NATURALNE LECZENIE

ALOES
(Aloe vera)

Aloes jest źródłem dwóch produktów, które kompletnie różnią się pod względem składu chemicznego, jak również właściwości leczniczych, (Żel i Lateks). Żel z aloesu jest gęstą, przezroczystą substancją, uzyskiwaną z miąższu liścia aloesu. Żel ten jest produkowany przez liść aloesu w dosyć skomplikowanej procedurze. Żel z aloesu jest używany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Żel ten jest świetnym środkiem mającym zastosowanie w gojeniu się ran oraz wartościowym tonikiem dla całego organizmu. Aloes jest używany w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków przeczyszczających oraz znalazł zastosowanie w produkcji kosmetyków. Lateks lub sok aloesowy, zwykle w formie proszku, służy jako środek przeczyszczający. Wiele źródeł podaje, że żel aloesowy posiada właściwości lecznicze w swoim stanie świeżym. Istnieją pewne kontrowersje na temat zachowania swoich właściwości leczniczych podczas przechowywania go. Żel aloesowy, niekoniecznie w swojej świeżej postaci, jest wykorzystywany do produkcji żelów, szamponów, kremów, maści, itp.

Badania naukowe dowodzą, że aloesowy żel oraz preparaty zawierające go, pomagają w leczeniu różnego rodzaju owrzodzeń skóry u ludzi oraz oparzeń i odmrożeń u zwierząt. Ostatnie badania dowiodły, że krem zawierający żel z aloesu pomaga w przywróceniu krążenia w skórze po odmrożeniach. Co więcej - stosowanie aloesu przyspiesza proces gojenia się ran u pacjentów, którzy poddali się zabiegowi ścierania naskórka (dermabrazja). Żel z aloesu jest opisywany w literaturze jako środek oczyszczający, antyseptyczny, przeciwświądowy, przeciwgorączkowy, odżywczy, nawilżający, rozszerzający naczynia krwionośne, oraz posiadający właściwości przeciwzapalne i promujące rozrost komórkowy.

Użyty wewnętrznie pomaga w łagodzeniu kaszlu, leczy zatwardzenia. Użyty zewnętrznie świetnie radzi sobie z oparzeniami, problemami skórnymi, a nawet może być stosowany na bóle głowy. Mieszane poglądy zostały opublikowane na temat tradycyjnego użycia soku z aloesa w leczeniu cukrzycy. Podczas kontrolowanych badań klinicznych, 77 ochotników dostawało jedną łyżeczkę soku z aloesu dwa razy dziennie przez 42 dni. Okazało się, że w obserwowanej grupie ochotników nastąpiło zmniejszenie się cukru we krwi oraz obniżył się poziom trójglicerydów. Wiele ludzi trzyma aloes w doniczce. Jest on zarówno ozdobą parapetów, jak również źródłem zdrowia. Żel ze świeżo uciętego liścia może być nałożony na oparzenie. Jest to metoda skuteczna oraz niekosztowna. Dlatego też wśród swojej kolekcji domowych roślin warto mieć aloes.

SUROWCE LECZNICZE:

Liście aloesu tworzą wyciek gorzkiego płynu, który jest suszony i znany jako "gorzki aloes". Liście zawierają również przezroczysty żel, który jest łagodzacym środkiem dla skóry.

ZASTOSOWANIE:

Kosmetyka - Aloes szczyci się długą historią jako "lotion" dla skóry. Mówi się, że Cleopatra swoją piękność zawdzięczała właśnie aloesowi.

Domowa apteczka - Aloes jest wspaniałym środkiem pierwszej pomocy na oparzenia (wodą, parą), oraz oparzenia słoneczne.

Dolegliwości skórne - Żel z aloesu przydatny jest w wielu schorzeniach skóry, wymagających łagodzenia, uśmierzania bólu. Aloes ma również właściwości ściągające. Wrzody - Żel aloesowy używany jest w celu leczenia wrzodów trawiennych oraz w zespole nadwrażliwości jelita grubego.

Środek przeczyszczający - Gorzki, żółty płyn znajdujący się w liściach aloesu (tzw. gorzki aloes), działa silnie przeczyszczająco. Pod wpływem odpowiednich składników znajdujących się w żółtym płynie, okrężnica skurcza się, powodując ruch jelita. W mniejszych ilościach, gorzkie właściwości zioła pobudzają trawienie. W większych ilościach mają działanie przeczyszczające.

Inne zastosowania aloesu - Ropień, Trądzik, Zapalenie żołędzi, Rak szyjki macicy, Opryszczka, Rak płuc, Wrzody jamy ustnej, Zmarszczki.

