KRYZYS DUCHA

JESZCZE JEDNA PRAWDA

Przys³owie stare jak ¶wiat powiada - ”cz³owiek nie samym chlebem ¿yje” ... cz³owiek ma ¶cis³y zwi±zek z duchow± natur±, która jest w ka¿dym z nas. Zbieramy do ¿ycia owoce ziemi, wydajemy na nie du¿o pieniêdzy, wszystko po to aby prze¿yæ i zapominamy o tym darze, który jest praktycznie za darmo lecz jest potrzebny tak samo do ¿ycia jak chleb i woda, który jest moc± naszego ducha, bardzo wa¿nej czê¶ci dla naszego istnienia.

Chleb, woda i zdrowe po¿ywienie jest czê¶ci± oryginalnych duchowych praktyk w ka¿dej religii na ca³ym ¶wiecie, lecz najwa¿niejszym czynnikiem na tej drodze bêdzie powietrze.

W gor±czkowym tempie naszego ¿ycia wielu z nas zatraci³o nasze duchowe po³±czenie z jedzeniem. Dla milionów ludzi ¿ywno¶æ zamiast byæ ¼ród³em po¿ywienia sta³a siê obszarem konfliktu i niekoñcz±cego siê obecnie dramatu odchudzania, na³ogów i ci±g³ego poszukiwania czego¶ lepszego do zjedzenia. Zaburzenia od¿ywiania, ci±g³e pragnienia czy obsesje zak³ócaj± nasze energetyczne paliwo dla naszego cia³a, pokarmy s± coraz bardziej wyrafinowane ale maj± coraz mniej warto¶ci od¿ywczych.

Ludzkie cia³o to nie maszyna, mo¿na w nim znale¼æ wiêcej kwestii zwi±zanych z nasz± ¶wiadomo¶ci±, relacji miêdzy cia³em i dusz±.

Bez wzglêdu na to jak siê czujemy, jak bardzo pracujemy nad sob± duchowo dieta odgrywa bardzo wa¿n± rolê w tym jak siê czujemy. Ciê¿ka w dodatku chemiczna mo¿e uczyniæ z najl¿ejszego ducha kawa³ ciê¿kiego o³owiu, nie pomnê ju¿ o kondycji serca, umys³u i innych narz±dów i fizjologicznych funkcji.

Duchowi ludzie otrzymuj± wiadomo¶ci intuicyjne, niestety wiele dzisiejszych pokarmów, napojów, niszczy te wysokie czêstotliwo¶ci, ludzie staj± siê otêpiali.

Jedzenie jest dynamiczn± si³±, która oddzia³uje nie tylko na poziomie fizycznym, tak¿e na emocjonalnym, mentalnym i duchowym.

Wiele duchowo my¶l±cych ludzi otrzymuj± intuicyjne wiadomo¶ci do usuniêcia pewnych pokarmów i napojów ze swojej diety. Jeszcze bardziej przebudzeni na swojej duchowej ¶cie¿ce trac± tolerancyjno¶æ na wiele pokarmów i napojów o niskiej czêstotliwo¶ci, np. na miêso, cukier, alkohol .... Kiedy spo¿ywaj± te pokarmy do¶wiadczaj± niepo¿±danych reakcji. Czas zdaæ sobie sprawê, ¿e prawid³owa ¿ywno¶æ rozwija nas duchowo.

Obecnie rozró¿nia siê cztery grupy ¿ywieniowe: po¿ywienie biologiczne, psychologiczne, spo³eczne i duchowe.

1. Biologiczne
- ma moc uzdrawiania i równowagi fizycznej naszego organizmu.
2. Psychologiczne
- pokarmy narzucane nam przez biznes ¿ywno¶ciowy, szeroko reklamowane jako dobre, zdrowe.
Osobi¶cie sami sobie dobieramy w³asne pokarmy, czujemy siê po nim dobrze, ale te narzucane nam przez ¿ywieniowy biznes poprawiaj± tylko chwilowo nasz nastrój pod wp³ywem ró¿nych ¶rodków uzale¿niaj±cych. Z biegiem czasu wp³yn± negatywnie na nasze emocje i zdrowie.
3. Spo³eczne
- jadanie w towarzystwie z innymi lud¼mi, co wp³ywa dobrze na nasze samopoczucie.
4. Duchowe pokarmy
- to ¶wiadomo¶æ tajemnicy ¿ycia w ¿ywno¶ci i ³±czenia siê z nimi za pomoc± uwa¿no¶ci, uznania i ¶wiadomo¶ci mi³o¶ci, przez co pozytywnie wp³ywamy na nasz stan zdrowia.

