MEDYTACJE

PRACA Z WŁASNYM "EGO"
 

Mądre księgi Wschodu uczą nas jak obejść negatywne cechy drzemiące w każdej ludzkiej istocie, aby rozwijać prawidłowo własne człowieczeństwo i wznieść się wyżej do Światła.

Jedną z nauk jest Arjuna. Arjuna znaczy błyszczeć i świecić niczym srebro. Arjuna był mistrzem, który odegrał główną rolę w konflikcie pomiędzy Pandavas, synami Dhritarashtra. Legenda została spisana w Bhagavad Gita. Jest kluczem w jaki sposób należy zmienić własny umysł.

W Gita Arjuna został przedstawiony jako wspaniała osobowość, ze zdrowym umysłem i zdrowym ciałem. Był wspaniałą osobą, dumą swojej matki, zazdrościli jej syna wszyscy przyjaciele. Arjuna był mądry i sprawiedliwy, wrażliwy i pełen taktu. Lojalny wobec przyjaciół. Demonstrował swoje zachowania w pozytywny sposób. Jego przyjacielem, który kształtował jego osobowość był Lord Krishna.

JAK OBEJŚĆ NEGATYWNE WARTOŚCI

1. Jak mocniej kochać drugiego człowieka, okazać mu współczucie i miłosierdzie? Jak można pokochać kogoś zamknięty w więzieniu ponieważ zabił drugiego człowieka? Czy jest w tym coś złego, że mamy dla takiego osobnika współczucie?

Odp:
Arjuna prezentuje ego jako osobowość. Arjuna stacza walkę z kimś: kto zaczyna lamentować i użalać się nad losem morderców i słusznie skazanych. Krishna, przypomina, że takie postawy są niewłaściwe. Nasze lamentowanie nie zmieni sytuacji. Będzie to zawsze ekspresją naszego ego. Więc należy w spokoju przyjąć podjęte decyzje w stosunku do takich osób.


2.
Czy nasze lamentowanie w stosunku do osób posiadających negatywne wartości pomoże tym osobom w zniszczeniu tych cech?

Odp:
Negatywne i pozytywne wartości mieszkają w człowieka mózgu. Ciężko jest zgadnąć kiedy człowiek podejmie decyzję na złej drodze. Jednak nigdy nie zostaną one otwarte kiedy człowiek będzie się rządził zdrowym rozsądkiem. Zdrowy rozsądek jest częścią naszego życia i naszego postępowania. Należy go używać jak najczęściej.


3.
W chwili kiedy do człowieka przychodzą negatywne wartości, czy łatwo wówczas wpłynąć na nasze ego aby go powstrzymać od nieprawidłowych akcji?

Odp:
Negatywne wartości u osób posiadających zdrowy rozsądek są inne niż u osób, które walczą aby się od nich uwolnić.


4.
Znamy kogoś, kto zawsze wyzwala niewłaściwe postępowanie i rani innych ..., ale chce zmienić swoje akcje ... niestety jest to dla niego za trudne i nie może się zatrzymać. Jak mu pomóc?

Odp:
Negatywne wartości człowieka wyglądają tak samo jak wielki nałóg.

Taka osoba wie, że rani innych i nie może się powstrzymać w swoich akcjach. Ten nałóg popycha z powrotem rozum w brutalne zachowania. Taka osoba powinna wzmocnić siebie i za wszelką cenę musi próbować zmienić się. Pomocna jest modlitwa i otaczanie tej osoby Boskim Światłem.5.
Czy jest ciężko oderwać się od negatywnych wartości?

Odp:
Tak, jest bardzo ciężko ... i zarówno bardzo łatwo ... Kiedy rozum zrozumie prawdziwe własne wartości nie będzie ciężko zmienić się i wkroczyć w sferę pozytywnego ego.

Przemyśl każdą sytuację i znajdź dlaczego twój rozum reaguje w ten sposób? Dlaczego tworzy takie obrazy? Np, znajdź co jest fałszywego w twoich związkach
i napraw swoje złe relacje. Jeśli nie potrafisz tego w pełni uczynić tak jakbyś tego pragnął(a) ... rozpocznij konfrontację. Ale jest czas, że twoje ego nie będzie chciało kompromisu. Takie działania są dla ego jego przegraną. Wszytkie nasze problemy zaczynają się w naszym umyśle. Kiedy nie umiemy użyć zdrowego rozsądku i popuścimy wodze naszej wyobraźni tworzy się w umyśle wielki myślowy chaos.6.
Co należy zrobić kiedy w głowie podczas negatywnych uczuć rozpoczyna się wielki myślowy chaos? Co jest wówczas najlepsze aby powstrzymać ten proces?

Odp:
Jest wiele trików ... lecz najlepszy pomysł, zawsze ten sam: usunąć z pamięci problem, który najmocniej nam przeszkadza. Można śpiewać mantry, mówić afirmacje, modlić się albo po prostu iść na spacer i połączyć własną energię z energią natury. Co byś nie zrobił(a) z wyżej wymienionych sposobów, pracuje wszystko.


7.
Czasami zdarza się, że nachodzi nas bardzo silny negatywny strumień i nasze ego jest niezbyt silne aby odeprzeć ten atak. Popycha rozum z powrotem na negatywny biegun i czujesz mocno jego obecność.

