NATURALNE LECZENIE

CHEMIOTERAPIA MOŻE ODNIEŚĆ
ODWROTNY SKUTEK I POBUDZIĆ
 WZROST NOWOTWORU: BADANIA 

Chemioterapia może odnieść odwrotny skutek i pobudzić wzrost nowotworu: badania [PL]

Niszcząca raka chemioterapia, może powodować uszkodzenia zdrowych komórek, co wywołuje u nich wydzielanie białka, które podtrzymuje wzrost nowotworu i odporność na dalsze leczenie, jak pokazuje niedzielne badanie. Badacze w Stanach Zjednoczonych dokonali "całkowicie nieoczekiwanego" odkrycia, starając się wyjaśnić dlaczego komórki rakowe są tak wytrzymałe w ludzkim ciele, podczas gdy łatwo jest je zabić w laboratorium. Przetestowali wyniki pewnego typu chemioterapii na tkance zebranej od mężczyzn z rakiem prostaty i odkryli "dowody na uszkodzenie DNA" w zdrowych komórkach, po leczeniu, jak napisali naukowcy w Natural Medicine.

Chemioterapia działa poprzez hamowanie reprodukcji szybko dzielących się komórek, takich jak te, które znajdują się w nowotworach. Naukowcy odkryli, że zdrowe komórki uszkodzone przez chemioterapię, wydzieliły więcej białka zwanego WNT16B, które podnosi przeżywalność komórki rakowej. "Wzrost WNT16B był całkowicie niespodziewany" -powiedział współautor badania, Peter Nelson z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle. Białko zostało pochłonięte przez komórki nowotworowe sąsiadujące z uszkodzonymi komórkami. "Wydzielające się WNT16B współdziałało z pobliskimi komórkami nowotworowymi i powodowało ich wzrost, ich atakowanie i co najważniejsze opieranie się późniejszej terapii", powiedział Nelson.

W leczeniu raka, nowotwory często wstępnie reagują dobrze, następnie szybko odrastają i są odporne na dalszą chemioterapię. Ukazano, że tempo reprodukcji komórki nowotworowej przyśpiesza pomiędzy kuracjami. "Nasze rezultaty wskazują, że reakcja na uszkodzenie u łagodnych komórek... może mieć bezpośredni wkład, w kinetykę zwiększonego wzrostu nowotworu", napisał zespół. Badacze powiedzieli, że potwierdzili swoje odkrycia w przypadku guzów raka piersi i jajników.

Rezultat toruje drogę dla badania w kierunku nowej, ulepszonej kuracji, powiedział Nelson. "Przykładowo, przeciwciało dla WNT16B, podane wraz z chemioterapią, może poprawić reakcje (zabić więcej komórek nowotworowych)", powiedział w wysłanym mailu. "Ewentualnie, może być możliwe używanie mniejszych, mniej toksycznych dawek terapii".

Data tłumaczenia z angielskiego przez Rose of Sharon: 07.08.2012

Źródło: LINK!