Bardzo wa¿ny jest nasz stosunek do ¿ywno¶ci przez co wzrasta nasza warto¶æ moralna. Optymalne zdrowie zale¿y nie tylko od tego co jemy ale w jaki sposób to robimy. Wa¿ne jak± mamy uwa¿no¶æ przy jedzeniu, czy traktujemy je tylko jako dodatek, np. przy ogl±daniu TV, czy w po¶piechu na ulicy. W tym przypadku trudno mówiæ o naszym dobrym samopoczuciu czy zdrowiu.

Ludzie duchowi zawsze usi±d± przed posi³kiem i chwile pomedytuj±, pomodl± siê, wówczas w naszej ¶linie bêdzie wyprodukowane oko³o 20% wiêcej enzymu alfa-amylazy, która pomaga prze³amaæ wêglowodany i witaminy z grupy B. Twój umys³ wch³onie wiêcej sk³adników od¿ywczych, przez co polepszy siê twoje zdrowie.

Nasze uczucia, emocje, wp³ywaj± na nasze wybory ¿ywieniowe a zarazem pokazuj± jaki naprawdê mamy charakter, czy jeste¶my agresywni czy bardziej duchowi.

Najwiêksz± ponadczasow± m±dro¶ci± od¿ywiania jest Ayurveda, która mówi nie tylko o holistycznej ¿ywno¶ci zdolnej do uzdrawiania cia³a, umys³u i duszy, mówi jak± relacjê powinien mieæ cz³owiek z jedzeniem, jak pielêgnowaæ iskrê ¿ycia w ciele, od¿ywiaæ cia³o tak aby sta³o siê ¶wiête. Aby otrzymaæ najbardziej subtelne cz±steczki z ¿ywno¶ci cz³owiek musi byæ w pe³ni ¶wiadomy i pe³en mi³o¶ci. Nasz stosunek do jedzenia powie: kim naprawdê jeste¶my i jak naprawdê ¿yjemy.

Ayurveda uczy nas prawid³owego podej¶cia do ca³ego ¿ycia, pokazuje wspó³zale¿no¶æ i po³±czenie miêdzy ro¶linami, zwierzêtami, lud¼mi, tajemnicê ¿ycia i ³±czenia siê w niej. Tote¿ trudno siê dziwiæ, ¿e dzisiejszy demoniczny ¶wiat próbuje zniszczyæ Ayurvedê. Kiedy patrzymy na ¿ywienie z czysto naukowego punktu widzenia, nie ma miejsca dla takiej wysokiej ¶wiadomo¶ci, brakuje w nim duchowo¶ci. Stajemy siê „ludzkimi maszynami”, które trudno zbyt d³ugo oszukiwaæ, zaczynaj± nas nêkaæ choroby i mentalne problemy. Ayurveda rozró¿nia trzy grupy ¿ywieniowe (LINK!).

Mo¿emy prze¿yæ do¶æ d³ugo bez pokarmu, bez wody, ale nie po¿yjemy zbyt d³ugo bez powietrza, ale równie¿ tak jak nie mo¿emy prze¿yæ bez powietrza tak¿e wymiar duchowy jest tym najwa¿niejszym elementem naszego ¿ycia; jest kluczem nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia ale tak¿e do wiecznego ¿ycia, które jest dostêpne dla nas wszystkich w ramach w³asnej Ja¼ni.

¯yjesz i oddychasz, mo¿esz zrobiæ 12-14 oddechów na minutê bez my¶lenia. W spoczynku p³uca przepuszczaj± 6 litrów powietrza na minutê, kiedy ciê¿ko pracujesz mog± wzi±æ nawet wiêcej ni¿ 100 litrów. Oddychanie to cud, ale my siê nad tym zbyt d³ugo nie zastanawiamy. Oddychamy mimowolnie i dopóki nie mamy problemów z pobieraniem powietrza do organizmu nie doceniamy tego daru.

