczymi uszkodzeniami
- powstrzymuje proces starzenia
- wspiera serce, wątrobę, płuca
- ma silne działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne

Tulsi działa podobnie jak żeń-szeń (bez skutków pobudzających), echinecea, czosnek, goździki, golden seal, imbir, tymianek, origano, kurkuma. Ogólne biorąc Tulsi pomaga przywrócić równowagę ciała i umysłu, zwiększa żywotność i utrzymuje zdrowie.

Uwaga - ostatnie doniesienia z Indii

Tulsi zapobiega świńskiej grypie, również może pomóc poszkodowanym. Wzmacnia układ obronny do zwalczania chorób wirusowych, w tym świńskiej grypy.

Badania prowadzą:
Dr. UK Tiwari, Dr. Blupesh Pateli - Universytet Gupart.
Dr. Narendra Singh - departament Farmacji King George Collage.
 

Gotu Kola:

Drugie święte zioło w Indii. Gotu Kola jest wykorzystywana przez yoginów w celu poprawy medytacji. Rozwija czakrę korony (centrum energetyczne na czubku głowy) i równoważy obie półkule mózgowe. W Indiach uważa się, że słonie są długowieczne ponieważ jedzą dużo liści Gotu Kola, które wzmacniają układ odpornościowy, oczyszczają, karmi go i wzmacniają nadnercza. Oczyszczają krew, przynoszą spokojny sen.

Gotu Kola przede wszystkim zalecana jest:
- w zaburzeniach nerwowych, w tym: w padaczkach
- w przedwczesnym starzeniu się
- służy jako środek wzmacniający mózg
- poprawia pamięć, koncentrację
- wzmacnia nadnercza podczas procesu oczyszczania krwi
- w leczeniu zanieczyszczeń skóry
- zwalcza stres, depresję, pobudza słabnące władze umysłowe
- wzmacnia libido
- odwraca załamanie nerwowe
- poprawia reflex.

Gotu Kola energetyzuje centralny układ nerwowy i odbudowuje zasoby energii.


Triphala:

Jedno z najbardziej popularnych mieszanek ziołowych w Ayurwedzie. Dosłownie znaczy, trzy zioła - trzy owoce zawarte w Triphala:


Amalaki (indyjski agrest)


Haritaki (owoc haritaki)


Owoc bibhitaki

Triphala balansuje trzy energie: Vatta, Pitta, Kappa. Zapewni w leczeniu MS dobre wyniki bez większych wstrząsów. Ma zasadnicze znaczenie w oczyszczenie organizmu, aby organizm mógł zareagować lepiej na inne zioła i terapie.

Triphala jest bardzo dobra w odżywieniu zmęczonej życiem skóry, wykorzystywana do wszystkich typów skóry.
 

Yogharay Guggulu:

Jest żywicą oleogum z małych drzew (Cammiphora Mukul), które rosną w Himalajach i w płn-zach. Indii. Prawie zawsze jest w Ayurwedzie zalecane w chorobie MS.

Żywica ma działanie:
- pobudza odporność
- uspakaja cały organizm
- silnie oczyszcza ciało
- przeciwzapalne
- pomaga usunąć tłuszcz
- nadmia płynów w organizmie
- przenika w głąb tkanek i chroni przed poważnymi chorobami takimi jak reumatyzm, arthretyzm
- wg Ayurvedy zmniejsza nadmiar Vatta.

Yogaharaj Guggulu zawiera synergiczne połączenie oczyszczających ziół w tym: triphala, Chitrak i Vidangę, które wzmacniają nerwy i mięśnie. Mieszanka ziół pomaga usunąć toksyny, które prowadzą do otyłości, bólów stawów i mięśni. Ten środek jest stosowany także na podagrę. Wspiera zdrowie i eliminuje toksyny.


Chitrak - zioło używane w Ayrvedzie:


Chitrak (plumbago zeylanica)

- leczy reumatyzm
- pomaga w problemach mentalnych
- wspomaga układ pokarmowy
- częściowo obniża ciśnienie krwi.


Vidanga:


(części używane - liście i jagody)

- odmładza ciało.
- pomaga w chorobach skóry.
- reguluje poziom cukru we krwi
- wpływa na cholesterol
- leczy schorzenia jamy brzusznej
- zalecany w przypadku zatruć grzybami
- pomaga w bólu głowy
- chorobach serca
- uspakaja nerwy
- usuwa robaki, w tym tasiemca


Musta:


(Cyperus rotundus)

Kłącze musta są gorzkie i cierpkie.

Stosowane:
- korzystne w leczeniu stwardnienia rozsianego
- w leczeniu układu nerwowego
- w niskim poziomie energii
- w bezsenności
 

Medytacja:

Oczyszcza umysł, zwiększa spokój, podnosi świadomość. Podczas medytacji mózg produkuje fale alfa. Ten stan mózgu rozluźnia cały układ nerwowy. Medytacja w MS jest potężną terapią w radzeniu sobie ze stresem.