Odp:
Kiedy negatywne ego wykasuje silne emocje a jednak pozytywne ego nie czuje się zbyt mocne wiadomo, że większa siła przepchnie rozum na swoją stronę. Człowiek czuje się marnie. Wtedy wróć w swoją przeszłość do chwil, w których bywało jeszcze gorzej i przypomnij sobie w jaki sposób wówczas to zło kończyło się wnosząc w życie dobre wydarzenia. Nawet kiedy w 90% wyglądało czarno to jednak to 10%, które wówczas ciągle było mocno zamglone w końcu rozjaśniało twoje horyzonty. Właśnie w tym momencie zadziałało twoje pozytywne ego.


8.
Kiedy rozsiewają się negatywne wartości, czy jesteśmy w stanie zatrzymać ten proces? Czy lepiej ignorować albo znaleźć jakąś wzmacniającą formę?

Odp:
Kiedy rodzą się negatywne wartości zazwyczaj jest to sygnał, że wraca nasze uzależnienie od pewnych sytuacji. Również pozytywne ego bywa procesem silnych pragnień. Jak widzimy ten proces po obu stronach jest zbyt silny i wielokrotnie nierealny. Więc musimy go zatrzymać. Nie wolno popychać własnych emocji i nadmiernie forsować własnego umysłu. Należy za wszelką cenę przerwać takie myśli.


9.
Co ty możesz powiedzieć o swoim uwielbieniu dla własnego ego i własnej inteligencji? Czy lubisz siebie?

Odp:
Tak. Każda osoba posiada odrobinę zachwytu nad samym sobą: jestem wysoki(a), jestem mądry(a), jestem piękny(a) .....i tak możesz napisać długą listę.
Więc napisz wybierając najbardziej pozytywne wartości ... w granicach rozsądku ... spal ją i tak trzymaj.10.
Czy życie w społeczeństwie jest dla ciebie dużym stresem? Czy obawiasz się nowych życiowych wyzwań? Czy zadajesz sobie pytanie odnośnie twojej drogi życia i czy jest ona słuszna?

Odp:
Wprzódy odpowiedz sobie czego się obawiasz? Czy samej sytuacji, czy ciężkiego zadania czy osób, które z góry zakładasz, że cię zranią? Czy nie lepiej jeśli twoim założeniem będzie: kiedy uznasz - "że osoby spotkane przeze mnie są dobrymi ludźmi."

Pomyśl, jeśli tylko uczulisz negatywne ego na inne myślenie i wątpliwości ono zaraz wybudzi się i jest gotowe do działania. Nie będzie miało współczucia ani dobrej oceny dla innych. Wybudzi obawy, złości ... etc ...11.
Jak wyzwolić się od emocjonalnego bólu jaki wniosły w moje życie najbliższe osoby? Nie chcę więcej cierpieć z tego powodu. Chcę być dla nich bardziej pomocny(a), wyrozumiały(a) ... lecz niestety ... nie mogę! Jaka jest na to rada?

Odp:
Opatrz własne rany. Kiedy twoje wewnętrzne obawy budzą się musisz zmienić własny styl życia i zaakceptować w nim wszystko.

Musisz przemyśleć, że inne osoby wokół ciebie są zupełnie innymi jednostkami ale też pragną wyzwolić się ze swoich negatywnych wartości. Uruchom własne pozytywne ego i stwórz pozytywny obraz: ja nie ranię i oni mnie nie ranią. Namaluj własną wyobraźnią taki obraz jaki pragniesz, stwórz własną projekcję. Otocz wszystkie te osoby Boskim Światłem.12.
Pojęcia jakie posiadam o własnym życiu są bardzo małe. Więc w jaki sposób należy go karmić aby wyrosło w pozytywne?

Odp:
Karmić go najlepszą pożywką, zdrowym rozsądkiem i podlewać miłością.


13.
Jeśli zrobię listę pozytywnych i złych wartości i okaże się, że przeważa negatywne ego, co należy zrobić?

Odp:
Poszerzyć listę dobrych wartości, dodać więcej punktów pozytywnych, których pragniesz i własną wyobraźnią malując kolejne obrazy wcielić je w życie.


14.
Dlaczego jednak lista negatywna jest ciągle dłuższa?

Odp:
Przyczyna tkwi w tym, że obecnie ciągle karmisz własne negatywne ego, twoje życiowe priorytety. Jesteś ciągle w emocjonalnym bólu. Czujesz się marnie w stylu: nikt mnie nie lubi ... nic mi się nie udaje ... etc ...


15.
A jak to wygląda kiedy moja lista obfituje w pozytywne ego: jestem wspaniały(a), piękny(a), jestem lepszy(a) niż wszyscy ... wszystko wiem ... etc.

Odp:
Taka pozycja spycha cię w dumę i tworzy niezdrowe pragnienia. Wówczas duma zatruwa twoje ego.


16.
Czy ego ma tendencję do bardziej negatywnych wartości kiedy się lęka, że może coś zmienić się w życiu?

Odp:
Tak. Nikt nie jest zadowolony na samą myśl o tym. W chwili kiedy duma zatruwa ego, to będzie zawsze pełne obawy, że znajdzie się ktoś kto je odtruje.

Vancouver
21 Aug. 2007


WIESŁAWA