NATURALNE LECZENIE

CHOROBY PSYCHICZNE,
NERWOWE I JĄKANIE - R. BREUSS

CHOROBY PSYCHICZNE I NERWOWE:

W tych przypadkach zawsze jest wskazana herbata z jabłkowych obierzyn. Ponadto tacy chorzy powinni pić jedną filiżankę zimnej herbaty z bodziszka cuchnącego po małym łyku w ciągu całego dnia. Taką herbatę chory może pić przez cały rok. Bardzo wskazane są także melisa i pierwiosnek lekarski. Poza herbatami dobre rezultaty daje obmywanie całego ciała wodą z octem, jeśli robi się to prawidłowo (Kneipp). Niestety, jest też wiele takich przypadków, że nic nie można już zrobić, nie można już pomóc choremu.


JĄKANIE:

Jeśli jąkanie ma podłoże nerwowe, to najlepiej pić wieczorem, przed snem nawet kilka filiżanek herbaty z obierzyn z jabłek, ciepłej lub zimnej. Melisa jest też pomocna. Rano powinno się wypić 1/4 litra mleka z pięciornikiem gęsim (Potentilla anserina). - Do 1/4 litra zimnego mleka wrzucić jedną szczyptę ziela i postawić na ogniu do zagotowania, odcedzić i pić ciepłe. Jest to środek zmniejszający napięcie nerwów i w tym przypadku jest bardzo skuteczny. Jąkanie u dzieci zaczyna się zwykle ok. trzeciego roku życia i jeśli postępować z dzieckiem właściwie, to wszystko mija po kilku miesiącach.

Przyczyną jąkania bywa szybsza umiejętność myślenia, niż mówienia lub też napięcie psychiczne i nerwowe dziecka. Rodzice sami przyczyniają się do utrwalenia tej wady, przez stałe poprawianie; wymowy dziecka, pomoc przy kończeniu słów, czy podpowiadanie. W ten sposób powodują napięcie przed każdym wypowiadanym słowem, obniżają dobre samopoczucie dziecka i jego naturalną pewność siebie. Przyczyną jąkania jest najczęściej złe samopoczucie dziecka wynikające z ciągłego karcenia, ponaglania, poprawiania, a nawet wyśmiewania i przedrzeźniania.

Zatem, kiedy dziecko zaczyna się jąkać, nie należy ani go poprawiać, ani pomagać, po prostu nie zwracać na nie uwagi! Należy przeanalizować zachowanie się dorosłych wobec dziecka, bo w przeciwnym razie jąkanie może się pogłębiać i pozostać na całe życie, co może spowodować także ogólną nerwicę i inne komplikacje ze zdrowiem w przyszłości.
 

Opracowała Daniela Gasiecka