NATURALNE LECZENIE

DEPRESJA W OKRESIE MENOPAUZY
(CZĘŚĆ 6)
LINK! DO CZĘŚCI 5

LINK! DO CZĘŚCI 7

Kobiety przeżywają bardzo zmiany zachodzące w ich ciele w średnim wieku związane z produkcją hormonów. W życiu kobiety zaczyna się nowa faza - przekwitanie.


Kiedy zaczyna się przekwitanie?

Średni wiek wystąpienia menopauzy u kobiet wynosi między 40 - 50 rokiem życia. Najczęściej występuje pomiędzy 45 a 55 rokiem życia, ale u wielu kobiet zdarza się znacznie wcześniej lub dopiero po 50-tym roku. Objawy przekwitania mogą pojawić się na parę lat przed ostatnią miesiączką i zwykle utrzymują się przez kilka, a nawet kilkanaście lat po niej. Objawy przekwitania są związane z postępującym spadkiem produkcji hormonów żeńskich, głównie estrogenów.


Co to jest menopauza?

Termin menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Okres kilku lat przed i po menopauzie nazywa się przekwitaniem, inaczej klimakterium lub okresem okołomenopauzalnym. Menopauza jest normalną częścią życia tak samo jak dojrzewanie. Zmiana hormonów estrogenu i progesteronu, dwóch żeńskich hormonów w jajnikach prowadzą do różnych objawów. Zmiany zwane przekwitaniem często wywołują u kobiet depresję.


Typowe objawy menopauzy:

- suchość skóry
- zaburzenia snu
- suchość pochwy i swędzenie
- uderzenia gorąca, nocne poty
- zwiększona wrażliwość na dźwięk
- przyrost masy ciała i uczucie głodu. 
- niższe libido, spowolnienie podniecenia seksualnego
- zmiany emocjonalne; drażliwość, huśtawka nastrojów, lub depresja

Wcześniejszą menopauzę może spowodować: palenie papierosów i inne czynniki, np. usunięcie macicy (tzw. histerektomia). Wówczas kobieta nie doświadcza uderzeń gorąca bo jej jajniki są ciągle na swoim miejscu i nadal produkują hormony. Inaczej mają się rzeczy kiedy zostaną usunięte jajniki, wtedy mówi się o okresie menopauzy.

Co się zaczyna najczęściej zmieniać u kobiety po menopauzie czego nie można zauważyć?


Osteoporoza (osteoporosis).

Przez całe życie dzień w dzień ciało jest zajęte niszczeniem starych kości, zastępując je nowymi, zdrowymi komórkami. Brak estrogenu powoduje utratę masy kostnej, w okresie menopauzy kobieta zaczyna tracić masę kostną. Kości stają się słabe i kruche. Ten stan nazywa się osteoporozą. Ważna jest gęstość kości i należy w tym czasie wprowadzić leczenie zapobiegawcze, np. dostarczać ciału odpowiednią ilość wapnia. Ważna jest dieta.

Niektóre badania sugerują, że spożycie kofeiny może zwiększać utratę wapnia, która jest wypłukiwana z moczem. Kofeina pobudza wzrost i poziom kortyzolu dając tymczasowy lepszy nastrój i zwyżkę energii, ale po kilku godzinach,(3-4)energia zaczyna się zawieszać i ponownie sięgamy po kawę. Kofeina zmniejsza gęstość kości co powoduje osteoporozę i wyczerpanie nadnerczy. Ma negatywny wpływ na wchłanianie wapnia. Liczne badania wykazały, że kofeina ma również niekorzystne skutki na proliterację osteoblastów.

Osteoblasty - komórki tworzące kości (kościotwórcze), występujące w miejscach, gdzie odbywa się wzrost lub przebudowa tkanki kostnej. Osteoblasty wytwarzają część organiczną macierzy kostnej (tzw. osteoid), w której następnie odkładają się kryształy fosforanów wapnia. Otoczone są substancją międzykomórkowa zwaną hydroksyapatytem. Powstają z komórek macierzystych wywodzących się ze szpiku kostnego. Czynności tych komórek są regulowane przez parathormon oraz witaminę D3.


Choroby serca:

Po menopauzie kobiety są bardziej narażone na choroby serca, odpowiedzialny za to jest zmniejszający się poziom estrogenów. W tym czasie przyrasta waga ciała i zaczynają się również rozwijać inne problemy, takie jak wysokie ciśnienie krwi oraz poziom trójglicerydów, glukozy na czczo, LDL, HDL, Kobiety powinny wiedzieć jak ochraniać swoje serce, jak zachować zdrowie po menopauzie?


