ZAKRYTE ZAGADKI

XCARET
(CZĘŚĆ 5)
LINK! DO CZĘŚCI 4

LINK! DO CZĘŚCI 6

Majańskie Xcaret było jednym z głównych miast i ośrodków ceremonialnych. Idąc śladami Itza (plemię Majów), w tym miejscu rozpoczęli podbój Jukatanu w 918 r.n.e. Setki statków przywoziło tutaj ich wspaniałe pióra, kadzidła, nefryty, złote ozdoby, obsydian, futra, muszle i inne produkty roślinne i gospodarcze.

Najbardziej znane plemiona Majów:
- Maya (Yucatec)
- Mopan
- Lacandon
- Itza
- Cruzob
- Icaiche

Xcaret był bardzo ważnym centrum religijnym, w którym Majowie z całego Półwyspu Jukatanu przybywali aby oczyścić swoje ciała i dusze w tutejszych wodach canote, potem odpływali łodziami na wyspę Cozumel by oddać pokłon Ix Chel - bogini księżyca.

Xcaret - według Majów oznacza "mały wlot". Jej nazwa pochodzi od strategicznego położenia dla żeglugi i handlu. Pierwotną nazwą tego miejsca było "pole" co oznaczało "towar" lub "dużo kupców", które daje wyobraźnię o ekonomicznym znaczeniu terenu.

Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w tym miejscu pierwsze zabudowania powstały w roku 200 do 600 n.e lecz znaczna ich większość pochodzi z okresu 1200 do 1550 n.e. Większość z nich cechuje się późniejszym klasycznym stylem. Miasto miało mury, które ewentualnie chroniły przed atakami z morza.

Xcaret znajduje się około 15 minut na południe od Playa del Carmen - jedno z najpiękniejszych i niezwykłych miejsc na Majańskiej Riwierze. Tak w Xcaret i w Playa del Carmen Majowie zażywali rytualnych kąpieli w wodach pięknego karaibskiego morza w celu oczyszczenia ciała i myśli zanim wpłynęli do pobliskiej wyspy Cozumel.

Dzisiaj w Xcaret stare budowle Majów zostały wkąponowane w ciekawy park w wieloma atrakcjami. Park skupia się na obszarze naturalnej fauny i flory oraz naturalnego przepięknego krajobrazu. Można tu zobaczyć piękny botaniczny ogród, ptaszarnię, stajnie, hodowle motyli, akwarium, znajdują się urocze miejsca do kąpieli, małe plaże, baseny z delfinami a największą i unikalną atrakcją Xcaret jest podziemna rzeka, która płynie przez podziemne kanały i jaskinie wzdłuż której można podziwiać piękno przyrody.

Wieczorem Xcaret przekształca się w inny sekrety stan, pokazuje na żywo stroje i ozdoby Majów. Aleja oświetlona pochodniami zamienia dzisiejszą atmosferę na nieco tajemniczą i znacznie przybliża nam kulturę Majów. W alejce stoją kapłani i kapłanki świętego porządku w pełni siły i piękna, bez lęku i zwątpienia w samych siebie. Dzisiaj są dla nas liryczną mieszanką jako narzędzia Boskiej mądrości i tajemniczej formy życia. Chociaż otuleni milczeniem, ale emanuje od nich niewidzialna moc, która przenika w dzisiejszą rzeczywistość.

W głębokiej zieleni tropikalnego Xcaret znajduje się replika wioski Majów, można zapoznać się z autentyczną majańską wioską, jej tradycją z jej świętym i niepowtarzalnym trybem życia. Podobnie jak we wszystkich miastach Majów wieś pozostawała na peryferiach z dala od świątyń, piramid i pałaców, które były przeznaczone tylko dla rodzin królewskich, wyższych dostojników i rodzin rządzących.

Majańska wieś Xcaret została zbudowana obok podziemnych rzek, gdzie czysta i krystaliczna woda wpływa powoli prosto do domów; zostały tak zaprojektowane aby w pobliżu każdego z nich był dopływ do świeżej wody. Niedaleko tej wioski znajdujemy bardzo oryginalną starą pasiekę.

Xcaret w swoim wieczornym spektaklu pokazuje Majów, przez parę godzin ożywają ich stare tradycje, czuje się mocniej zapach kadzideł, słyszy się rytm bębnów i grę na muszlach. Można zobaczyć jak ważny był dla Majów rytuał ognia - jeden z czterech najważniejszych elementów życia.


Ix Chel


Ix Chel

Bogini dwóch podstawowych cech: narodzin i uzdrowienia. Starożytna bogini płodności, odpowiedzialna za opady deszczu, który odżywia rośliny. Pomagała zapewnić płodność nie tylko kobietom lecz również roślinom. Według legendy Majów była bardzo piękna, o opalenizującej skórze, całymi godzinami szczotkowała jej lśniące włosy. Wszyscy bogowie byli nią oczarowani z wyjątkiem jednego, boga słońca Kinicha Ahau, który wydawał się być odporny na uroki pięknej bogini.


