NATURALNE LECZENIE

LECZENIE DEPRESJI MANIAKALNEJ
(CZĘŚĆ 11)
LINK! DO CZĘŚCI 10

LINK! DO CZĘŚCI 12

W przypadku wykrycia depresji maniakalnej u siebie czy kogoś bliskiego, nie wolno zwlekać i ignorować problemu. Choroba sama nie oddali się i z każdym dniem będzie przybierać na sile. Chory zatapia się we własnym świecie i coraz bardziej uważa, że nowe doświadczenie jest całkiem normalną sytuacją. Życie w jego świecie powoli doprowadza go do problemów na wszystkich polach, z osobistym życiem i ze zdrowiem włącznie. Szybkie działanie może zapobiec osobistym tragediom.

Wielu chorych nie chce się leczyć, nie chcą nawet słuchać, że są chorzy, nie widzą problemu, szczególnie kiedy euforia i wysoka energia biorą "górę". Już po leczeniu kiedy wracają do normy i właściwej samooceny bardzo mile wspominają ten: "szczęśliey okres życia". Ale niestety na dłuższą metę mania i hipomania bywają destruktywne i każdy chory, który pozostaje nie leczony zapłaci dużą cenę. W tym czasie zrani wielu ludzi i nieraz zadziała szkodliwe na własne życie.


Podstawy leczenia afektywnej depresji dwubiegunowej:

Ta choroba wymaga długiego leczenia ponieważ jest chorobą przewlekłą z postacią ciągłych nawrotów. Ważne jest aby się nie zniechęcać i kontynuować leczenie nawet kiedy chory czuje poprawę i zachowuje się normalnie. Nie wolno robić przerw w leczeniu kiedy nadchodzi cykl uwalniania się od objawów chorobowych.

W tej chorobie lekarstwa to zwykle za mało aby w pełni kontrolować objawy chorobowe. W medycynie konwencjonalnej stosuje się kombinację leków w zależności od chorobowych symptomów, zmiany stylu życia i społecznego wsparcia. Będzie pomocny doświadczony psychiatra ponieważ ta choroba jest trudna i jej leczenie też bywa trudne. Ze względu na bezpieczeństwo leki powinny być ściśle monitorowane. Chorzy powinni być pod dobrą opieką psychiatryczną.


Leczenie zaburzeń depresji maniakalnej:

Co musisz wiedzieć?!

Ta choroba jest już na całe życie!

Przebiega nieprzewidywalnie, bywają wielkie wzloty i potężne upadki. Gdy jest nie leczona zmiany nastroju bywają katastrofalne. Powtarzające się epizody mani i depresji mocno utrudniają prowadzenie normalnego życia. W fazie mani chory może być nadpobudliwy i nieodpowiedzialny. W fazie depresji może być zupełnie do niczego. Wczesne rozpoznanie i leczenie może pomóc w uniknięciu wielu problemów.

Skuteczne leczenie depresji maniakalnej zależy od kombinacji czynników wywołujących chorobę. Ważne aby się doszkolić na temat tej choroby, systematycznie komunikować się z lekarzem czy terapeutą, dokonywać prawidłowych wyborów co do stylu życia, trzymać się swojego leczenia.

Uleczanie tej choroby nie dzieje się z dnia na dzień, również niezależnie od prawidłowego leczenia wymaga czasu, często bywają niepowodzenia. Tylko kontrola osób odpowiedzialnych za chorego i jego prawdziwy osąd w chwilach poprawy pomogą zmniejszyć objawy i chory może żyć w pełni.

Co powinien wiedzieć chory aby mógł sobie pomóc i poczuć się lepiej?

Znać różnicę między sobą prawdziwym i w chwili zaburzenia. Świadectwo chorego i osób bliskich w celu oddzielenia prawdziwej tożsamości od objawów chorobowych pomaga w leczeniu. Należy być otwartym na temat swoich zachowań, terapeuci są po to by pomóc w zażegnaniu przyszłych kryzysów. Chorzy powinni bezwzględnie prowadzić zdrowy tryb życia, regularny sen, zdrowe odżywianie, unikać alkoholu, narkotyków i ryzykownych zachowań.

Znajdź leczenie, które pracuje dla ciebie!

Rozmawiaj z lekarzem na temat leków, własnych doświadczeń, zwłaszcza tych niepożądanych. Istnieje wiele opcji w celu uwolnienia się od choroby.