Yoga:

Przy MS pomaga prayanama (ćwiczenia oddechowe). Hatha yoga pomoże rozluźnić mięśnie i nadaje im większej elastyczności.


Masaż:

Istnieją różne masaże, w tym siatsu, masaż szwedzki i akupresura. Skóra jest największym organem ciała i zawiera zakończenia nerwowe, które są wrażliwe na dotyk. Masaż działa kojąco na skórę i relaksuje napięte mięśnie Regularne masaże pomogą chorym na MS w zmniejszeniu bólu mięśni.


Bioenergia:

W tym miejscu napiszę parę słów o leczeniu bioenergią zwaną też "uzdrowieniem przez dotyk". Leczenie za pomocą rąk przez ludzi, którzy posiadają w sobie bardziej subtelne energie jest bardzo pomocny we wszystkich chorobach. Wprowadza równowagę w ciało i umysł. Ludzkie ciała mają najniższe częstotliwości drgań a zatem są gęste. W ciałach chorych dodatkowo jest dużo toksyn i energetycznych blokad.

Przez przywracanie równowagi w systemie energetycznym tworzy się optymalne środowisko do uzdrowienia. Podawana energia czyści centra energetyczne zwane czakrami i kanałami energetycznymi dotleniając wszystkie komórki ciała. Po bioenergetycznych terapiach można sprawdzić hemoglobinę, wtedy mamy najlepszy dowód działania energii. W przypadku prawidłowego healingu hemoglobina ulega poprawie. Kiedy pacjent przyłączony jest do aparatury wspierającej życie wówczas doskonale widać działanie energii. Podczas healingu wszystkie aparaty tańczą i piszczą, zmienia się ciśnienie krwi, rytm serca. Ze swojego doświadczenia obserwuję, że energia w chorym ciele podąża przede wszystkim w chore miejsce. Pacjent odczuwa w miejscu chorym mrowienie, kłucia, uczucie prądu elektrycznego, gorąca, bólu.

Często mi się zdarza, że ciałem chorego mocno szarpie i wyskakuje w górę w chwili rozrywania się blokad energetycznych. Ludzie mają różne odczucia; są też tacy, którzy w ogóle nic nie czują. Nie są wrażliwi na energię.

Wielu ludzi boi się tej sztuki uzdrawiania. Pytają się, czy rzeczywiście to po chrześcijańsku, czy zgodne z religią ? Różnie z tym bywa w różnych kościołach. Obserwują kościoły w Kanadzie, które nawet w obrębie kościoła: chrześcijańskiego czy katolickiego, jedne dopuszczają i pozwalają healować innych nawet na terenie kościoła i są też takie, że nie dają takiego zezwolenia.

A przecież Jezus mówił wyraźnie:

"A takie znaki będą towarzyszyły tym, którzy uwierzyli:
w moim imieniu demony wyganiać będą...
Na chorych ręce kłaść będą a ci wyzdrowieją."

(E. Marka 16:17-18)

Bioenergia leczy różne choroby, dokonują się różne uzdrowienia. Można pomóc chorym w procesie leczenia: po operacjach, chemioterapii, czy konkretnie leczyć choroby, w tym również stwardnienie rozsiane. Jeśli chory trafia na uczciwych bioenergoterapeutów zapewniam was, że wasze problemy zdrowotne po zastosowaniu takiej terapii przestaną istnieć. Warunek: cierpliwość, systematyczność i wiara.


Czy MS może być uleczalne?

Tak, można wyleczyć się z MS. Kiedy chora osoba jest wytrwała w swoim leczeniu jest to możliwe.

Noel Batten - w wieki 13 lat po zażyciu leków przepisanych przez lekarza zachorował na padaczkę, MS i cukrzycę. Zmienił się w "zombi". Po długich latach uleczył się ze wszystkich swoich problemów głównie za pomocą technik oddechowych. Obecnie ma 60 lat, jest 100% sprawny i jest żywym dokumentem całkowitego uzdrowienia. Pomaga chorym na MS i chorobę Parkinsona. Dzięki niemu dużo osób odzyskało zdrowie.

Chorzy ma MS poprzez dotlenienie powinni poprawić cyrkulację krwi, oczyścić ciało, wzmocnić układ immunologiczny. Należy odpowiednio odżywić krew za pomocą ziół i innych suplementów. Nie należy pomijać innych terapii: masaży, technik relaksacyjnych, medytacji, yogi... wszystko należy robić w jednym czasie. Praca nad sobą wymaga wielkiej samokontroli, nie wolno ignorować wskazówek terapeutów. Tylko upór pacjenta przywróci mu wolność od choroby.

Nie wolno się zniechęcać porażkami: są chorzy, którzy wymagają dłuższego czasu leczenia.

cdn ...

13 Sep. 2009

WIESŁAWA


Oil Massage Pizhichil Ayurveda Kerala


Shirodhara, Medicated oil, Ayurvedic therapy, Ayurveda, Kerala, India