MEDYTACJE

CHRZEŚCIJAŃSKIE MANTRY
(CZĘŚĆ 2)
LINK! DO CZĘŚCI 1

LINK! DO CZĘŚCI 3

Mantry są prostymi zwrotami, które utrzymują nasze serca, wolę i umysł, dostosowane do tego co życiodajne i wieczne. Mogą być mówione cicho lub głośniej, ale musimy je tak mówić, aby osiedliły się w naszej świadomości. Najlepiej kiedy opierają się na tym samym rytmie. Dają nam jasność i budzą w nas uśpioną głębię. Każda mantra jest dobra, która pobudza nasze serce, jest to wyraz Łaski Bożej. Nasze życie to Wielka Tajemnica, aby dostrzec własną głębię musimy znaleźć klucze do jej otwarcia. Czasami próbujemy wielu takich kluczy, próbujemy otworzyć niezliczoną ilość drzwi, idziemy za każdą wskazówką, a te właściwe drzwi są najczęściej obok nas, tuż na wyciągnięcie ręki. Kiedy je odkrywamy nasze życie nabiera radości, zaczynamy inaczej funkcjonować.

Otwieramy te drzwi i wchodzimy dalej, a tam rozległy i niesamowity widok, chociaż odkrywamy i jego dziwaczność, ujawnia się wiele nieznanych nam dotąd rzeczy. Pośród jednych i drugich wzrasta nasza świadomość. Słyszymy głos, słowa jakby znane, dotąd nie zwracaliśmy na nie uwagi .... czy to sen czy jawa ... a może tylko przypadek? Lecz te słowa odkrywają przed nami prawdę! Zadajesz sobie pytanie: kto do mnie mówi? To jest echo Głosu Boga w tobie!

„A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do końca czasu.”
(Mt 28, 20)


I słyszysz więcej

.... nie ma liścia, który by nie był pod moją opieką,
nie ma płaczu, który by nie został wysłuchany ...

„Jeśli we mnie trwać będziecie, a słowa moje w was
poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni.”

(Jan 15, 7)
Dzięki Ci Boże, że jesteś tutaj
zdaję się w Twoje ręce,
zrobisz ze mną co zechcesz
bo Ty wiesz najlepiej, co dla mnie jest dobre!

Panie Jezu, jakże jestem dumna
że mam Brata Króla!
I chylę przed Tobą czoło
i zginam kolana.

Wiem, że nie jestem Tobie równa,
Twój blask mnie poraża.
Promieniujesz przez wielką ciemność,
a panuje w Tobie absolutna czystość.

Jesteś pełen Chwały,
miłosierny, kochający, spokojny, delikatny.
Mój Panie Jezu, prowadź mnie z cierpliwością
i wypełnij swoją Potężną Miłością.

I dzięki Ci za to,
że Ty Święty, Wszechmocny
a chcesz iść razem ze mną
przez piękne ukwiecone łąki
i po potężnych falach brudnej wody.

Czuję jak Twoje Serce uczy moje
tolerancji, pokoju i miłości do wszystkich ludzi.
Panie, Królu mój zabierz mnie do siebie,
abym mogła żyć w pełni w Twoim Królestwie.

Wizualizacja

Wszystkie mantry często bywają wzmacniane wizualizacją. Jest to już potrójna forma: dźwięk, medytacja, wizualizacja. W hinduizmie niczym strumień trzech świateł jest:

„OM AH HUNG”

jako błogosławieństwo: ciała, mowy i umysłu.

OM jest białe, umieszczone jest na czole (oświecony umysł)
AH jest czerwone, ale płynie z piątej czakry (oświecony umysł)
HUM jest niebieskie, czakra serca - PRAWDA (oświecony umysł)

I tak widzimy, że mantry to nie jakieś tam bez znaczenia słowa, tylko nasza niewiedza uważa je za takie. Wiedza nadaje im właściwy charakter.

W chrześcijaństwie potęgą jest już użycie samego Imienia Jezusa Chrystusa i Jego piękna Modlitwa, którą zostawił ludziom.

