NATURALNE LECZENIE

LECZENIE NATURALNE CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA
(CZĘŚĆ 3)
LINK! DO CZĘŚCI 2

PRZECIW ZAWAŁOWI SERCA:

Bierze się jedną łyżkę kropli walerianowych, trzy łyżki cukru i miesza się z 1/4 litra wody aż do rozpuszczenia cukru. Potem w ciągu 15 minut powoli wypić i jeszcze z 15 minut sobie posiedzieć. -To pomaga także przy ostrej słabości serca. W razie braku poprawy i jakiejkolwiek wątpliwości, wezwać lekarza.

ASTMA PŁUCNA I SERCOWA:

Gdy wątroba i woreczek żółciowy są w porządku, wtedy pije się przez około trzy tygodnie herbatę cebulową (sposób przyrządzania opisano wyżej). Należy ją pic, jak zwykle, małymi łykami, na zimno przez cały dzień. W ciągu dnia często przegryzać rzodkiewki razem ze skórką z odrobiną cukru. Można z rzodkiewek, bądź rzodkwi zrobić też sałatki, ale zawsze bez soli! Poza tym pije się na czczo 1/4 litra mleka, wina lub moszczu z pięciornikiem gęsim : Jedną szczyptę pięciornika gęsiego gotować w 1/4 litra mleka, wina lub moszczu. Gotowane zioła w wodzie są bezwartościowe!

OMDLENIA:

Mogą być różne przyczyny: - nagle odpłynięcie krwi lub przepełnienie krwią mózgowia spowodowane nieoczekiwanym wrażeniem zmysłowym lub uczuciowym, jak: strach, radość, silny ból, działanie środków oszałamiających (gazy, alkohol i in.) albo wstrząs mózgu wskutek uderzenia lub upadku na głowę, upływ krwi przy różnych uszkodzeniach ciała, także głód może spowodować omdlenie. Chory nie zawsze od razu mdleje i najważniejszymi wskazówkami są nagłe zawroty głowy, zakłócenie wzroku i słuchu. W omdleniu właściwym czynności oddechowe i sercowe są zwykle bardzo słabe, a kończyny i ciało wydają się być zimne, czoło pokrywa się często zimnym potem.

-Utrata przytomności może być wyrazem różnych chorób i bywa niekiedy sygnalizowana przez różne lekkie symptomy towarzyszące. Między innymi u osób mdlejących można zauważyć szybko zmieniające się źrenice przed atakiem, a także jeszcze dość długo po odzyskaniu przytomności, mimo normalnego oddechu. Będą całkiem małe, a potem dwu - lub trzykrotnie powiększone. W takim wypadku pomaga cudownie herbata z Meum-mutellina, ziół rosnących powyżej 1400 m npm. (Mutterntee). - Szkoda, że ta herbata nie wszędzie jest dostępna.

R. Breuss opowiada taką historię: "Kiedyś byłem u pewnego weterynarza i zauważyłem, że źrenice jego żony w czasie rozmowy ciągle się zmieniały. Więc rzekłem: albo Pani ostatnio zemdlała, albo zaraz się to stanie. Okazało się, że ostatnio mdlała 6 razy w tygodniu! Zaniosłem jej te zioła i ostrzegłem, że nie są zbyt smaczne. Jednak bardzo jej smakowały i piła więcej niż dwa litry dziennie przez 10 dni. Dziesiątego dnia po południu nagle poczuła opór przed wypiciem, bo j u ż ich więcej nie potrzebowała. Ta pani musiała regularnie robić badania płuc, ale po tej kuracji zrobiła je po raz ostatni ponieważ nigdy więcej nie miała j u ż takiej potrzeby. To miało miejsce w 1943 roku, a dziś j e s t 1980 r. i dotąd ta kobieta nie miała żadnych omdleń i nigdy nie chorowała."

Ta herbata (Meum-mutellina) jest dobra nie tylko na napadową utratę świadomości, ale j e s t to najlepsza herbata na choroby płuc i anemię. Tej herbaty można pić tyle, ile się chce (jak zwykle szczypta na filiżankę gorącej wody i pod przykryciem zostawić na 10 minut do naciągnięcia, odcedzić). Jeżeli omdlenie jest spowodowane przekrwieniem mózgu, to trzeba odradzić picie tej herbaty, ponieważ jest to wyraźnie środek wzmacniający. Jeśli ktoś jest nieprzytomny, to najpierw rozluźnia się wszystkie części garderoby (kołnierz, krawat, pasek itp. Gdy głowa jest mocno zaczerwieniona, to trzeba chorego położyć wysoko. W razie wystąpienia wymiotów, trzeba trzymać głowę odwróconą na bok. W celu uregulowania czynności serca i oddechu najlepiej spryskać piersi i zwłaszcza tułów świeżą, zimną wodą. - Poza tym ożywczo działają takie środki do wąchani, jak woda kolońska, eter, kamfora.

