NATURALNE LECZENIE

BEZBOLESNE NASTAWIANIE KRĘGÓW
METODĄ RUDOLFA BREUSSA

(CZĘŚĆ 2)
LINK! DO CZĘŚCI 1

LINK! DO CZĘŚCI 3

Położyć pacjenta na stole, bądź na leżance koniecznie bez napięć, zupełnie luźno, na brzuchu z podbródkiem za krawędzią stołu tak, aby kark leżał zupełnie prosto. Ramiona obok tułowia położone luźno. Obie dłonie zwrócone w górę lub w dół. Nogi w lekkim rozkroku i trochę uniesione (podłożyć małą poduszkę, jaśka). Pośladki położone zupełnie luźno, bez napięcia (często kontrolować stan napięcia!) To całe przygotowanie musi być bezbolesne. Praworęczny masażysta stoi z prawej strony pacjenta, a leworęczny z lewej (ze względu na magnetyzowanie - polaryzacja!).

1. Próba bólu: - obmacać delikatnie kręgi lędźwiowe i kość krzyżową i tam, gdzie wystąpi ból jest osteoporoza i nastawianie oraz masowanie jest bezwzględnie zabronione!

2. Naciąganie: - Palce dłoni masującej wskazują nogi pacjenta, kręgosłup jest między palcem wskazującym, a środkowym przesuwającej się dłoni. Druga ręka leży w poprzek ręki masującej i uniemożliwia gwałtowne ześliznięcie. Pociągnięcia nadgarstkiem ręki masującej zaczyna się od kości krzyżowej, ogonowej i stopniowo zmniejszając nacisk powoli odjąć ręce nad kością ogonową tak, aby nie powstał żaden ślad, fałd na kręgosłupie. Taki ucisk jest przez pacjentów przyjmowany ze zrozumieniem. Całość powtórzyć 3-6 razy.

3. Oliwienie: - cały kręgosłup, na całej długości wokół kręgów bardzo dobrze posmarować olejem dziurawcowym. W tym czasie zwracać szczególną uwagę na to, by pacjent miał dokładnie rozluźniony kręgosłup i wszystkie mięśnie, a szczególnie pośladkowe i barkowo-karkowe.

Olej dziurawcowy: Świeże ziele dziurawca zalać olejem z oliwek na zimno tłoczonym i pozostawić na co najmniej 10 dni, po czym j u ż nadaje się do użytku.)

4. Nastawianie: - postępować j a k W punkcie drugim, z tym, że stopniowo, po kilka członów (4-8), podchodzić w każdym następnym pociągnięciu coraz wyżej aż do karku. Każde następne pociągnięcie zaczynać coraz wyżej i wyprowadzać w dół, aż ponad kość ogonową powoli puszczając, aby uniknąć powstania zmarszczki, fałdu.

5. Masaż: - obydwiema rękami i wyprostowanymi palcami zwróconymi teraz w kierunku głowy pacjenta masować koliście począwszy od pośladków w górę aż do karku. Zrobić koło na zewnątrz w górę i na kręgosłupie (wewnątrz) w dół. Palce ślizgają się z prawej i lewej strony kręgosłupa, jak po prowadnicy.

- Całość wykonać 4-10 razy.

UWAGA !
Przy isjaszu nie masować przez pośladki w dół!

Ciągnienie: - palce masażysty wskazują głowę pacjenta. Pociągnięcia obiema rękami od kręgosłupa szyjnego w dół, zaczynają palce wskazujące od dołka na karku i ślizgają się obok kręgosłupa. Palce środkowe starają się nastawiać. Dołem puszczać powoli!

Papier: - na całej długości kręgosłupa położyć pasek cienkiego papieru (bibułka) - może być bibułka izolacyjna z kondensatora o wymiarach około 20cm x 60cm.

Wygładzanie: - wykonuje się obiema rękami, ale na zmianę, 3-6 razy z góry na dół, długimi, nieprzerywanymi ruchami nad środkiem kręgosłupa aż ponad siedzenie w dół. Koliste ruchy rąk w powietrzu kończą to magnetyzowanie.

Odkurczanie: - położyć papierową taśmę nad głową i karkiem. Obiema rękami na zmianę, krótkimi gwałtownymi pociągnięciami z góry na dół lekko muskać papier. Na skutek tego muskania musi on wędrować razem z rękami (magnetyzm) - trzeba to najpierw przećwiczyć. Pojedyncze ruchy okrężne w powietrzu kończyć strzepnięciem nad nogami pacjenta.

Papier i chusta: - rozłożyć na cały kręgosłup taśmę papierową i przykryć np. ręcznikiem. Ciało pacjenta i dłonie masażysty w ten sposób tworzą kondensator z papierem i chustą w środku: dawca 1 biorca.

Magnetyzowanie: - położyć lekko ręce, skoncentrować umysł: siła uzdrawiająca pochodzi od Boga! - On jest Świadomością. (Tu Breuss przytacza formułę-modlitwę, którą się posługuje:)

"Wszechmocny, Wieczny Boże,
Boże Stwórco nieba i ziemi,
proszę Ciebie w Imię naszego Pana Zbawiciela,
Jezusa Chrystusa, Twego umiłowanego Syna,
dla tego Twojego syna (córki)
[tu wymienić wyraźnie imię leczonej osoby]

- o zdrowie dla ciała i duszy - szczególnie dla duszy."

Pacjent musi odczuć miłe ciepło. Dłonie położyć na środku kręgosłupa (palce wskazują głowę). - Pociągnięcia od kości ogonowej do kręgosłupa szyjnego. Każde pociągnięcie zakończyć nad nogami pacjenta w powietrzu. Gdy lewa ręka leży na kości krzyżowej - to prawa na kręgosłupie lędźwiowym; lewa na kręgosłupie lędźwiowym - prawa na dolnej części kręgosłupa piersiowego lewa na dolnej części kręgosłupa piersiowego prawa na górnej części kręgosłupa piersiowego lewa na górnej części kręgosłupa piersiowego, to prawa na karku, lewa na karku - to prawa na kręgosłupie szyjnym. Czas trwania każdorazowo jedna minuta, aż wystąpi wyraźne uczucie ciepła. Każdy ruch kończyć nad nogami w powietrzu. Dłonie równoległe obok kręgosłupa wskazują głowę. Palce obu dłoni nie mogą się poruszać z powodu kończenia magnetyzowania. Magnetyzować przeważnie na kości krzyżowej i na lędźwiowej części kręgosłupa. Każde pociągnięcie zakończyć koliście nad nogami pacjenta strzepnięciem w powietrzu.

Strefa przy kości krzyżowej: - zdjąć chustę i papier. Powtórzyć kilka razy punkt 2. Umyć bardzo starannie ręce mydłem pod bieżącą zimną wodą w celu pozbycia się resztek magnetyzmu.

Cisza i wypoczynek: - pacjent musi być przykryty, przyjemnie i wygodnie odpoczywać przynajmniej przez 10 minut.
 

Opracowanie Daniela Gasiecka