Modlitwa Pańska

Ojcze nasz, któryś jest w niebie
święć się imię Twoje;
przyjdź królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi;
chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy;
naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie;
ale nas zbaw ode Złego.
[Albowiem Twoje jest Królestwo i moc, i chwała na wieki wieków.]

Często używamy słów - mantry do Jezusa:

„Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną.”

Wyjątkową modlitwą jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą przekazał nam sam Jezus Chrystus przez Faustynę Kowalską. (LINK!)

Oczywiście nie muszę przypominać jaką Moc posiada Matka Jezusa - Najświętsza Maryja i Modlitwa Różańcowa. (LINK!)

Paciorki Różańca to nie wymysł kościoła katolickiego, były używane na świecie od tysiącleci w różnych kulturach. Występowały w różnej formie i wiadomo było, że służyły do mantrowania i przebierania palcami koralik po koraliku, które były pomocne w liczeniu odmówionych sentencji.

W ostatnich dniach pokuty najlepszą formą modlitwy - mantry odmawianej głównie przez katolików jest Różaniec Święty. Niekończące się powtarzanie modlitwy nazywamy mantrą, która jest tak potrzebna we współczesnym społeczeństwie, kiedy ludzie zagubili cierpliwość i często nie mają czasu choćby na jedną dziesiątkę Różańca.

Ważny jest kolor paciorków, surowiec z jakich są zrobione, czy to są kamienie szlachetne, drzewo, wszystko ma swoje wibracje.

Trzymanie w palcach przez dłuższy czas naturalnych czy sztucznych substancji nie jest bez znaczenia na nasze energetyczne pola. Wiadomo, że naturalne surowce wzmocnią energetyczne pola.

Nie każdy może sobie pozwolić na Różaniec z naturalnych, w dodatku drogich kamieni, ale zawsze można znaleźć na rynku Różaniec z naturalnego surowca w przystępnej cenie. Z braku funduszy można modlić się na Różańcu z koralikami ze sztucznych szkiełek, plastiku, sznurka. Mam taki swój sposób bycia, kiedy przychodzi ktoś po raz pierwszy do mnie na healing, czy ja idę z wizytą do szpitala, domu chorego obdarowuję te osoby Różańcem Świętym, obrazkiem Jezusa, Maryji i medalikami Św. Benedykta.

Każdy kolor ma swoje znaczenie i Różańce wykonane w danym kolorze mogą sugerować za co się modlimy. Trudno mieć Różańce we wszystkich kolorach, ale zawsze można zawiązać na każdym Różańcu kolorową wstążeczkę, aby podkreślić daną intencję.

-Biały, (perły, biały kryształ), radość i czystość, używany podczas I Komunii Św., w Niedzielę Wielkanocną, Boże Narodzenie, modlitwy oczyszczające za cierpiące osoby.

-Czerwony, (rubiny, granaty, korale, drzewo różane), cierpienie, boleść, Matka Boska Bolesna, ale i władza, płodność, krew, piękno, żeńska energia.

-Złoty, żółty, pomarańczowy (bursztyny, tygrysie oko, topaz, hessonit), miłosierdzie, Arka Przymierza (złoty), życie, uzdrowienie, ochrona przed złem (bursztyn), żółty to kolor papieski - modlitwy za kościół, kapłanów, radość i triumf, prośba o odbudowanie strat (pomarańczowy karmelian).

-Zielony (zielony akwamaryn, jadeit, szmaragd), nadzieja, prośby do Ducha Świętego, mądrość, odwaga, uwolnienie od negatywnych myśli, snów, nałogów, spokój, mądrość, równowaga, wzrost duchowy, cierpliwość.

-Niebieski (turkus, niebieski agat, niebieski aquamarin, szafir), Święto Niepokalanego Poczęcia i inne dotyczące Matki Boskiej, bezwarunkowa miłość, dom, rodzina, ochrona przed złem, mocne więzi z innymi ludźmi.