SZUM W USZACH:

Przyczyną szumu w uszach jest często większy nacisk krwi na błonę bębenkową, pobudzenie nerwu słuchowego, stwardnienie błony bębenkowej, a także jakieś luźne kawałeczki woskowiny mogą dawać takie objawy. Na tę dolegliwość często pomaga "deptanie wody" i bardzo dobrze działają zimne okłady na stopy, które zostawia się na całą noc (te zabiegi można zaczynać tylko w tym czasie, gdy Księżyc jest opadający). - Jeśli chodzi o woskowinę, to trzeba udać się do laryngologa, kazać sobie ją usunąć i po kłopocie. Okłady na nogi robi się następująco: - bierze się bawełniane skarpety sięgające powyżej kostek, moczy się w zimnej wodzie, mocno wyżyma i zakłada na stopy. Na wierzch zakłada się grube skarpety wełniane, owija się każdą nogę ciepłym, wełnianym szalem, a potem obie razem wełnianym kocem. - W ten sposób ściąga się krew do stóp i nacisk krwi na uszy będzie znacznie mniejszy. Gdy okład na nogi będzie zrobiony niestarannie, to otrzyma się przeciwieństwo tego, czego się oczekuje. - Wszystkie przepisy Kneippa dotyczące wody, muszą być dokładnie przestrzegane także w tym przypadku, a więc najpierw zrobić porządek z prawą nogą, skończyć zawijanie, a potem wziąć się za lewą nogę. - To jest bardzo ważne! Zamiast kompresu z wody, można też zrobić okład z liści kapusty dookoła łydek i zostawić na całą noc. Do tego celu potrzeba na każdą łydkę 2-3 liście włoskiej kapusty w zależności od wielkości liści i nogi. Liście po dokładnym umyciu w ciepłej wodzie i osuszeniu w ściereczce, rozwałkować tak, by je dokładnie wygładzić i w takim stanie ułożyć na lnianej ściereczce i ciasno owinąć dookoła łydek. Tu trzeba wyjątkowo mocno, dobrze i ciepło wykonać to zawinięcie. (Nie wycinać żyłek z liści!).

PRZYGOTOWANIE DO OPERACJI:

Jeżeli operacja nie musi być natychmiast przeprowadzona, to powinno się przez 3 tygodnie poprzedzające operację pić herbatę szałwiową i nerkową i żadnego alkoholu! -Ćwiczyć oddechy - j e s t to bardzo pomocne po narkozie, po przebudzeniu. Palacze mają duży problem z przebudzeniem się po narkozie i dlatego powinni porzucić palenie przed operacją i nie wracać do tego nałogu więcej. Jest dobrze, gdy chory zna swój biorytm i razem z lekarzem ustali termin operacji. Taka możliwość jest błogosławieństwem dla pacjenta i dużą satysfakcją i powodem do dumy dla chirurga, gdy wszystko przebiega bez komplikacji, a chory szybko wraca do zdrowia. - Niestety służba zdrowia nie chce się z tym liczyć, ma swoje harmonogramy, które nie mają żadnego związku z dobrem pacjenta. J e s t nadal wielu lekarzy, którzy się z tego śmieją miast zadać sobie trochę trudu i się Zlekceważenie tych biorytmów oznacza zagrożenie wyniku operacji, jest niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego. - W czasie operacji ważny j e s t nie tylko biorytm pacjenta, ale i chirurga wykonującego zabieg. Trzeba, aby obaj mieli swój "dobry dzień".

ŻYLAKI NA NOGACH:

Rada dla osób, które je mają: często w ciągu dnia położyć się płasko na plecach, podnieść prawą nogę do góry na 5-6 sekund, potrząsać nią i potem w ciągu 5-8 sekund ją opuszczać. Odpocząć 5-8 sekund i to samo powtórzyć z lewą nogą. Znowu odpoczywa się 5-8 sekund i zaraz wstaje się, by nogi znowu napełniły się krwią. Całe ćwiczenie trwa zaledwie 40-60 sekund i im częściej robi się to w ciągu dnia, tym szybciej znikną żylaki.

