NATURALNE LECZENIE

BRONCHIT I ANGINA - R. BREUSS

BRONCHIT

Gdy wątroba i woreczek żółciowy są w porządku, to bronchit można wyleczyć szybko przy pomocy herbaty cebulowej.

Bierze się dwie cebule, kroi drobno razem z łupiną i gotuje w jednym litrze wody, dodając 100 gramów brązowego cukru, przez 10-15 minut. Pić małymi łykami. Poza tą herbatą dobrze jest pić jeszcze herbatę z babki lancetowatej lub ew. szerokolistnej, mchu islandzkiego lub innych, gotowych mieszanek płucnych, jak np. Pektosan, Pulmosan i in. oraz Meum-mutellina. Z tych ww. ziół nie wszystkie muszą być zawarte w herbacie, ale wszystkie zostawia się pod przykryciem na 10 minut do naciągnięcia.


ANGINA

Przeciw anginie: płukanie gardła herbatą szałwiową na przemian z herbatą z hiedrzeńca wielkiego.

Bardzo ważny jest sposób płukania gardła: pierwszą łyżką herbaty - popłukać i wypluć, z drugą postąpić tak samo, a herbatę z trzeciej łyżki po płukaniu połknąć. W tym wypadku herbaty szałwiowej się nie gotuje, lecz tylko zalewa wrzątkiem na 10 minut do naciągnięcia i odcedza. Natomiast herbatę z biedrzeńca wielkiego gotuje się przez 3 minuty (1 pełna łyżeczka na 1/4 litra wody).

Przy ciężkiej, ropiejącej anginie z wysoką gorączką (streptokoki), powinno się w obawie przed następstwami pójść do lekarza.

Najskuteczniejsze są okłady z ziemniaków dookoła szyi. Gotuje się w łupinach 3 ziemniaki wielkości kurzego jaja w małej ilości wody aż będą miękkie. Potem kładzie się je na chustkę, owija i miażdży. Następnie rozkłada się tę miazgę wzdłuż chustki i tak gorące? Jak tylko można wytrzymać, owija się dookoła szyi, na to nawija się wełniany szal, nakłada wełnianą czapkę, kładzie się chorego do łóżka na plecach (!) i bardzo dobrze okryta. Jest bardzo ważne, aby ramiona i ręce były pod przykryciem. Ten ziemniaczany opatrunek pozostawia się na 1-2 godziny, a gdy chory zaśnie, to do przebudzenia.


Opracowała Daniela Gasiecka