CUDA

URATOWAŁY JĄ NOŻYCZKI

Para nożyczek dosłownie ocaliła życie malutkiej, urodzonej skrajnie przedwcześnie Maddaleny. Dziewczynka jest jednym z najmniejszych noworodków, które w historii brytyjskiej medycyny uratowali położnicy i pediatrzy neonatolodzy.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje zasada, zgodnie z którą ratuje się wcześniaki urodzone powyżej 22. tygodnia ciąży i ważące powyżej 1 funta, czyli 16. uncji (ok. 454 g). dzieci młodsze i mniejsze pozostawia się, aby umarły. Otrzymują jedynie tzw. opiekę konieczną. Dylematy związane z ratowaniem wcześniaków są związane z dużą niedojrzałością noworodków urodzonych przedwcześnie oraz z liczbą chorób i powikłań, które wpływają na całe życie dziecka. Lekarze odbierający poród położyli 23-tygodniową Maddalenę na wadze - dziewczynka ważyła dokładnie 1 funt. Podjęto decyzję o ratowaniu dziecka i rozpoczęto intensywną terapię noworodka.

Kiedy dziewczynka została ułożona w inkubatorze, podłączona do tlenu i zaopatrzona lekami okazało się, że podczas ważenia na wadze zawieruszyły się nożyczki. Nikt ich nie zauważył pod szpitalną chustą. Dodały dziecku ciężaru, który dokładnie brakował do 1 funta. W rzeczywistości Maddalena ważyła zaledwie 0,84 funta, czyli 13 uncji. Zaskoczeni lekarze nie zmieniali już swojej decyzji. Dziewczynka przeżyła. Po kilku miesiącach dziecko zostało wypisane ze szpitala. Pomimo skrajnego wcześniactwa jest zupełnie zdrowe. A lekarze z Royal Sussex Hospital pokazują innym „cudowne” nożyczki.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI-Polska na podstawie serwisu informacyjnego LifeNews.com (S.Ertelt) - 18.12.2012 r.] bibula.com

Źródło: LINK!