-Różowy, (Różowy kwarc, agat, opal, turmalin), bezwarunkowa miłość, spokój, ochrona przed przemocą, agresją, problemy w małżeństwach, rodzinach.

-Czarny, brązowy (hematyt, drzewo sandałowe, oliwne), Wielki Piątek, pokuta, okres żałoby, cierpienia, wzmocnienia, odnowienia siły.

Ważnym elementem wizualizacji jest Obraz Jezusa, Maryji, które nam pomogą się mocniej skupić. Jakoś tak to się dzieje, że takie niby papierkowe obrazki, a potrafią "przemówić" do człowieka swoim językiem. Nie raz patrząc na nie popłyną nam z oczu łzy, poczujemy drżenie i błogość w sercu. Znamy na całym świecie liczne cuda, które objawiły się przy Obrazach Jezusa, Maryji.

Warto więc wprowadzić w swoje życie krótkie modlitwy wizualizacyjne, które są formami kontemplacyjnymi. Na przykład skupienie w umyśle Obrazu Jezusa Chrystusa jako naszego Obrońcy, Pomocnika, Dobrego Pasterza, Przewodnika. Taka forma wizualizacji - modlitwy pomoże zbliżyć się do Niego, otworzyć się przed Nim, nawiązać dialog. Powiedz Mu wszystko co ci leży na sercu, wszystkie swoje obawy, smutki, radości, nie ukrywaj niczego. Trzeba wiedzieć, że Jezus Chrystus przychodzi do nas jako uzdrowiciel, a nie jako sędzia. Jeśli chcesz Jego przebaczenia z ufnością zbliż się do Niego i wyjaw Mu wszystkie dobre i złe sprawy. Proś Go o wszystko. Wyraź swoją miłość i podziękuj Mu za wszystko co dla ciebie czyni.

Korzystanie z takich wizualizacyjnych modlitw, próśb przynosi ulgę w cierpieniu, zmniejsza lęki, obawy, wnosi wewnętrzny spokój.

Jeśli ci jest bardzo źle, czujesz się bezsilnie, samotnie, wyobraź sobie, że Jezus Chrystus trzyma cię za ręce, a wokół ciebie jest słoneczny dzień, ciepłe powietrze i śpiewają ptaki. Jezus chce wiedzieć, dlaczego się martwisz? Powiedz Mu to i zobaczysz, będzie ci lżej. Powiedz Mu to tak jak swojemu kochanemu bratu i zaufaj Mu jak bratu.

Podobnie można przebywać w ramionach naszej Najświętszej Matki Maryji. Ona uczy nas podobnie jak jej Syn Jezus prawdy. A wszystko co jest prawdziwe pochodzi od Boga i trwa nieustannie. Wszystko co nieprawdziwe jest nietrwałe, wystarczy jeden podmuch wiatru i przepada bez śladu. Codziennie kiedy bierzemy w palce paciorki Różańca prośmy Ją, aby nam pomogła wytrwać w ciężkich chwilach, wzmocniła naszą wiarę, nadzieję, przypominała o modlitwie. Otwórzmy przed Nią serce jak przed najlepszą matką, ponieważ Ona taką jest! Przychodzi nas karcić, upominać, ale daje wskazówki i broni przed każdym złem, wskazuje drogi do Jezusa Chrystusa. Kiedy nam jest ciężko, kiedy jesteśmy w niebezpieczeństwie jako pierwsza śpieszy z pomocą, i uwierzcie mi broni człowieka jak lwica i wygrywa z każdym złem. To Ona jest tą, której najbardziej lęka się szatan i to Ona z nim wygra walkę.

Dzisiaj wszyscy jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo, rodzina ludzka ma mocno obciążone konto. Bóg Ojciec ma prawo gniewać się na nas. Ale nasza Matka zawsze potrafi Go przebłagać. Nie bądźmy i my Jej dłużni, niech naszym podziękowaniem będzie codzienna modlitwa różańcowa.

