NATURALNE LECZENIE

KWAS HIALURONOWY

Kwas hialuronowy – glikozoaminoglikan (rodzaj polisacharydu), który występuje we wszystkich organizmach żywych i należy do najliczniejszej grupy związków mających identyczną budowę chemiczną tak u bakterii, jak i człowieka. Kwas hialuronowy jest biopolimerem, w którym występują naprzemiennie mery kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączone wiązaniami β(1→4) i β(1→3)glikozydowymi. Naturalnie występujący kwas hialurynowy posiada masę cząsteczkową od 102 do 104 kDa. W przeciwieństwie do innych glukozoaminoglikanów nie tworzy kowalencyjnego wiązania zbiałkami, nie może więc wchodzić w skład typowego proteoglikanu. Może natomiast stanowić oś, na której wiążą się inne proteoglikany tworząc wraz z nimi "agregat proteoglikanu". (Wikipedia).

Kwas hialuronowy (KH) jest galaretowatą cząsteczką zatrzymującą wodę, która wypełnia przestrzenie ciała i jest środkiem amortyzującym u wszystkich ssaków. KH można znaleźć w stawach, nerwach, nawilża skórę i włosy, wypełnia oczy. Nasze ciała zawierają w sobie co najmniej 15% KH, praktycznie znajduje się w każdej części ciała.

Badania naukowe wykazały, że KH nie tylko nawilża skórę ale również stymuluje produkcję kolagenu, działa jako przeciwutleniacz, ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, mocno chroni nasze oczy przed wieloma problemami.

Produkcja KH w organizmie zmniejsza się z wiekiem, co powoduje proces starzenia. Po 40-ce mamy KH co najmniej o połowę mniej niż jest to wymagane do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Będzie to widoczne przede wszystkim na skórze, na której pojawiają się głębsze zmarszczki.

Następnym symptomem będzie stan naszych stawów, stają się słabsze, mniej elastyczne ponieważ KH działa niczym amortyzator dla tkanek stawowych, łagodzi ból, regeneruje zniszczone chrząstki.

Trzeci objaw to stan naszych oczu. KH znajdujący się w cieczy szklistej oczu nadaje im kształt i charakterystyczne właściwości, nawilża tkanki oka, wspomaga wzrok. Kiedy obniża się jego poziom oczy stają się słabsze. Często jest stosowany w czasie operacji zaćmy.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że KH pomoże w chorobie dziąseł w której może dojść do utraty zębów. KH jest ważnym składnikiem tkanki dziąseł, ogranicza ich zapalenia, krwawienia. Stosowany jest w postaci żelu (Gengigel).

KH pomaga w gojeniu ran, w większej sile mięśni, wzroście energii, zwiększa sprawność umysłową. KH ogólnie odmładza człowieka i znacznie poprawia jego kondycję.

Najnowsze badania ujawniają szokującą prawdę o branży przeciwzmarszczkowej. Firmy zajmujące się tymi programami zarabiają miliony dolarów. Twierdzą, że ich produkty usuwają skutecznie zmarszczki i inne objawy starzenia się, ale tak naprawdę większość ich preparatów to wielka bujda.

Wiadomo, wszyscy starzejemy się, to jest fizyczna rzeczywistość. Wszyscy mamy zmiany na skórze, hormonalne, w każdej dekadzie życia zmieniają się nasze struktury. Jeśli chcemy być długo piękni i młodzi a w dodatku zdrowi musimy zadbać o siebie już we wczesnych latach naszego życia. Już 20-latki powinni stworzyć w swojej skórze barierę dla wilgoci aby trzymać ją jędrną i elastyczną po 50-ce. A my często zaczynamy pracować nad sobą kiedy widzimy już niepokojące objawy szybkiego starzenia się na swoim ciele. A to przynosi także inne problemy zdrowotne.

W tym celu dobrze jest stosować kolagen, elastynę i inne nawilżające produkty w miarę naszych potrzeb. Jednak niewątpliwie największą rolę w procesie zatrzymywania starzenia się spełni właściwe odżywienie organizmu oraz wspomagające zioła regenerujące skórę które wygładzają zmarszczki, czyszczą zaciemnienia pod oczami, stymulują odnowę komórek skóry czyniąc ją delikatną, ze zdrowym blaskiem. To wszystko to także nasze zdrowie, ponieważ musimy zdawać sobie sprawę, że i nasze wewnętrzne organy starzeją się, ulegają zmęczeniu, uszkodzeniom.

