MEDYTACJE

EGIPSKIE KRZESŁO
 

Pozycja do medytacji dla osób medytujących w pozycji siedzącej na krześle, zwana również "Egipska Boska postura". Często używana w czasie medytacji przez ludzi na Zachodzie.

TECHNIKA:

1. Usiądź w połowie krzesła, ale wygodnie, wyprostuj kręgosłup. Nie opieraj się plecami o oparcie krzesła. Obie nogi powinny być złączone i kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Stopy ułożone płasko na ziemi. Krzesło musi mieć odpowiednią wysokość, a kiedy stopy nie dostają do ziemi należy podłożyć pod nie książki. Przyjmij wygodną pozycję.

2. Ułożyć własne przedramiona i dłonie na udach, środek dłoni powinien przylegać do ciała łącznie z przedramieniem, a 4 palce u ręki razem złączone powinny być skierowane w kierunku kolana. Kciuk lekko odwiedziony też powinien przylegać do uda. Łokcie ułożyć wygodnie i naturalnie.

3. Trzymać cały czas podczas medytacji wyprostowany kręgosłup. Głowę też należy ułożyć pomiędzy ramionami prosto i wygodnie, w normalnej pozycji.

4. Zamknij oczy albo trzymaj swoje powieki lekko otwarte, tak aby nie tracić kontaktu ze swoim środowiskiem.

5. Powoli wchodź we własne wnętrze. Koncentruj własną uwagę na oddechu w swoim fizjologicznym rytmie. Kontroluj własny sen, nie zasypiaj, twoje ciało powinno cały czas pozostawać w tej samej pozycji. Musisz być podczas całej medytacji mentalnie aktywny. Ciało powinno być zrelaksowane. Odsuwasz od siebie wszystkie myśli, trwasz tylko w jednej formie - teraźniejszej - "jestem". Oddychasz spokojnie w naturalnym rytmie: wdech - pauza - wydech - pauza.

- Doświadczam teraz unii z samym sobą,
poświęcam się dla swojego "jestem" -

Ta forma medytacji jest podobna do pozycji siedzącego na tronie faraona. Spróbuj się przyjrzeć starym rycinom egipskim, ułożeniu nóg i rąk faraona i całej jego posturze, kiedy zasiadał na tronie.

Podczas tej medytacji można również wprowadzić wizualizację, mogą to być kolorowe formy geometrycznych wzorów lub formy kwiatowe.

Jaki powinien być czas medytacji?

Jest polecane najmniej 5 minut przez kilka tygodni. Z biegiem czasu można ten czas zwiększyć do 20 minut. Podczas tej medytacji należy zwrócić większą uwagę aby twoje łokcie były należycie zrelaksowane, jak również powieki aby nie męczyły się oczy.

W czasie medytacji powinna być cisza i spokój. Można pozostać w tej ciszy, można też włączyć cichutko spokojną relaksującą muzykę. Najważniejsze aby umysł był wyciszony i aby nic nie zakłócało jego uwagi przez cały czas medytacji.

Pamiętaj - Sukhasana jest praktykowana w jakimś celu.

Jest doskonałą terapią na układ nerwowy. Kontroluje i wzmacnia ciało. Przygotowuje na wyższy poziom wtajemniczenia. Po kilku tygodniach ćwiczeń z własnym ciałem i umysłem następują w człowieku wielkie przemiany. Łatwiej jest oddychać, ciało jest zrelaksowane i silniejsze. Człowiek nie odczuwa wielkiego zmęczenia i jest spokojny, ma jasne myśli.

Medytacja - nawet 5 minut dziennie to magiczny
rytuał dający ciału i umysłowi wyzwolenie.

Vancouver
20 April 2007

WIESŁAWA