NATURALNE LECZENIE

BERTRAM
(Pyrethrum)

Bertram rzymski jest tajemniczą rośliną leczniczą występującą na obszarach śródziemnomorskich, podobną do rumianku, ale bardzo ostrą w smaku. W ziołolecznictwie odgrywa niewielką rolę, a w wielu zielnikach też się o niej nie wspomina. Gdyby Hildegarda von Bingen nie polecała bertramu do stosowania w codziennym odżywianiu oraz jako ziela leczniczego, dawno by już pewnie o nim zapomniano. Ponieważ prawdziwy bertram zapewne nie zawsze był dostępny, wielu innym roślinom leczniczym nadano przydomek "bertram". Nie są one jednak prawdziwym bertramem.

Wspomnieć należy tu np. krwawnik kichawiec (przypis tłumacza: zwany w języku niemieckim Sumpf- Schafgarbe lub też Bertram), ziele bardzo podobne do prawdziwego bertramu. Także kozłek lekarski (waleriana lekarska) oraz estragon często mylnie nazywany jest bertramem.

Bertram jest rośliną występującą w krajach śródziemnomorskich, arabskich i na Kaukazie. W Europie bywa jedynie uprawiany. Swoim wyglądem przypomina rumianek, ale różni go od rumianku ostry smak..

Zanim łodygi wyrosną pionowo w górę płożą się częściowo na podłożu, Każda łodyżka ma kwiat z żółtym koszyczkiem kwiatowym i białymi brzeźnymi języczkowatymi płatkami. Lekkie liście są pierzasto wcinane.

Hildegarda o bertramie pisze następująco:

1. Bertram ma w sobie umiarkowane i suche ciepło i z powodu tego dobrego zrównoważenia cechuje go czystość i moc lecznicza we wszystkich chorobach.-/-
 
2. Jest dobry dla zdrowych, ponieważ przy infekcjach zmniejsza substancje gnilne (tabes, toksyny, nie strawione resztki pokarmu, substancje trujące) oraz buduje dobrą krew. ( przy wszystkich infekcjach).

3. Wzmacnia u człowieka rozum i zdolności umysłowe (przeciw demencji, i chorobie Alzheimera).

4. Przywraca siły choremu, który już zupełnie podupadł na zdrowiu i utracił wagę z powodu choroby ( infekcje ,choroby nowotworowe).

5. Powoduje dobre trawienie nie pozostawiając niczego, co nie zostałoby strawione (dobra farmakokinetyka i farmakodynamika aktywnego składnika leku i resorpcja żywności przy zaburzeniach trawiennych).

6. Stosowany codziennie zmniejsza zaflegmienie w głowie (przeziębienia, astma. oraz fibrynozie).

7. Codziennie stosowany leczy zapalenia płuc (zapalenie opłucnej , gruźlica).

8. Oczyszcza i klaruje oczy (zaćma, osłabienie wzroku) .

9. Suchy lub stosowany jako przyprawa w gotowaniu
jest pożyteczny dla chorych i zdrowych..

10. Bertram stosowany codziennie , przepędza choroby i chroni przed nimi.

11. Przyczynia się do powstawania wilgoci i śliny w ustach, wydala złe soki
(mali, noxi et infirmi humores) i przywraca zdrowie ( PL 1138 C/ D)

biokatalizatorami z eterycznych olejków, piretyną , anacycliną , sezaminą, taniną i inuliną musi być substancją do produkcji leku przeciw chorobom infekcyjnym Natychmiast zrozumiałem, że prawdziwy bertram - Anacyclus Pyrethrum - wraz ze swoimi , który uwolni krew pacjentów zainfekowanych malarią lub pacjentów z chorobą AIDS od pasożytów i zarazków chorobotwórczych oraz ich toksyn.

Działanie farmakologiczne i kliniczne:

1. Piretyna jest czynną aktywną substancją biologiczną działającą insektobójczo na przenoszące malarię komary, i moskity.

2. Anacyclina ma właściwości przeciw drgawkowe, przeciw epileptyczne, rozkurczowe i antydepresyjne. Godne uwagi jest jej oddziaływanie na system nerwowy. Zgodnie z nauką leczniczą - Hildegardy bertram stosuje się w medycynie alternatywnej Ayur - Veda oraz w rosyjskiej medycynie ludowej jako środek wzmacniający system nerwowy w celu poprawienia sprawności umysłowej. Poprawia on pamięć, umiejętność koncentracji, dokrwienie mózgu i umiejętności intelektualne człowieka. Jest jednym z najskuteczniejszych środków służących do ochrony i leczenia przedwczesnej demencji i choroby Alzheimera, stosowany też przy trudnościach  w mówieniu i paraliżach po udarach mózgu oraz przeciw depresji. W rosyjskiej medycynie ludowej bertram stosuje się jako silny środek wzmacniający system nerwowy w leczeniu epilepsji, paraliżu po udarach mózgu a także w przypadkach chrypki i anginy.

3. Bertram stosowany jest przeciw kaszlowo, w przeziębieniach, astmie, i odmie opłucnej.

4. Bertram jest także skuteczny przy dolegliwościach trawiennych, zapaleniu opłucnej i cukrzycy.

Kliniczna skuteczność przy malarii i AIDS:
W tym temacie odkryłem następujące walory bertramu:

1. Bertram buduje dobrą krew. Przy malarii czerwone ciałka krwi niszczone są przez pasożyty " Plazmodium falciparum" , co w efekcie prowadzi do anemii.

2. Przy AIDS wirus HIV niszczy białe ciałka krwi, przy czym bertram wymiernie poprawia obraz krwi.

3. Dzięki bertramowi hemoglobina normalizuje się a ilość leukocytów się zwiększa.

Bertram poprawia sprawność systemu nerwowego.

1. Przy wielu chorobach tropikalnych a szczególnie przy malarii, kleszczowym zapaleniu mózgu i AIDS mózg jest niszczony przez zakrzepicę i stany zapalne. Stosowanie bertramu przyczynia się do poprawienia sprawności umysłowej.

2. Bertram przywraca zdrowie ludziom z utratą wagi, wyniszczonym np. wskutek chorób nowotworowych, gruźlicy, AIDS i malarii.

3. Bertram nie pozostawia w organizmie niczego nie strawionego. przyczynia się do przyswajania potrzebnych dla życia substancji ze spożywanej żywności, a przede wszystkim : białka, węglowodanów, tłuszczów, minerałów, pierwiastków śladowych, witamin.

4. W cukrzycy bertram reguluje w organizmie przyswajanie cukrów, gdy przy braku insuliny cukier nie może być przyswajany w drodze przemiany materii.
 
5. Bertram usuwa zaflegmienie w głowie i płucach szczególnie przy kaszlu, katarze, astmie, fibrynozie .

6. Bertram oczyszcza i klaruje oczy. Odkładające się złogi osłabiają zdolność widzenia w soczewce. Po stosowaniu bertramu pacjenci, którzy nie mogli już czytać, odzyskiwali możliwość czytania..

7. Codzienne należy stosować bertram jako przyprawę lub proszek dodawany do jedzenia.
 
8. Zapobiegawczo cała rodzina może uchronić się przed malarią wsypując bertram do siatki przeciw moskitom.