A oto i wyjaśnienie: Gdy podniesie się nogi do góry i trzyma je przez 10-16 sekund, wówczas krew odpłynie, żyły będą niedokrwione. Gdy nogi zostaną opuszczone, wtedy wpłynie świeża krew do żył i je odżywi, ożywi i ściągnie. Przy żylakach mięśnie żylne są osłabione i dlatego się nadmiernie rozszerzają. Mały przykład: gdy dętka rowerowa ma jakieś słabe miejsce, to podczas pompowania właśnie w tym miejscu będzie się nadmiernie rozszerzać, jak żylaki.

HEMOROIDY:

Najpierw przez 8 dni, jeden bądź dwa razy dziennie zrobić lewatywę z 1/4 litra przegotowanej, zimnej wody i pozwolić jej wylecieć z możliwie wieloma przerwami. Potem posmarować maścią na hemoroidy. - Jeżeli są to już krwawiące hemoroidy, to trzeba brać po 3 krople (Blutwurztropfen - łac. Potentilla-Tormentille) raz lub dwa razy dziennie na cukier nierozcieńczając ich.

UWAGA!

Przy występowaniu wypływu krwi lub krwawień z odbytu należy się skonsultować z lekarzem.

SKURCZE:

Jedną szczyptę pięciornika gęsiego wsypać do 1/4 litra mleka, wina odcedzić. Pić rano na czczo. Gotowanie tych ziół w wodzie jest bezskuteczne i bezcelowe. Przy skurczach u kobiet jest wskazane picie tych ziół na 1-2 dni przed periodem i w jego trakcie. W ten sposób już po pierwszym razie jest trochę lepiej, po drugim jeszcze lepiej a po trzecim i czwartym razie nie ma nawet śladu po skurczach.

ZWAPNIENIE ARTERII:

Przy zwapnieniu żył pije się 1-2 filiżanki herbaty z krwawnika pospolitego dziennie, jak zwykle po małym łyku i na zimno. -Jedną lub dwie szczypty krwawnika zalać 1-2 filiżankami wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 10 minut do naciągnięcia. - Poza tym bierze się 3 razy dziennie po jednej łyżeczce drożdży piwnych ew. piekarskich, ale piwne są lepsze. - Drożdże są najlepszym środkiem na oczyszczanie krwi, ale i czosnek może tu być przydatny.

UWAGA!

Te wszystkie środki mogą być przyjmowane pod warunkiem, że ciśnienie tętnicze krwi nie jest zbyt niskie, bo każdy z tych środków obniża ciśnienie. Trzeba zatem kontrolować ciśnienie i w razie potrzeby wziąć krople głogowe lub inne leki. J a k postępować z ludźmi, którzy mają zwapnienie żył w mózgu? - Często słyszy się narzekania ludzi, którzy mają do czynienia z starymi ludźmi, z rodzicami cierpiącymi na tę dolegliwość. To nie jest takie trudne, jeżeli będzie się im zawsze przyznawać rację. Wtedy są przez chwilę szczęśliwi, zaraz zapominają o wszystkim i obywa się bez gniewu. - Jednak, gdy im się sprzeciwiać i przekonywać, to nie wychodzi im to z głowy, ciągle wracają do tej sprawy, stają się kłótliwi, a nawet agresywni. Jest znacznie lepiej, gdy się takim ludziom zawsze przyznaje rację i ustępuje im.

ZAPALENIE ŻYŁ:

W takim wypadku robi się zimne okłady z wody z octem, opatrunki z gliny wymieszanej z wodą octową lub opatrunki z twarogu. To działa szybko i dobrze, jeśli jest starannie zrobione. Opatrunki takie robi się 1-3 razy dziennie. Po 3-4 dniach takiego postępowania kończą się kłopoty z żyłami. W tym przypadku, jak przy każdej chorobie, należy pić herbatę nerkową i szałwiową. Przy każdyim zapaleniu j e s t ważne, częste picie w ciągu dnia po małym łyku czystej wody. Przy zapaleniu żył w nogach, należy bandażować je od palców w górę i dużo chodzić.

UWAGA!

Z każdego wewnętrznego zapalenia żył może powstać zator!
 

opracowała Daniela Gasiecka