MEDYTACJE

SAMOREALIZACJA

Ego składa się z dwóch biegunów, z dwóch wartości:
- pozytywnych
- i negatywnych.


Wszystkie pozytywne wartości osłabiają ego i podnoszą w człowieku uniwersalną miłość. Wielu pracuje nad sobą aby osiągnąć własne moce. Ten proces zwany jest samorealizacją. Praktykujący szukają światowych przyjemności i sławy. Nie zdają sobie sprawy, że rozwijają się na negatywnym biegunie.

Humam beings doświadcza życia, lubi wyzwania, chełpi się własną inteligencją, wykształceniem ... i w ten sposób rozwija głęboko swoje poziomy podświadomości. Najczęściej nie wie, że wszystkie te akcje oddalają go od prawdziwego przeznaczenia,
jest tak zwanym Swabhava (natura każdego człowieka tworzącego Samskaras). I znana jest też druga natura tak zwana Dharma (doświadczenie świata i osiągnięcie wyzwolenia).

Swabhava czyni człowieka atrakcyjnego i otwiera zarówno pozytywnie jak i negatywnie.
Każdy człowiek posiada umysł - Wielki Umysł i każdy z nas dzięki niemu powinien znaleźć drogę aby dobrze go użyć. Bardzo dużo ludzi pracuje nad sobą ..., ale wielokrotnie ciągle ich największym marzeniem jest by zamanifestować samego siebie w jakimś konkretnym celu. Realizują własne plany według ziemskich pragnień. W takim przypadku nie można powiedzieć, że są dostatecznie przygotowani na wyzwolenie się od Samskaras. Taka droga nie ma nic wspólnego z prawdziwym rozwojem duchowym.

Dharma znaczy "prawdziwa droga życia", która w drodze sprawiedliwości i dobrych uczynków jest jedyną drogą do Najwyższej Prawdy. Osiągnięcie uniwersalnej harmoni, równoważy wszystkie elementy: ziemię, wodę, ogień i powietrze. Człowiek posiada już właściwe cechy: brak nienawiści, ułudy, współczucie, wiarę.... Dharma istnieje tylko w teraźniejszości, nie będzie jej w przyszłości. Tak naprawdę prawo Dharmy znane jest tylko oświeconym.

Wszyscy chcą być szczęśliwi, nikt nie chce cierpieć. Przeciętny człowiek nie może zrozumieć tych dwóch rzeczy. Najważniejszą rzeczą dla niego - szczęściem będzie; dom, samochód, pieniądze, sława, rodzina i dobrzy przyjaciele. Szczęściem nazywają spełnienie wszystkich pragnień i pozostawanie w komfortowych warunkach. Lecz szczęście jest stanem umysłu, a nie zaistniałej sytuacji. Nie ma nic wspólnego z wyżej wymienionymi czynnikami.

Dharma poprawia ludzkie cechy i rozwija spokój i radość. Wielu buddyjskich mnichów uczy codziennie, że nieważne są bogactwa lecz spokojny umysł. Sami żyją w ubóstwie, ale są szczęśliwi.

Droga do Boga otwarta jest dla wszystkich ... lecz niewielu ją rozpoznaje. Ludzie czytają książki, praktykują, dyskutują ... a ich umysły toną w 1000 i więcej różnych zagadnień. Uważają, że przez takie postępowanie zdobędą wielką mądrość.

Jednak człowiekowi aby wzbił się do Boga nie potrzeba tomów przeczytanych książek, wielkiej inteligencji i dyplomów ... najważniejszą rzeczą jest
WIARA.

To przez wiarę rozwinie najwyższe duchowe osiągnięcia. Wiara wzmacnia i dodaje skrzydeł, czyni niemożliwe możliwym, nie ma ograniczeń, popycha człowieka w pozytywny biegun i napełnia umysł pięknymi kolorami. Dotychczasowe lęki i obawy topią się i znikają. Głęboka wiara pokona każdą przeszkodę.

Nie jest też prawdą, że leniwy człowiek szybciej osiągnie wyższe poziomy duchowe. Aby kroczyć tą drogą potrzebna jest wielka dyscyplina. Kto chce osiągnąć wyzwolenie nie może siedzieć bezczynnie.

Następną wielką podporą jest modlitwa ... nawet taka maleńka ..., ale każdego dnia wysłana ze szczerego serca zdziała cuda. Przyniesie wspaniałą energię i uczyni, że "nic stanie się czymś."

Sprirytualny rozwój to: - najcięższa praca w życiu człowieka ...i potężne wyzwanie ...
Ciężko usunąć własne ego, egoizm mieszkający w sercu, który jest owocem naszej materialnej samorealizacji. Trudno też znaleźć spokój, szczególnie w dzisiejszym świecie. Niespokojne ego czyni chaos w umyśle, nie tak łatwo usunąć negatywne przeszkody: czujemy ból, złość, nienawiść ... Negatywne emocje zakorzenione głęboko w umyśle nie chcą się poddać.

Kiedy człowiek jest pełen złości znaczy, że uzależnił się mocno od swojego egoizmu, nie pragnie zmian. Jednak kto rzetelnie chce rozwinąć wyżej skrzydła powinien uczciwie zamanifestować siebie. Musi zredukować wiele rzeczy we własnym życiu. Nie pomogą wielkie filozofie Wschodu, nie pomoże żaden Wielki Mistrz za którym kroczymy.

Musimy wiedzieć, że - JA - posiada dwie formy:
- indywidualną
- i uniwersalną.


Indywidualna
- egoistyczne działania, ziemskie marzenia i ich realizacje ...

Uniwersalna
- wyzbycie się egoizmu, akceptacja ...

Gita mówi:
"Co znaczy osiągnąć oświecenie? Opuścić własne życie aby pomagać innym bez własnego interesu."

Vancouver
22 Aug. 2007

WIESŁAWA