MEDYTACJE

MEDYTACJA I ROZWÓJ DUCHOWY
 

Techniki medytacyjne dla zdrowia,
odmłodzenia i własnego rozwoju duchowego.

Jeśli chociaż kilka minut dziennie spędzimy czas na medytację i ćwiczenia - techniki psycho - psychologiczne wówczas wzmocnimy własne zdrowie, własną osobowość i stworzymy silny fundament dla swojego życia. Medytacje otwierają człowieka również na zdolności supernaturalne i pozwalają osiągnąć bogate życie wewnętrzne aż w końcu doprowadzają do osiągnięcia oświecenia.

Medytacje usuwają codzienne stresy, zmartwienia i relaksują ciało i umysł. Leczą takie zaburzenia jak: depresja, bezsenność, rozdrażnienia nerwowe. Odmładzają ciało i układ nerwowy, pozwalają na większą ostrość naszych zmysłów. Rozwijają zdolności psychiczne człowieka i pomagają osiągnąć świadomość kosmiczną.

- Pozwól śmiertelnej glinie
być nieśmiertelnym Bogiem -
(Rig Veda -viii19)

SUKHASANA
- Kto praktykuje Sukhasana staje się nieśmiertelny, zamrożony,
jest transcendentalną rzeźbą żyjącą w ciele,
mieszkańcem wolności ponad czasem i przestrzenią. -
Anon


Asana znaczy usiąść (wg sanskrytpu)
Sukha - łatwo

Sukhasana jest jedną z medytujących postur (form).

Należy usiąść i utworzyć z ciała trójkąt. Trzymać prosto kręgosłup aby poprzez wszystkie jego kręgi mogła równo przepłynąć energia. Nabierać w płuca głęboki oddech tak jak uczy inna technika medytacyjna Paranayama, specjalizująca się w oddychaniu. Ta medytacja Sukhasana otwiera układ nerwowy i budzi energię Kundalini.

Sukhasana pracuje w ciele na polu fizycznym i w umyśle na polu psychologicznym. Harmonizuje i stabilizuje ciało i umysł. Ta technika, kiedy jest odpowiednio stosowana zamyka drzwi wszystkim zmartwieniom, wprowadza spokój i poprawia kondycję całego ukł. nerwowego.

TECHNIKA
Bardzo prosta.

1. Połóż na podłodze kocyk, matę do medytacji lub poduszkę. Usiądź, zegnij nogi, swoją prawą nogę połóż pod lewą, skrzyżuj obie, dłonie ułóż luźno na kolanach.

2. Trzymaj swój kręgosłup prosto a głowę ułóż odpowiednio w ramionach tak aby było ci wygodnie.

3. Zamknij oczy, możesz też mieć oczy półotwarte i spod powiek lekko kontrolować otoczenie

4. Skoncentruj swoją uwagę na oddechu.

Kontroluj również aby nie zasypiać podczas medytacji. Twój mózg musi być mentalnie aktywny i musisz przez cały czas utrzymać ciało w tej samej pozycji, co raczej jest niemożliwe podczas zasypiania. Należy podczas medytacji mieć ciało jak najbardziej zrelaksowane.

5. Koncentrować uwagę tylko na swoim obecnym stanie "jestem". Obserwuj własny oddech, jego cały cykl i jego 4 fazy: wdech - pauza - wydech - pauza.Oddychasz, ale swoje ciało trzymasz zupełnie zamrożone.

- Umysł jest groźną bronią
kiedy nie umiesz utrzymać nad nim kontroli
i nie wiesz jak dokładnie go używać.-
(Micheal de Montaigue - 1533 - 1592)

Kiedy człowiek cierpi na depresję, na przewlekłe niepokoje, nie umie kontrolować własnego umysłu, w jego ciele pojawia się również bardzo dużo zakłóceń. Kiedy sympatyczny układ nerwowy jest ciągle zakłócony w wyniku tego mogą pojawić się choroby: owrzodzenia, zapalenia jelit, problemy sercowe, słaby układ immunologiczny i wiele innych.

Medytacja Sukhasana jak również Hatha Yoga są najlepszą formą stabilizującą ciało i umysł człowieka. Pomagają odwrócić procesy chorób psychosomatycznych. Uczą jak kontrolować swoje ciało i umysł, utrzymują sprężystość mięśni, regulują cyrkulację krwi, również kontrolują mocno umysł.

Wg sanskryptu: Hatha, Ha -THa:
Ha jest odpowiednikiem słońca, pozytywnej męskiej energii,
THa jest odpowiednikiem księżyca - negatywnej żeńskiej energii.

Razem Hatha wskazuje na unię pomiędzy pozytywnym słońcem i negatywnym księżycem.Jest również odpowiednikiem wdechu (Ha), oczyszczenia i wydechu (THa) - wydalenia fali toksyn z organizmu.

Pozytywny umysł człowieka jest unią tych dwóch energii.

Wg nauk ezoterycznych:
ADAM - umysł
EWA - ciało (wg Bibliii - Genesis)

Hatha Yoga znana jest od tysiąca lat, poprawia kondycję ciała i umysłu, ale aby wejść dalej w ten stan medytacyjny należy najpierw rozpocząć medytację od Sukhasana.

- Umysł ma wielki wpływ na ciało
i wszystkie choroby często stamtąd biorą początek
(Moliere - 1622 - 1673)

Vancouver
20 April 2007

WIESŁAWA