NATURALNE LECZENIE

CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA - RUDOLF BREUSS
(CZĘŚĆ 1)
LINK! DO CZĘŚCI 2

SERCOWA I BRZUSZNA PUCHLINA WODNA

Przy puchlinie wodnej, sercowej, pije się co 2 minuty jedną łyżkę czystej wody albo pomiędzy nimi herbatę. Co pół godziny zamiast wody wypić jedną pełną łyżkę herbaty nerkowej. (Wysokie, duże osoby piją większą łyżkę, niskie i małe odpowiednio mniejszą.) Jeśli ktoś miał zawał serca, to pije tylko jedną łyżkę co trzy minuty. Wielu jeszcze dziś uważa, że przy tej chorobie nie można wypić więcej niż 1/8 litra płynu dziennie, co Breuss uważa za fałszywe. Ważne jest bowiem j a k się pije. Jeśli pacjent 1/4 1 wypiłby na raz, wtedy naturalnie mógłby nawet na miejscu umrzeć, ponieważ serce nie mogłoby tego przerobić. Jest też możliwe, że 3-4 łyżki pełne dla niektórych osób byłoby za dużo. Z tego powodu konieczne jest podawanie co dwie, trzy minuty jednej łyżki płynu. Dlatego chorego nie wolno poić ze szklanki! Co 2-3 min. jedną łyżkę wody może przerobić każde serce. Przy puchlinie sercowej ta kuracja trwa tylko dwa dni. Drugiego dnia pacjent pachnie uryną. Przy wodobrzuszu pije się co 5 minut mały łyk i kuracja trwa nieco dłużej. Dłużej też trzeba czekać na efekty. Zamiast wody można pić od czasu do czasu herbatę szałwiową, miętową lub melisową, ale pić tylko z łyżki. Przy tej kuracji można trochę jeść. W czasie jedzenia nie pić! Dopiero po dziesięciu minutach zacząć znowu picie wody.

USZKODZENIE MIĘŚNIA SERCOWEGO

Przez 8 dni robi się kąpiel rąk (ramion). Wkłada się oba ramiona na 20 sek. do zimnej wody i porusza się nimi, niczym rower wodny robiąc kołowrotek. Następnie, nie wycierając rąk przez 10 min. robić lekkie, jednoczesne wymachy ramion w przód i w tył. Oba ramiona muszą wahać się jednocześnie w tę samą stronę, a nie na przemian. Na koniec natychmiast usiąść i obie ręce położyć na stole. Na skutek takiej kąpieli i lekkich wymachów, oba ramiona wypełniają się krwią. To może spowodować znaczne bóle, szczególnie w dziesiątej minucie. Ta krew, którą trzyma się z dala od serca przez całe 10 min., jest dla serca wypoczynkiem porównywalnym z miesięcznym pobyłem w sanatorium. Uszkodzenie paznokciach rąk. Każdy księżyc powinien być ładnie zaokrąglony i łukowaty. Jeśli jednak ma jakieś ostrza (piki) ponad łukiem, znaczy to, że jest uszkodzony mięsień serca. Gdy ciśnienie krwi jest dużo za niskie, wtedy nie ma się żadnego księżyca na paznokciach.

ZABURZENIA KRĄŻENIA KRWI

Każdy cierpiąc na zaburzenia układu krążenia i ma zawsze zimne nogi i dlatego w pierwszym rzędzie należy się tym zająć. W tym celu trzeba robić przemienne kąpiele nóg. Bardzo dobre efekty daje też tzw. "deptanie wody" - (Kneipp). Należy zapamiętać, że nigdy nie należy przystępować do przemiennych kąpieli z pełnym żołądkiem! Ważne j e s t też, by nogi przed kąpielą przemienną były ciepłe. Temperatura ciepłej wody 28°-30°C, w której należy zanurzyć nogi powinna w ciągu 10 min. osiągnąć wartość 40° - 45°C wskutek stopniowego dolewania ciepłej wody. Następnie, przez pół godziny, wykonuje się kąpiel przemienną: na 3-4 sek. do zimnej wody potem 5-6 sek. do ciepłej itd. na zmianę. W wyniku tych ciągłych zmian woda zimna będzie coraz cieplejsza a woda ciepła, coraz chłodniejsza.