Kinich Ahau

Bogini księżyca podziwiała boga słońca i chciała przebywać w jego złotych promieniach. Pewnego dnia ubrała piękną szatę i uwiodła boga słońca, wkrótce stali się wielkimi kochankami. Ix Chel urodziła bogowi słońca 4-ch synów. Nadała im imiona czterech kierunków, każdy z nich trzymał swój filar nieba. Kinich Ahau był z natury bardzo podejrzliwy. Podejrzewając niewinną Ix Chel w swoim gniewie uderzył w nią piorunami zabijając ją. Przez 183 dni leżała martwa, setki ważek otaczało jej ciało i śpiewało jej pieśń co spowodowało przebudzenie Ix Chel. Wróciła do boga słońca, jednak ich związek był nadal bardzo burzliwy, Kinich Ahau, bóg o ognistym temperamencie nadal często okazywał jej swoją zazdrość, co gorsze zaczął podejrzewać Ix Chel nawet o romans ze swoim bratem (Gwiazdą Poranną), wtedy zrzucił Ix Chel na Ziemię. Ix Chel szybko znalazła schronienie u boga sępa, widząc to Kinich Ahau prosił ją aby do niego wróciła i obiecał nigdy więcej jej tak nie traktować. Przeszło trochę czasu a zazdrosny Kinich Ahau ponownie postąpił wobec niej tak samo. Wreszcie Ix Chel zdała sobie sprawę, że on się już nie zmieni. Podjęła decyzję o pozostawieniu go na dobre. Czekała aż zasnął, zmieniła się w formę niewidzialnego Jaguara i osiedliła się na wyspie Conzumel, w ten sposób Kinich Ahau nie mógł jej odnaleźć. Spędziła na wyspie Conzumel dużo czasu u kobiet, w czasie ich ciąży, porodu i w okresie karmienia.
 

Conzumel

Meksykańska wyspa na Morzu Karaibskim położona około 20 km od wybrzeży Półwyspu Jukatanu. Słowami tubylców - wyspa jaskółek. Jej pierwszymi mieszkańcami byli Majowie., znaleziono na niej także pozostałości po Olmekach.
Wyspa była ośrodkiem kultury bogini księżyca Ix Chel. Świątynie budowane na niej skupiały głównie kobiety, które pragnęły zajść w ciążę. Największe z ocalałych ruin znajdują się w San Gervasio w pośrodku wyspy, reszta została zniszczona podczas II wojny światowej, na tej wyspie budowano pasy startowe dla samolotów bojowych.

Na wyspie żyło około 40 tysięcy Majów, w roku 1570 zostali zdziesiątkowani epidemią ospy. Po epidemii zostało przy życiu ledwo 30 osób.

Oprócz wyspy Conzumel ważnym centrum pielgrzymowania była wyspa Mujeres, położona na północ od wyspy Conzumel niedaleko Cuncum. Znaleziono na niej dużą liczbę posążków bogini Ix Chel.


Wyspa Mujeres

Mujeres - wyspa kobiet, również poświęcona była kultowi bogini Ix Chel, która przez Majów została ukoronowana jako tkacz cyklu życia. Chroniła u kobiet płodność i była opiekunką zmarłych dusz.


Świątynia w Muyil (niedaleko Tulum), poświęcona Ix Chel

Ix Chel zachęcała do zwrócenia uwagi na negatywne siły wpływające na nasze życie. To ona skłania aby w pełni zmierzyć się twarzą w twarz z przemocą fizyczną i emocjonalną, które w znacznym stopniu obniżają nasze poczucie siebie. Dzięki Ix Chel możemy uczyć się równowagi pomiędzy samotnością i służbą ziemską. Odkrywać i zaspakajać swoje prawdziwe potrzeby, wnosić radość do dnia codziennego, do swojej pracy i zajęć. Ix Chel sprowadzała Światło z Nieba na Ziemię, dodawała siły i odwagi, otaczała bezwarunkową miłością. To ona pokazywała w swej samotności spirytualne dążenia i torowała drogę wewnętrznemu wzrostowi, uwolnienia od obietnicy służby na rzecz wzrostu ludzkości. Zaprowadzała równowagę fizyczną i emocjonalną, co daje uszczęśliwiającą stabilność i harmonię różnych części całości. Każdy człowiek dąży do stanu swobody, równowagi, chociaż każdy może ten stan odczuwać inaczej ważne jest dla niego poczucie mocnego gruntu pod nogami, ważne aby przy sobie znalazł ten sam energetyczny wzorzec o identycznej aurze, wtedy nie będzie już napełniony lękiem, przeniknie głębię innych spostrzeżeń, zacznie ocierać się o boskość i dozna uczucia wielkiego szczęścia.

Ix Chel często jest przedstawiana w asyście węży i dzbana wody. Węże reprezentują cykl śmierci i życia, boginię magii i medycyny. Węże reprezentują regenerację cyklów życia. Dzbanek wody służy do rozlewania wody i deszczu lub powodzi aby zniszczyć ląd w celu oczyszczenia by uczynić nowe życie.


Xcaret

Jednym z głównych celów Xcaret jest zachowanie i przywrócenie tradycji i obrzędów starożytnych Majów. Oczywiście, niektóre z ich naturalnych wierzeń są uważane za nieludzkie a nawet barbarzyńskie, ale to było częścią kultury i religii Majów, podobnie jak w większości innych starożytnych kultur.

Xcaret przedstawia kulturę Majów jaka kwitła w południowym Meksyku przez długi okres czasu. Tancerze noszą tradycyjne stroje i makijaż starożytnych Majów, ustawiają nastrój imprez starą muzyką i kadzidłem.

Ostatnio w bardziej znanych miejscach życia Majów zmartwychwstają ich święta, np. podróż na wyspę Cozumel. Przed wekami Majowie podróżowali 20 km na wyspę Cozumel w łodziach aby złożyć ofiary bogini Ix Chel. Wierzyli, że da im płodność i dobre połowy. Ofiarowali bogini jedzenie, napoje, kadzidła i kwiaty. Dzisiaj robi się to dla turystów aby im przybliżyć starą majańską kulturę.


Xcaret

cdn...

6 Feb. 2010

WIESŁAWA