NATURALNE LECZENIE

CYNAMON

Wiecznie zielone drzewo cynamonowe (Cinnamomum ceylanicum - cynamonowiec cejloński) osiąga wysokość do 10 metrów. Rośnie na suchych tropikalnych obszarach leśnych. W hodowli w celu pozyskania kory cynamonowej (Cinnamomi cortex - kora cynamonowca) ścina się rózgi długości laski. Ściąga się z nich korę, która ususzona trafia do międzynarodowego handlu. Największymi producentami cynamonu są: Sri Lanka, Indie, Brazylia, Indonezja, kraje Karaibskie i kraje leżące na Oceanie Indyjskim. Najwyższą jakość ma cynamon ze Sri Lanki. Zdarta kora suszona jest na matach, a następnie dzielona na klasy jakości. Drugą odmianą tej przyprawy, posiadającą równie ciekawą historię, jest cynamon cejloński, który otrzymuje się z mniejszych i bardziej krzewiastych drzew cynamonowca cejlońskiego.

Cynamon to prawdopodobnie najstarsza przyprawa świata. Roślina ta pochodzi z Chin i już 2700 lat p.n.e. znalazła się wzmianka o niej w chińskiej księdze o ziołach. Egipcjanie importowali cynamon z Chin 2000 lat p.n.e. Z liści i gałęzi cynamonowca destyluje się gęsty, płynny, ostro pachnący olejek cynamonowy, stosowany w przemyśle perfumeryjnym. W medycynie ludowej jest stosowany przy przeziębieniach, w stanach ogólnego osłabienia, bólach mięśni, biegunce, impotencji, chorobach skóry, zakłóceniach rytmu serca oraz w chorobach kobiecych.

Ekstrakt z cynamonu - sposób wspomagania
postępowania dietetycznego w cukrzycy typu 2.

Zimne dłonie i stopy są często następstwem słabego krążenia krwi. Można je poprawić, przyprawiając przygotowane potrawy cynamonem (poranną owsiankę czy ryż z jabłkami).

Cynamon ma przyjemny, słodkawy, korzenny zapach i smak. Najbardziej aromatyczny jest otrzymywany z najstarszej części drzewa, z pnia do wysokości 2 metrów. Kora z wyższych partii drzewa i gałęzi zawiera mniejszą ilość olejków aromatycznych Stosowany jest w produkcji słodkich wypieków i deserów oraz do doprawiania napoi, kompotów, zwłaszcza z gruszek, do deserów, kołaczy miodowych, szarlotek, ciast orzechowych, biszkoptów, pączków smażonych w tłuszczu, herbaty, ponczu, wina grzanego, piwa grzanego.