Nie da się obecnie zaprzeczyć faktom, że na upiększaniu pań i panów coraz więcej zarabiają chirurdzy plastyczni poprawiając im zmarszczki i inne niedoskonałości ciała. Wycinają zwiotczałą skórę, usuwają cienie pod oczami, obrzęki, nadmiar tłuszczu ... albo stosują słynny już botox. Botox jest to lek wstrzykiwany do mięśni wykorzystywany do poprawy wyglądu w celu usuwania zmarszczek, jest to zabieg czasowy, aby utrzymać efekt trzeba go powtarzać co parę miesięcy. Niestety częste zabiegi nie pozostaną bez odpowiedzi, mogą pozostawić krótko i długoterminowe skutki takie jak: alergie, astmę, bóle stawów, depresje, wysypki, zawroty głowy, ciągłe zmęczenie a ostatecznie osłabienie układu immunologicznego powodując raka. Botox działa jak środek konserwujący na zmarszczki poprzez blokowanie impulsów nerwowych co zmniejsza aktywność mięśni, dzięki temu twarz wygląda jak zamrożona.... ale czy musimy iść pod skalpel lub igłę aby wyglądać młodo?

Oczywiście tymi sposobami możemy uzyskać chwilową "młodość", lecz nasze zdrowie ciągle pozostaje w takiej samej kondycji a bywa, że takie zabiegi mogą pogorszyć nasze dotychczasowe zdrowotne problemy. Wiadomo, że każdy nawet najmniejszy chirurgiczny zabieg, taka mała niewinna kosmetyka niesie za sobą ryzyko, nie mówiąc już o bólu.

Można się odmładzać za pomocą różnych upiększających produktów, możemy już w kilka tygodni naprawić kondycje zniszczonej skóry ... ale czy to nam już wystarcza? Nie. Upiększając się musimy zadbać o nasze zdrowie, więc będzie na pewno owocniej pomyśleć o właściwej diecie a nie tylko o pielęgnacji skóry.

„Klucz do młodości”, tak jest nazwany Kwas Hialuronowy, ponieważ już od dawna zauważono, że osoby spożywające go w dużych ilościach w swojej codziennej diecie dożywają w zdrowiu sędziwego wieku. W dodatku wyglądają o wiele młodziej niż to mówi ich metryka. KH wiąże wodę w skórze właściwej, z biegiem czasu ilość kwasu maleje, skóra traci zdolność wiązania wody, powstają zmarszczki, słabnie ciało. Jedna cząsteczka KH jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody. KH jest głównym składnikiem mazi stawowej i odżywia chrząstki, chroni komórki przed zgnieceniem.

Można kupić gotowe suplementy zawierające KH, który jest uzyskiwany z grzebieni kogutów, oczu tuńczyka, z komórek bakterii Streptococcus Zooepidemicus, ale należy zwrócić większą uwagę na nasze odżywianie, na produkty spożywcze zawierające ten kwas; trzeba również zdawać sobie sprawę że nie jest fair wobec zwierząt i ryb abyśmy poprzez ich cierpienie i śmierć łatali swoje zmarszczki.

Większość produktów zawierających KH to warzywa korzeniowe bogate w skrobie, takie jak: satsumaino (rodzaj słodkich ziemniaków), satoimo (lepkie białe ziemniaki). Przypuszcza się, że skrobie zawarte w białych i słodkich ziemniakach pomagają w stymulowaniu tworzenia naturalnego KH w organizmie.

Inne naturalne produkty spożywcze to rośliny zielone takie jak: szpinak, por, brokuł, kalafior, kapusta pekińska, brukselka, zielony groszek, niektóre grzyby. Wszystkie posiadają długie nici nukleotydów co sprawia, że odradza się nasze DNA.

Białko sojowe, zawiera izoflawony, które naśladują produkcję estrogenów i sprzyjają produkcji KH. W tym przypadku najlepsza jest zupa „miso” i „tempeh” ze sfermentowanej soi.

Witamina C, znana jako kwas askorbinowy, może być dobrym źródłem KH w organizmie.

Papryka: zielona, czerwona , żółta, pomarańczowa jest bogatym źródłem witaminy C.

Zioła: pietruszka, kolendra.

Świeże owoce: cytrusowe, guawa, mango, wiśnie, kiwi, jagody, maliny, wszystkie odmiany winogron.

Owoce bogate w magnez: jabłka, banany, pomidory, awokado, ananasy, brzoskwinie, gruszki, wszystkie pomogą zwiększyć poziom KH.

Pokarmy zawierające cynk: dynia, drożdże, orzechy ziemne, ziarna zbóż, fasola, brązowy ryż.

KH znajdziemy w wielu innych naturalnych produktach, w olejach z ryb, ziarnach, orzechach.

KH otacza prawie wszystkie żywe komórki i jest niezbędny do życia. Daje strukturę i wsparcie dla ciała i bez niego biliony komórek nie miało by właściwego kształtu. KH jest niczym zaprawa między cegłami, otacza macierz zewnątrzkomórkową (kolagen, elastynę) aby ograniczyć nadmierne rozciąganie lub suszenie przez co zawsze nasze kości, chrząstki, ścięgna, więzadła, skóra, oczy powinny kąpać się w kwasie hialuronowym.

15 Nov. 2013

WIESŁAWA