MEDYTACJE

OSOBISTE I UNIWERSALNE EGO
 

Boska Energia jest cały czas w nas. My tego nie wiemy, znaczy nasze indywidualne ego nie rozpoznaje tej prawdy. Dotąd dokąd nie usuniemy własnej osobowości jesteśmy tylko sobą. Nie rozpoznajemy Boga. Krocząc drogą życia, na której wykonujemy obowiązki wobec innych, zmienia się nasz umysł, nasze uczucia, ego traci swoją moc. Poświęcenie, spirytualne praktyki, studiowanie nauk świętych i mądrości wielkich ludzi czynią, że ego subtelnieje.

Co znaczy mieć subtelne ego?

Wartości ego mierzymy w zależności od osobistego wyrażania się w świecie pragnień. Subtelne ego jest wówczas kiedy wycinamy własne pragnienia i zaczyna zanikać osobisty interes życia. Umysł identyfikuje się z subtelnym ego i osiąga czysty stan. Kiedy rozpoznasz w sobie bezstronność, obiektywność będzie to syganałem, że twoje ego subtelnieje.

Uniwersalne ego - również jest "JA", ale znaczy zupełnie coś innego. Między być: "Ja" osobistym i "JA" uniwersalnym istnieje potężna różnica. Ja osobiste jest uwikłane w ziemskie procesy. JA uniwersalne żyje na Ziemi ale już nie dla siebie.

Wiele osób twierdzi, że rozwija się na właściwej spirytualnej drodze ..., ale kiedy prosimy ich o pomoc pierwsze co robią ustalają z nami cenę jak za usługę, słyszymy: "dobrze pomogę ale nie za darmo ... tracę czas, mam na utrzymaniu siebie, rodzinę ...?
Taka postawa świadczy, że ta osoba nadal pielęgnuje własne "niższe ego".

Jak widzimy nie jest łatwo zrozumieć istotę ego. Występuje niczym aktor, posiada 1 000 twarzy, kroczy wieloma drogami kreując nasz życiowy los. Potrafi być twarde jak skała, której nic nie jest w stanie skruszyć. O tych się mówi "twardziele życiowi - twardogłowi". I rozpoznajemy tych drugich, którzy mają "miękkie serca - mięczaki," nie zdolni do większych życiowych akcji.

Osobiste ego - samoistniejąca świadomość żyje w ciele a uniwersalne ego chociaż też istnieje w ciele to jednak rozkrusza własne mury i wychodzi poza ramy własnego ciała. Zbliża się do innych, bezinteresownie wyciąga rękę i czeka, że będzie mogło służyć samym sobą. Wielkim symbolem jest Jezus pukający do wszystkich drzwi jak żebrak, szuka potrzebujących aby im pomóc w trudach życia.
I kto tu większy ... sługa czy pan? Pan właściciel ego - dominator i biedny sługa gotowy aby w każdej chwili służyć mu we wszystkich jego słabościach?

Uniwersalne ego związane z Dharmą w drodze życiowych doświadczeń osiąga wyzwolenie. Dharmiczne doświadczenia stają się jego zaletami. Często pierwsza grupa z osobistym ego - silnym i władczym lubi polować na te słabsze "życiowe ofiary" niczym myśliwy strzelający do niewinnego jelenia. Dużo ludzi jest podporządkowane władcom świata, silnym jednostkom manifestującym się najniższym ego. Powodują w tych drugich ból, cierpienie, spychają ich na ostatni plan ... a oni nadal wykonują swoje zadania. Ogólnie na świecie jest przyjęte, że ból i cierpienie tworzą sobie tylko jednostki, które nie są zjednoczone z Bogiem. Ale nie trzeba potężnych nauk
 i mądrości aby zauważyć, że w życiu ten proces funkcjonuje jeszcze inaczej. Widzimy jak cierpią małe dzieci, bezbronne, padają pastwą silniejszych.

Wszystko co dzisiaj może wymyśleć wielu duchowych doradców aby wyjaśnić takie sytuacje jest ... "zła karma"... zasłużył sobie i tak musi żyć aby odpokutować swoje... czyżby? A czy czasem my obserwatorzy nie zaistnieliśmy na Ziemi po to aby zmienić tą sytuację, właśnie po to aby rozwiązać "złą karmę".?

Ból i cierpienie towarzyszy chorobom, śmierci bliskiej osoby... nikt nie chce cierpieć. Mało ludzi wie, że już od czwartego miesiąca w życiu płodowym dziecko potrafi cierpieć. Jest to ból spowodowany zachowaniem matki noszącej to dziecko. Mało ludzi nie widzi problemu kiedy pozwala swojemu dziecku na oglądanie tragicznych bajek, korzystanie z komputerowych gier pełnych gwałtu demontujących zupełnie nie humanitarną naturę człowieka. Rodzice zadowoleni bo mogą w tym czasie spokojnie odetchnąć, dzieciak ma dobrą zabawę i na pewno nie zawróci głowy.

A w tym małym organiźmie w czasie komputerowej zabawy wyzwala się ból i marność życia - tak łatwo zabić, rodzi się egoizm - muszę tego dokonać, stanął mi na drodze - więc go zniszczę... walka wyzwala gniew i cierpienie... leją się łzy ... po raz trzeci przegrana, ale nie ustępuje aż pokona ... i duma z siebie - wygrałem! W ten sposób w tych kilkuletnich istnieniach rozwijają się egocentryczne pragnienia, ignorancja drugiego człowieka, a co się z tym wiąże - brak szacunku dla własnych rodziców. Dzieci grające w "brutalne gry" nie rozumieją znaczenia słów: gwałt, naruszenie praw człowieka, nie rozumieją, że swoją postawą ranią uczucia innych. Kreują gwałtowny umysł wzmocniony brutalnymi wspomnieniami. Rodzi się nowy ból, nowe cierpienie, zamiast czystego dziecięcego umysłu otwiera się furtka w krainę złości, strachu i obaw. Otwiera się świat najgłębszej podświadomości.

A przecież rodzice muszą dbać o własne dziecko, powinni odizolować go od niebezpieczeństw. Nie wolno w dziecku kształtować cierpienia. I w tak niewinny sposób wielokrotnie rozpoczyna się głęboki emocjonalny ból, odczucie bycia nieszczęśliwym. W wieku 20 lat a nawet wcześniej człowiek czuje się "wypalony", cierpi i ten emocjonalny ból sprawia, że nie chce żyć. Właśnie zostały zaspokojone pragnienia ego na jego drodze życia. Jeśli taka jednostka przetrwa, dalsze jej życie nie będzie łatwe ...często ucieka w alkohol, w narkotyki ...a ten proces rodzi jeszcze większe cierpienia już dla całej rodziny, przyjaciół, cierpi z tego powodu środowisko ... i kto tu zawinił ... karma ... czy rodzice i inni wychowawcy? Nasze rozsądne działania mogą zmienić los każdego człowieka.

Vancouver
23 Aug. 2007


WIESŁAWA