HOMEOPATIA:

Aloes używany był w medycynie od wczesnych czasów zarówno jako zioło przeczyszczające, jak i środek odżywczy dla całego organizmu. Grecy i Rzymianie sądzili, że aloes jest dobry na pobudzenie przepływu żółci w celu wyleczenia dolegliwości żołądkowych. W początkach 20-tego wieku aloes był często używany jako środek przeczyszczający. Homeopatyczne lekarstwo było pierwszy raz udowodnione przez dr. Constantine Hering'a w 1864 roku. Lekarstwo to jest używane do leczenia między innymi problemów z prostatą, zatwardzeniem, bólem głowy. Jest też pomocne w leczeniu rozwolnienia, któremu towarzyszy bolesne oddawanie moczu spowodowane nietolerancją pokarmu. Aloes jest przydatny dla osób cierpiących na przemęczenia, oraz dla tych, którzy konsumują zbyt dużo piwa.

WYSTĘPOWANIE I UPRAWA:

Aloes rośnie w tropikalnych obszarach wschodniej i południowej Afryki, oraz jest uprawiany na szeroką skalę na całym świecie. Aloes może być rozmnażany poprzez rozdzielanie małych, ukorzenionych roślinek. Aby zebrać żel i gorzki płyn aloesu, należy nadciąć liście.

BADANIA NAUKOWE:

Właściwości lecznicze - intensywne badania od 1930 roku w USA i Rosji dowodzą, że przejrzysty żel aloesu posiada wspaniałe walory w leczeniu ran, wrzodów, oparzeń. Żel aloesowy nakładany jest na ranę lub oparzenie, co tworzy ochronny płaszcz i przyspiesza stopień gojenia się rany.

DAWKOWANIE:

Zatwardzenia - 1 kapsułka 50-200mg lateksu z aloesu może być brana dziennie przez maksimum 10 dni.

Mniejsze oparzenia - miejscowo na ranę, smarować 3 - 5 razy na dzień. Leczenie bardziej poważnych oparzeń żelem z aloesu może być stosowane po uprzedniej konsultacji lekarskiej.

Użycie wewnętrzne - Zwykle 30 ml żelu z aloesu trzy razy dziennie.

SKUTKI UBOCZNE I OSTRZEŻENIA:

Z wyjątkiem osób uczulonych na aloes, stosowanie żelu miejscowo jest absolutnie nieszkodliwe. W przypadku poważnych oparzeń, pomoc lekarska jest niezbędna. Żel z aloesu nie powinien być stosowany w przypadkach groźnych poparzeń, ponieważ hamuje on proces gojenia. Środki przeczyszczające z aloesu nie mogą być stosowane więcej niż 10 dni, ponieważ pogarszają zatwardzenie oraz powodują uzależnienia. Zatwardzenia, które nie mijają po kilku dniach mimo używania środków przeczyszczających, wymagają konsultacji lekarskiej.

JAK DZIAŁA W ORGANIZMIE:

Aloes dzięki swoim wybitnym właściwościom działa leczniczo na gojenie się ran. Wewnętrznie żel z aloesu jest również używany jako "uzdrawiacz", szczególnie dla układu trawiennego. Ogólnie, żel aloesowy jest dobry na układ odpornościowy. Działanie przeczyszczające żelu z aloesu pochodzi z żółtego soku aloesu, który w mniejszych dawkach pobudza okrężnicę, powodując ruch jelita. Obecnie naukowcy badają działanie żelu z aloesu na poparzenia popromienne.

UŻYCIE:

ŻEL:

Świeży - przyłożyć rozdzielony liść aloesu wprost na oparzenie, ranę, suchą skórę, ugryzienia owadów. Pić jako tonik 3 razy dziennie; w tym celu rozpuścić 2 łyżeczki żelu w szklance wody lub soku.

Maść - z kilku liści aloesu zebrać dużą ilość żelu i gotować go aż do uzyskania gęstej masy. Przechowywać w słoikach w chłodnym miejscu i używać jak świeżych liści aloesu.

Tonik - sfermentowany żel z miodem i przyprawami znany jest w Indiach pod nazwą "kumaryasava". Jest on stosowany jako środek leczniczy w anemii, przy problemach z trawieniem i wątrobą.

Inhalacje - żel jest używany w parowych inhalacjach przy problemach z oskrzelami.

LIŚCIE:

Nalewka - używać 1-3ml na pobudzenie apetytu lub na zatwardzenie.

Puder - używać 100-500 mg jako środek przeczyszczający i pobudzający przepływ żółci.