W przypadku bardzo osłabionych nóg, kąpiel tę robi się aż do wyrównania obu temperatur. Kąpiele przemienne i deptanie wody robi się wtedy, gdy księżyc opada (więc w znaku Raka, Lwa, Panny, Wagi, Skorpiona). Jeśli np. kobieta zaczyna deptanie wody przy wznoszącym się księżycu (Koziorożec, Wodnik, Ryby, Baran, Byk), to wtedy krew wstępuje do jej głowy, zamiast pójść do nóg. Breuss wyczytał to w bardzo starej książce i przekonał się, że tak właśnie jest. Informacje o tych okresach można wyczytać w kalendarzu biodynamicznym na dany rok, z którego korzystają rolnicy, uprawiający ziemię w sposób biodynamiczny. Tak, jak robi się przemienne kąpiele nóg, można też robić przemienne kąpiele rąk i to niezależnie od znaku zodiaku. Jeżeli robi się te kąpiele, to powinno się zawsze najpierw prawą rękę, czy też prawą nogę wkładać do gorącej bądź zimnej wody.

Z tego powodu, do przemiennej kąpieli stóp potrzebne są trzy wiadra ustawione obok siebie: w środku jedno z ciepłą wodą, a na prawo i na lewo po jednym z zimną wodą. - Gdy się więc siedzi na krześle i trzyma nogi w środkowym wiadrze (ciepła woda), to najpierw wkłada się prawą nogę do zimnej wody w prawym wiadrze, a potem lewą nogę do zimnej wody w wiadrze lewym. Następnie prawą nogę do ciepłej, lewą do ciepłej, prawą do zimnej itd. - Używając tylko dwóch wiader (lewe zimna, prawe ciepła) naraża się prawą nogę na zbyt długie przebywanie w gorącej wodzie. - Przy przemiennych kąpielach nóg woda musi sięgać do połowy łydek. Po skończonej kąpieli przemiennej trzeba się położyć na pół godziny pod przykryciem i odpoczywać. Taka kąpiel j e s t wskazana przy zaburzeniach miesiączki. Przy przemiennych kąpielach rąk używa się dwóch wiader, a woda w nich musi sięgać do połowy ramienia.

Deptanie wody w każdym przypadku zaczynać trzeba przy opadającym Księżycu, podobnie jak przy przemiennych kąpielach nóg. - Do zimnej wody zawsze wchodzi się z ciepłymi nogami i nigdy z pełnym żołądkiem. Przed i po tym deptaniu trzeba biegać przynajmniej 20 minut. Przed deptaniem po to, by stopy się rozgrzały i po deptaniu, żeby pozostały ciepłe. Kto po deptaniu stoi albo siedzi zamiast biegać, ten dostanie jeszcze zimniejsze nogi, niż miał poprzednio i musi przynajmniej dziesięć razy prawidłowo deptać wodę, zanim tę szkodę naprawi ! Oto prawidłowe deptanie wody: pierwsze 5-6 minut bieganie w wodzie po kostki. Potem w wodzie poniżej kolan przez 4-5 minut unosząc nogi tak wysoko, j a k to możliwe, a więc: woda-powietrze-woda-powietrze i tak dalej. - T o jest prawidłowe deptanie wody!

Pewien człowiek miał najpierw osłabienie palców, potem dłoni aż doszło do łokcia. Zaniepokojony udał się wreszcie do lekarza a ten stwierdził, że trzeba amputować natychmiast przedramię, bo to grozi śmiercią. Przypadkiem, w drodze do szpitala, spotkał swego znajomego, który znał się na metodzie Kneippa i poradził mu kąpiele przemienne. Mężczyzna rady posłuchał, wrócił do domu i już po pierwszej kąpieli, gdy wyrównała się temperatura, stwierdził normalne czucie w palcach. Tego samego dnia zrobił jeszcze dwa razy taką kąpiel i wieczorem miał już zupełnie normalne czucie w całej ręce. - Nie trudno sobie wyobrazić radość tego człowieka, a przykład ten j e s t bardzo pouczający dla lekarzy przede wszystkim!

cdn...

Choroby układu krążenia

Opracowała Daniela Gasiecka