MEDYTACJE

ŚWIATOWA DEEKSHA
W DNIU 18 PAŹDZIERNIKA 2009

Festival Świateł - święto Diwali lub Dipawali,
obchodzone w Indiach, Nepalu, Singapurze jest świętem dobra nad złem.

W Hinduiżmie i Nepalu Festival Świateł jest powrotem Ramy do domu po 14 latach na wygnaniu, które spędził żyjąc w lesie i jego zwycięstwo nad Roweną. W południowych Indiach oznacza to zwycięstwo Kryszny nad Narakasurą. Jego powrót był przywitany radością ludzi, którzy palili świece i pozdrawiali zwycięzcę.

W tym dniu w Indach stroi się ulice, ubiera się świąteczne ubrania, ustawia się słodycze i przekąski. Ludzie świętują od 5-ciu do 13-tu dni. Diwali odbywa się w ostatni kalendarzowy dzień Vikram (rodzaj kalendarza hinduskiego). Następny dzień zwany jest Annakut, Nowy Rok.

Kalendarz hinduski jest kalendarzem księżycowym, składa się z 12-stu cykli księżycowych i co 7 lat dodaje się dodatkowo 1 miesiąc aby zsynchronizować kalendarz z porami roku. Według gregoriańskiego kalendarza Dipawali przypada na październik i listopad, zawsze na pierwszy dzień nowa księżyca.

Terminy Diwali według kalendarza hinduskiego:

- 9 listopada 2007
- 28 października 2008
- 17 października 2009
- 5 listopada 2010

W czasie nowej fazy księżyca zostaje powitana Lakszmi, bogini bogactwa i płodności, która świętuje powrót Ramy.

Przez cały czas podczas Festiwalu Świateł małe gliniane lampy są napełniane olejem, umieszczane w rzędach wzdłuż świątyń i domów oraz dryfują w rzekach i strumieniach.

Diwali jest jednym z największych festiwali w Indiach, obchodzony z wielką radością, łączony ze szczęściem. Festiwal nigdy nie jest kompletny bez wymiany darów. Według jednej z teorii Diwali mogło powstać jako dożynki, zbiory ostatnich plonów przed zimą. Bogini Lakszmi dziękuje za wszystkie dobra.

Diwali oderwij mnie od ciemności do światła ...

w ten sposób w tym dniu modli się dużo ludzi na Ziemi,

oderwij mnie od wszystkiego co jest ciemne: od smutku,
żałoby, niepokoju, rozczarowania, nędzy i braku entuzjazmu

- to są różne formy ciemności.

Aby się pozbyć smutku trzeba rozpalić lampkę szczęścia. Aby rozproszyć ciemności choroby należy zainstalować w sobie światło zdrowia. Wszystko co ciemne przemienić w światło. Ten dzień jest przeznaczony do stłumienia ego.

Człowiek zanurzony w mrokach niewiedzy utracił zdolność odróżniania prawdy, w ciemności zostało rozproszone Światło Wiedzy Bożej. Blask Światła Bożego jest nowym doświadczeniem. Płomień światła ma dwie zalety:
- stłumić ciemność
- ciągły ruch w górę.

Mędrcy uwielbiali światło mądrości jako płomienia, który prowadzi ludzi do wyższych stanów. Stąd blask światła nie powinien być traktowany trywialnie. Człowiek powinien być ugruntowany przez święte przymioty. Wymaga to potrójnej czystości ciała, umysłu i mowy (Trikarana Suddhi - trzy instrumenty czystości).

W Kali-Yuga człowiek jest wiecznie pogrążony w mroku. Wewnętrzne znaczenie Divali jest - doprowadzenie człowieka od ciemności do światła. Niech Światło Świateł, które nas prowadzi zaświeci w każdym człowieku, gdziekolwiek się znajdzie niech światło zawsze w nim będzie.

W dniu 18 października 2009
odbędzie się 6 deeksh,
od godziny 8.00 do 22.00 co dwie godziny.

Każdy kto pragnie obalić znajdujące się wokół niego ciemności: smutek, żałobę, rozpacz, lęk, obawy a także jakże często w dzisiejszym pomieszanym życiu liczne oszczerstwa, fałszywe oskarżenia, szkalowania może wsiąść udział w światowej deekshy, może przyłączyć do wspólnej medytacji.

Czas jest ciężki, nieco dziwny, ludzie rzucają pod adresem innych fałszywe oskarżenia, ale żyjemy w takim czasie, w którym człowiek produkuje ciemność i konflikty. W roku 2009 i 2010 okres ciemności będzie dosięgał dna, wszystko co do tej pory było na Ziemi Święte zostanie sponiewierane przez ciemnotę i głupotę.

W Hinduizmie oczekuje się na przybycie Kalki, który pokona ciemność.
Przybędzie na białym koniu jako niszczyciel i weźmie w swoje ręce całe zło.

W chrześcijaństwie oczekuje się przybycia Chrystusa,
jako Pana Sprawiedliwego, który zniszczy zło.

"I widziałem niebo otwarte
a oto biały koń a ten, który na nim siedział
nazywa się Wierny i Prawdziwy,
gdyż sprawiedliwie sądzi i sprawiedliwie walczy."

(Obj.Jana 19: 11)

Hinduska tradycja mówi:

Wszyscy, którzy żyją w tych ostatnich dniach, kiedy w oka mgnieniu nastąpią potężne zmiany są niezwykle odważni i śmiali. Szczególnie ci, którzy poprzez najciemniejszy okres doprowadzają siebie do mądrości, w tych ciężkich czasach potrafią odsiać prawdę od fałszu. Wielkie to wyzwanie kiedy wszystko co dobre i złe zostało wrzucone do jednego garnka i dokładnie wymieszane. Właściwe odsianie prawdziwego ziarna od plew jest niezbędne do przejścia w następny etap, zwanego Złotym Wiekiem, w hinduizmie zwany Sathya.

W Chrześcijaństwie mówi się o wiecznym panowaniu Chrystusa.

Podążając za Biblią do nowego Bożego Królestwa:

"... nie wejdzie do niego nic nieczystego
ani nikt kto czyni obrzydliwość i kłamie,
tylko ci, którzy są zapisani w Księdze Żywota Baranka."

(Obj. Jana 21:27)

" I nocy już nie będzie
i nie będą już potrzebowali światła lampy
ani światła słonecznego,
gdyż Pan Bóg będzie im świecił
i panować będą na wieki wieków."

(Obj. Jana 22:5)

17 Oct. 2009

WIESŁAWA
 

Panorama Kitaro


AQUA KITARO


Milky Way KITARO