Bóg stworzy³ nas ze zdolno¶ci± do oddychania aby utrzymaæ nasze naturalne ¿ycie ... a bêdzie z niego jeszcze wiêkszy po¿ytek kiedy cz³owiek oddycha duchowo.

Duchowe oddychanie ró¿ni siê od fizycznego oddechu, kiedy to czêsto wdychamy nieczyste powietrze, które ¼le wp³ywa na nasze ¿ycie. Czujemy siê s³abi, sfrustrowani i bezowocni. Cz³owiek ¶wiadomy po¶wiêca sporo czasu na codzienn± dyscyplinê duchowego oddechu.

Fizyczne oddychanie zapewni organizmowi sta³y dop³yw tlenu niezbêdnego do wytwarzania energii, uwalnia tak¿e produkt uboczny - dwutlenek wêgla, gaz, który gromadz±c siê w naszych komórkach w du¿ych ilo¶ciach prowadzi do ¶mierci.

Duchowe oddychanie jest kontrolowane, wymaga od nas ¶wiadomego dzia³ania a nawet codziennej dyscypliny a zarazem jest integraln± czê¶ci± utrzymania osobistej duchowej czysto¶ci. Duchowa praktyka oddychania pomaga w rozwiniêciu ¶wiadomo¶ci boskiej, Bóg z kolei od¿ywia duchowo nasze serce. Duchowe serce jest kluczem do spokojnego ¿ycia i pomaga nam trzymaæ siê blisko Boga. W czasie duchowego oddychania uzyskujemy prawo do kontaktu z Nim i otrzymujemy pe³niê Ducha ¦wiêtego.

Owocami Ducha ¦wiêtego jest mi³o¶æ, rado¶æ, pokój, cierpliwo¶æ, uprzejmo¶æ, dobroæ, wierno¶æ, ³agodno¶æ, opanowanie, stajemy siê podobni do Chrystusa.

Poruszaj±c siê przez Ducha ¦wiêtego musimy to czyniæ w wierze, potwierdziæ nasz± zale¿no¶æ od Niego i daæ Mu do rêki nasze lejce ... dopiero wówczas wype³nisz siê Duchem ¦wiêtym. Przyjmijmy te fakty do naszej wiadomo¶ci i wprowad¼my je do swojego ¿ycia.

Chocia¿ fizyczne oddychanie towarzyszy nam ca³y czas i nie wymaga od nas dyscypliny to jednak duchowe oddychanie jest rzecz± ¶wiadom±, wiêc musisz sam je wybraæ i zastosowaæ a w krótkim czasie stanie siê twoj± drug± natur±.

Modl±c siê zapraszasz w swoje ¿ycie Boga, duchowo oddychaj±c Ducha ¦wiêtego aby kierowa³ twoim ¿yciem. W czasie duchowego oddychania mo¿na prosiæ Ducha ¦wiêtego aby da³ nam si³ê do zmiany, do lepszego dzia³ania, mo¿na naprawiæ swoje serce poprzez wybaczenie, wyrzucenie z³ych rzeczy, nale¿y prosiæ Ducha ¦wiêtego o Jego pomoc.

Duchowe oddychanie pozwoli trzymaæ nasze z³e pragnienia na krótkiej smyczy.  Uczyñmy wiêc now± akcjê ¿ycia, praktykê duchowego oddychania, która pomo¿e nam w rozwoju duchowym.

Jak wiele ludzi jeszcze dzisiaj ci±gle my¶li, ¿e tylko luksusy tego ¶wiata s± naszymi najcenniejszymi instrumentami ¿ycia a wymiar duchowy jest najmniej istotnym elementem i nie warto po¶wiêcaæ mu zbyt du¿o czasu. A jeszcze trudniej uwierzyæ cz³owiekowi, ¿e Bóg jest w ka¿dym z nas, ¿e ka¿dy jest pe³en Jego chwa³y, ¿e ludzie dostali zdolno¶æ rozpoznawania Prawdy, wyj±tkow± zdolno¶æ i jest to nasze naturalne prawo do urzeczywistnienia swojego wielkiego potencja³u. Najcenniejsza dla nas jest nasza ¶wiadomo¶æ duszy ... i nie ma cenniejszego towaru we Wszech¶wiecie!