Modlitwa różańcowa jest potężną tarczą obronną i niejednemu już pomogła. Modląc się na Różańcu włóżmy we własne serce Obraz Najświętszej Matki, owszem robimy to wyobrażając sobie sceny z życia Jezusa i Maryji idąc po każdej dziesiątce Różańca od stacji do stacji na drodze na Golgotę, ale spróbujmy przy każdej z nich zatrzymać się troszkę dłużej, skupmy mocniej nasz umysł, zastanówmy się nad życiem Jezusa, Maryji i naszym ... przeprośmy Jezusa, Maryję za wszystkie obelgi jakimi do tej pory obrzuca ich świat.

Istnieje dużo form chrześcijańskich mantr, wszystko zależy jaki charakter ma chrześcijański kościół, a wiemy, że potrafią znacznie różnić się od siebie. Każdy powinien dobrać coś dla własnych potrzeb.

Praktyka realizacji

W indywidualnej praktyce przy słabo rozwiniętej duchowej świadomości potrzebne jest około 100 000 powtórzeń każdej sylaby, aby wzrosnąć na polu duchowym. U osób przebudzonych zaowocują dużo szybciej, jak również będą szybko aktywowane subtelne pola. Mantra będzie dla nich niczym wiatr na suche liście.

Jeśli człowiek posiada większe zaciemnienia, szczególnie płatków swoich czakr, będzie bardziej podatny do kształtowania swojej podświadomości, czyli strefy materialnej. W przypadku, kiedy czakry są czyste i świecące będzie kształtował swoją nadświadomość, czyli sferę duchową.

Aby wzrosnąć na wyższe pola musimy solidnie popracować, szczególnie osoby będące ciągle na niskim polu duchowym. Jeśli tylko zaniedbają duchową praktykę z powrotem wracają na stare miejsce. Nie bez powodu przypominają nam o modlitwach Istoty Niebieskie i wszyscy święci, nieustannie ślą nam przekazy ... módlcie się, nie ustawajcie w modlitwie.

Prawidłowo zbudowana i recytowana mantra to wielka ochrona dla naszego umysłu i otwiera drogę do mądrości. Wzmacnia, błogosławi i wnosi spokój, można dzięki niej uwolnić się z tysiąca nieszczęść.

Jeśli chodzi o Imię Jezus Chrystus, to jest tak Wielkie, że przed wymówieniem tego Imienia należy się wyciszyć i skupić wewnętrznie prosząc jednocześnie Ducha Świętego o pomoc. Wówczas będziemy mogli powiedzieć, że naszym

"Panem jest Jezus"
(1 Kor 12, 3)


Św. Symeon doradza:

"Rozpocznij wymawiać to Imię z miłością
i uwielbieniem. Uczyń Go sobie przyjacielem".

Nie można Imienia Jezus wzywać nadaremnie, do czczych rzeczy (por. Wj 20, 7), lekkomyślnie. z przyzwyczajenia.

Należy się zastanowić w jaki sposób można to Imię wymawiać. Wymawia się je spokojnie, delikatnie, z miłością.

Słowa modlitwy należy wymawiać spokojnie, bez gwałtownych ruchów, pośpiechu i emocji, by nie sprowadzić jej do mechanicznego wypowiadania. Do takiej bezmyślnej modlitwy stosują się słowa P. Jezusa:

"Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie"
(Mt 15, 8; Mk 7, 6).

Najbardziej znane modlitwy - mantry:
1. Różaniec Święty
2. Koronka do Miłosierdzia Bożego
3. Koronka do Dzieciątka Jezus
4. Różaniec do Krwi Jezusa
5. Koronka do Ducha Świętego
6. Koronka przebłagalna do Ducha Świętego
7. Koronka do Najświętszych Ran Pana Jezusacdn...

12 Nov. 2011

WIESŁAWA


Taize - Ojcze nasz


Koronka do Miłosierdzia Bożego (PL)

Różaniec śpiewany - dziesiątka

(pełne 4 tajemnice: LINK!)