Przede wszystkim:

- wprowadzić w swoje życie zdrowe odżywienie o niskiej zawartości tłuszczu i o wysokiej zawartości błonnika, wprowadzić dużą ilość owoców, warzyw, całe ziarna, ważne minerały: wapń, witaminę D
- ważny jest ruch, gimnastyka, bieganie, taniec, wszystko dla zdrowia kości i ogólnego samopoczucia.
-rzucić palenie papierosów

W tym czasie kobiety doświadczają ciężkiej depresji. Zauważają swoje zmiany, nęka je marne samopoczucie, nie umieją sobie radzić z tym nowym stanem. Lekarze zalecają leczenie hormonalne i często antydepresantami w celu usunięcia depresji. Są różne opinie na temat terapii hormonalnej lecz najlepiej aby sobie pomóc jest stosować naturalne sposoby.


Leczenie hormonalne:

Terpia hormonlana w połączeniu z antydepresantami jest zalecana również w przypadku depresji w okresie menopauzy. Podaje się kobietom estrogen w pigułkach lub w paczach - w plastrze na skórę. Nie ma wątpliwości estrogen działa i reguluje stan emocjonalny kobiety, ale istnieją kontrowersyjne wypowiedzi - jak długo kobieta może stosować tą terapię i czy w ogóle ta terapia przynosi korzyści dla zdrowia, takie jak; utrzymanie silnych kości, likwidowanie zaburzeń pamięciowych, choroby serca i inne. Coraz głośniej słychać, że terapia hormonalna wywołuje raka piersi i udar mózgu.

W obliczu takiego ryzyka kobiety wykorzystują naturalne środki ziołowe, dietetyczne i inne naturalne terapie.


Jednym z lepszych ziołowych preparatów jest:


Dziurawiec

- Dziurawiec, łagodzi depresje ale:

NIE WOLNO GO STOSOWAĆ RAZEM Z ANTYDERPESANTAMI.

Ziele dziurawca wchodzi w interakcje z niektórymi
lekami, a te interakcje mogą być niebezpieczne.

Kombinacja preparatów dziurawca zwyczajnego i Passiflory
- dwa bardzo skuteczne zioła leczące depresję.


Passiflora

"British Medical" Journal cytuje dwadzieścia trzy badania kliniczne, które wskazują, że preparat z dziurawca działa tak samo jak wiele antydepresantów na receptę, bez poważnych skutków ubocznych. Milionom ludzi na całym świecie pomogło leczenie zielem dziurawca.

Wielu pacjentów mówi, że czują się jakby "czarna chmura" została zdjęta z ich głowy i, że mają więcej radości życia!

Dziurawiec połączony z Passiflorą - uspokajające zioła, który zmniejszają niepokój i łagodzą postrzępione nerwy.

Według Dr. Earl Mindell (Nowa Zielarska Biblia), Passiflora jest jednym z najlepszych naturalnych ziół uspokajających. Działa szybko i skutecznie i jest doskonałym dodatkiem do jakiegokolwiek leczenia lęku i depresji.


Niektóre zioła najczęściej stosowane w czasie menopauzy:

- Czerwona koniczyna
- Black Cohosh
- Dong Quai
- Maca


Black Cohosh:

Jest najczęściej stosowany we wschodniej części Ameryki Płn. Zawiera fitochemikalia, które są uważane za czynniki łagodzące objawy menopauzy. Uważa się, że fitoestrogeny, szczególnie izoflawony występujące w Black Cohosh wiążą się z receptorami estrogenu w organiżmie Pracują bardzo podobnie jak estrogeny w ciele kobiety. Wzmacniają kości i usuwają nieprzyjemne symptomy menopauzy. Black Kohosh pracuje bezpośrednio na podwzgórze, które znajduje się u podstawy mózgu. Podwzgórze reguluje temperaturę ciała i produkcję hormonów.


Dong Quai lub Angelica:

Jest powszechnie używany w medycynie dalekiego wschodu. Otrzymała przydomek "żeńszenia" i jest uznawana za najlepsze zioło w leczeniu objawów menopauzy. Zawiera fitoestrogeny, które przyłączają się do receptorów estrogennych w ciele kobiety,
zwiększając tym samym poziom estrogenu. Dong Quai zawiera witaminę E, A i B12.


Korzeń Maca:

Używany w połączeniu z jedzeniem w Ameryce Płd. zarówno przez ludność tubylczą i hiszpańską. Doskonale pracuje w zmniejszeniu objawów związanych z menopauzą. Maca nie zawiera estrogenu roślinnego, ale zamiast tego jest bardzo pomocna w równoważeniu ciała i zachęca go do produkcji hormonów. Poza tym zawiera wysokie stężenie wapnia, magnezu, cynku, żelaza, witaminy B, B2, B12, C i E.


Czerwona koniczyna:

Rośnie naturalnie w Europie, w Azji i w Ameryce Płn. Jest źródłem fitoestrogenu, które w roślinach naśladują estrogen żeńskich hormonów płciowych. Przyczynia się do wzrostu poziomu estrogenów w organizmie redukując objawy menopauzy. Czerwona koniczyna zawiera wiele witamin i minerałów, w tym wapń, magnez, niacynę, potas, Witaminę C. Czerwona koniczyna zawiera również ilość lipoprotein o wysokiej gęstości czyli "dobrego cholesterolu" we krwi co zmniejsza ryzyko chorób serca u kobiet po menopauzie.