Wydatkujesz olbrzymie ilo¶ci energii na gromadzenie dóbr materialnych, a to nie one maj± kluczowe znaczenie w twoim ¿yciu, one s± najmniej istotne a nawet bezu¿yteczne ... i wiedz, wielokrotnie w twoim ¿yciu nie przynosz± wcale szczê¶cia a bywa, ¿e tylko same k³opoty. Zwyk³y ¿ebrak potrafi byæ od ciebie bardziej szczê¶liwy, poniewa¿ cech± ludzkiego szczê¶cia jest wewnêtrzny dobrobyt, przebudzona ¶wiadomo¶æ ludzkiej istoty. Tote¿ lepiej jest skupiæ ca³± energiê na nasz± wewnêtrzn± pracê, wie¶æ proste ¿ycie, poniewa¿ ¿ycie w luksusie jest przeszkod± w do¶wiadczaniu Boga.

Cz³owiek stale pomna¿aj±cy swoje bogactwa nie ma jasno¶ci i harmonii w ¿yciu, stwarza sobie coraz wiêksze problemy. Podstaw± ¿ycia dla cz³owieka nie s± trudne zadania ... i wcale nie znaczy, ¿e mamy ¿yæ jak ¿ebracy czy ascetyczni mnisi tylko powinni¶my skupiæ siê na tym co naprawdê jest dla nas niezbêdne i w swoje ¿ycie wpu¶ciæ wiêcej Boga. Powinni¶my wiêcej ¿yæ w Jego Obecno¶ci.

Tylko wolne dusze s± w stanie naprawiæ w³asne umys³y, przede wszystkim te osoby osi±gaj± wzrost duchowy poniewa¿ nie s± one zwi±zane wiêzami ziemskiego ¿ycia. Dla Boga nie jest wa¿ne ile cz³owiek posiada bogactwa ale czy jest gotowy do po¶wiêcenia siebie Jemu, swojego czasu, czy kocha Go na tyle, ¿e po¶wiêci dla Niego swoje ziemskie cele, zainteresowania, pragnienia, aby tylko byæ w Jego Obecno¶ci.

Zapytaj siebie, ile razy by³e¶ poirytowany, ¿e musisz czekaæ na Bo¿± interwencjê ... czasami wymagasz od Boga za³atwienia swojej sprawy w ci±gu kilku minut po jednej modlitwie ... i popatrz na siebie jak d³ugo Bóg musi czekaæ na ciebie, ile czasu ty mu po¶wiêcasz? Zadaj sobie pytanie: czy Bóg jest dla ciebie niczym powietrze do ¿ycia czy tylko od czasu do czasu niczym luksusowe danie na ¶wi±tecznym stole? Czy zapewniasz swojej duszy duchowy pokarm, tak jak dostarczasz powietrze dla organizmu w celu utrzymania ci±g³o¶ci ¿ycia?

Popatrz na swoj± listê pragnieñ na dzieñ dzisiejszy i zobacz, na której pozycji na twojej li¶cie jest Bóg? A mo¿e Go tam w ogóle nie ma?! Mo¿e wybra³e¶ na dzieñ dzisiejszy inne luksusy i przyjemno¶ci aby zapewniæ sobie dobre samopoczucie.

Spêdzasz ¿ycie na bieganiu w poszukiwaniu szczê¶cia a tu ten najwa¿niejszy skarb kryje siê w tobie, przechowywany jest w twoim sercu. Tote¿ przerwij poszukiwania na zewn±trz i zacznij dr±¿yæ kana³ w sobie, tam masz zabezpieczone duchowe bogactwo dla twojej duszy.

Czas aby¶my zdali sobie sprawê, ¿e nie mo¿emy istnieæ bez Boga (który jest wewn±trz ka¿dego z nas) nawet przez jedn± sekundê ... a póki co to tylko kiwamy g³owami podczas niedzielnych mszy w ko¶ciele, kiedy kap³an mówi, ¿e wszyscy jeste¶my iskr± Bo¿±; a przez ca³y tydzieñ do¶wiadczamy g³êbokiej przepa¶ci miêdzy nami i Bogiem. To my i tylko my sami stwarzamy tak potê¿ne ograniczenie, zamykamy siê na Bosk± Moc i Chwa³ê ... najwy¿szy czas ... rozpoznaj t± Prawdê!

Namaste

6 July 2013

WIES£AWA