Ważne jest rozmawiać, a nie chować problem!!!


Apel do bliskich osób!

Jeśli zauważysz niepokojące objawy sugerujące na depresję maniakalną szukaj pomocy dla cierpiącej osoby. Szukaj właściwych specjalistów, ludzi wykwalifikowanych ponieważ problem jest trudny! Takie zaburzenia osobowości jakie występują w depresji maniakalnej nie kończą się na kilku wizytach u lekarza. Dokonanie rozpoznania tej choroby może by trudne nawet dla wyszkolonych i doświadczonych specjalistów, dlatego warto aby taką osobę obejrzał psychiatra. Nie ma czego się wstydzić, efekty zachowania takiej osoby kiedy pozostaje nie leczona są bardziej drastyczne. Na tą chorobę nie ma żadnych badań laboratoryjnych. Lekarz opiera się na wywiadzie, dlatego powinien mieć prawdziwe dane na temat przebiegu choroby. Lekarz może przeprowadzić badania na objawy ewentualnych innych zakłóceń w organizmie, np. badania przesiewowe tarczycy, gdyż problemy z tarczycą mogą powodować zmiany nastroju i często mogą być podobne do depresji maniakalnej.


Jakie symptomy innych chorób
są zbliżone do depresji maniakalnej
:

- zaburzenia tarczycy
- lekarstwa: kortykosteroidy
- antydepresanty
- zaburzenia czynności nadnerczy (np, zaburzenia Addisona, zespół Cushinga)
- problem narkomanii
- leki stosowane w chorobie Parkinsona
- witamina B12
- zburzenia neurologiczne (padaczka, stwardnienie rozsiane).

Kompleksowy plan leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej ma na celu złagodzenie objawów, przywrócenie zdolności do pracy, zmniejszenia prawdopodobieństwa nawrotów choroby.


Kompletny plan leczenia obejmuje:

- nowy styl życia; należy starannie uregulować styl życia, to będzie sukcesem w utrzymaniu objawów i epizodów nastroju
- edukacja, należy rozpocząć gruntowną wiedzę o chorobie. Edukacja jest kluczowym elementem leczenia. Im więcej osób ze środowiska wie o przebiegu choroby tym lepiej dla chorego aby uniknąć niepotrzebnych problemów i radzenia sobie z niepowodzeniami
- leki stabilizujące nastrój, które minimalizują wzloty i upadki (utrzymują objawy pod kontrolą)
- psychoterapia, terapeuta uczy jak radzić sobie z trudnymi uczuciami lub niewygodnymi, naprawienia stosunków z bliskimi, radzenia sobie ze stresem i regulacji nastrojów

Ważne są: godziny snu, unikanie alkoholu, narkotyków, ustawienie programu ćwiczeń, minimalizacja stresu, utrzymanie przez cały rok prawidłowego działania promieni słonecznych.

Życie z tą chorobą bywa bardzo trudne. Chory posiadający stałe miejsce i system wsparcia może znacznie poprawić własną kondycję. Ważne aby znalazł się w grupie wsparcia z innymi osobami z tym samym problemem, daje to możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami i uczenia się od innych, którzy najlepiej wiedzą jak wygląda choroba i jak można sobie pomóc. Nieocenione jest wsparcie rodziny, przyjaciół i znajomych.


Jakie leki najczęściej stosuje się w depresji maniakalnej
w trakcie leczenia metodą konwencjonalną
:

Często stosuje się stabilizatory przeciwpadaczkowe w celu ustabilizowania nastroju:
- kwas walproinowy (Depakota), znany również jako divalproex - stabilizator nastroju. Stosowany w "szybkich jazdach" nastroju, w mani mieszanej czy w urojeniach i halucynacjach.

Działania niepożądane:
- senność, przyrost masy ciała, zawroty głowy, drżenie, biegunka, nudności.

Inne leki przeciwdrgawkowe stosowane w depresji maniakalnej, stabilizatory nastroju:
- Tegretol (karbamazepiny)
- Lamictal (lamotrygina)
- Topamax (topiramate)

Poza tym stosuje się:
- Seroquel (kwetiapina)
- Zyprixa (olanzepina)
- Symbyax i wiele innych...

cdn...

27 Aug. 2009

WIESŁAWA