Bardzo pomocny jest Olej z Wiesiołka
- Evening Pirmrose Oil. LINK!

A jak się ma sprawa przekwitu u mężczyzn?
Czy istnieje i jakie są objawy?

Ten czas przychodzi w życiu każdego człowieka. Często u mężczyzny zmiany pojawiają się już po 40 roku życia. Męski hormon testosteron jest związany z mężczyzną i jego "menopauzą", zwaną andropauzą. Prawidłowy poziom androgenu w organizmie mężczyzny ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia mężczyzny. Testosteron jest najważniejszy z androgenów. W okresie dojrzewania nadaje męskich cech a po 40-tym roku życia zaczyna się obniżać. Jeśli mężczyzna zda sobie sprawę, że i u niego mogą wystąpić objawy "męskiego przekwitania" może podjąć kroki w celu ich złagodzenia lub opóźnienia.


Objawy:

-trudności w zasypianiu
-spadek popędu płciowego
-zmniejszona koncentracja
-osteoporoza, choroby serca
-uczucie gniewu, lęku, drażliwość, depresja
-dezorientacja, niezdecydowanie, spadek pewności siebie, nieumiejętność rozwiązywania problemów.
-zwiększenie masy ciała, wzrost tkanki tłuszczowej, utrata masy mięśniowej

Nowy stan wywołuje u mężczyzn depresję i zaczynają się pojawiać duże kłopoty ze zdrowiem. Mężczyźni cierpią jeszcze z innego powodu; zmniejsza się zainteresowanie seksem. Zauważają, że nie ma erekcji, zwiększa się fala niepokoju.

Proces ten można zatrzymać lub opóźnić przez zmianę stylu życia, sposobu odżywiania, ćwiczenia, sport, yogę, medytację. Można pomóc sobie ziołami i naturalnymi suplementami.

Są mężczyźni, którzy wybiorą terapie hormonalne ale jest duża grupa mężczyzn, którzy wolą zioła.


Istnieje kilka kroków jakie powinien
podjąć każdy mężczyzna po 40-stce.

1.Zmniejszenie spożywania smażonego, czerwonego mięsa, tłustych pokarmów mlecznych, kofeiny i cukru. Wszystkie te produkty zubożają nadnercza, w wieku andropauzalnym prowadzą do przyrostu wagi oraz do drenażu męskiej energii.

2. Zwiększyć spożycie cynku aby odnowić seksualną potencję. Spożywać pokarmy zawierające cynk: drożdże piwne, orzechy, nasiona, ostrygi.

3. Zadbać o własną prostatę.

4. Wprowadzić w swoją dietę zioła dodające męskości. Tribulus Terrestris stosowany w Ayurwedzie od starożytności jako środek zwiększający potencję. Był stosowany do leczenia impotencji u mężczyzn.

5. regularne ćwiczenia, sport, yoga, medytacje, mężczyzna powinien poświęcić dla siebie codziennie około 60 minut dziennie.

6. Uzupełnić dietę w aminokwasy aby poprawić masę mięśniową i koloryt skóry.

W ciągu ostatnich 60 lat wielu specjalistów na świecie bada "męską menopauzę", są różne sprzeczne teorie. Wielu badaczy sugeruje, że męska faza przekwitania związana jest z czasami, w których żyje mężczyzna, w jakim kraju mieszka jakie panują na danym obszarze swobody seksualne. Dzisiaj mężczyźni przeprowadzają dużo zabiegów operacyjnych i terapii lekami, typu: Viagra, Cialis i Levitra jako leczenie zaburzeń erekcji. Mężczyźni mają świadomość, że te leki mają wiele skutków ubocznych i mogą nawet zwiększyć objawy andropauzy i depresji.


Pomocne zioła:


Gingo-biloba

- Dziurawiec - usuwa skutki depresji. Usuwa zmęczenie, bezsenność, nudności. Dziurawiec zazwyczaj należy stosować przez okres 2-ch miesięcy.

- Gingo-biloba - poprawia pamięć, usuwa huśtawkę nastrojów, zwiększa przepływ krwi do mózgu i poprawia cyrkulację krwi.

- Syberyjski żeńszeń - wzmacnia układ nerwowy i system endokrynny. Stosować 2 x dziennie po 250 ml prze 2 miesiące.

Naturalne remedies i aromatoterapia pomocne w depresji


Olejki stosowane do kąpieli:

- Bergamot
- Lavender
- Róża
- Sandalwood

Olejki można z sobą mieszać i dolewać do kąpieli od 5 do 10 kropli. Terapie olejkami są wskazane dla wszystkich typów depresji u kobiet, mężczyzn i młodzieży.

Pomocny jest masaż i siatsu, pomogą uwolnić stres i zjednoczyć ciało i duszę. Jeśli mężczyzna decyduje się na terapię hormonalną testosteronem powinien skontaktować się z lekarzem.

cdn ...

21 Aug. 2009

WIESŁAWA