ŚWIAT ENERGII

RÓŻNICA MIĘDZY QI GONG I TAI CHI

Qi gong jest starożytną praktyką, która dosłownie oznacza kultywowanie energii życiowej lub „qi.” Odbywa się przez połączenie ćwiczeń: ruchów ciała, masażu siebie, medytacji i prawidłowego oddychania.

Tai chi jest również bardzo dobrze znaną formą ćwiczeń, jako praktyki z energią „qi” w ruchu.

Wszystkie praktyki takie jak: yoga, Tai chi, Qi gong to formy medytacji, które pozwalają na dostarczenie energii do ciała przez ruch i pozycję ciała.

Różnica w Qi gong i Tai chi jest tylko w sposobie wprowadzania energii do organizmu, jednak Tai chi jest formą specyficzną.

Uczeń musi skupić swoją energię na kilku podstawowych poziomach swojego ciała wyrażając przepływ energii w określonej części ciała. Podobnie jest w Qi gong i Tai chi, lecz Tai chi jest bardziej ukierunkowane na podstawy i wyrównanie energii podczas ćwiczeń, które uczą walki.

Chińskim symbolem Tai chi jest yang - yin, co tłumaczą jako „Najwyższa Siła”. Koncepcję yang i yin znamy jako dualizm: mężczyzna - kobieta, światło i ciemność. Tai chi jest odpowiednikiem kultywowania tych energii. Najwyższa siła ma na celu pokazać „pięść” jako siłę lub dyscyplinę - najwyższą i ostateczną. Wiele ćwiczeń przypomina walki zwierząt, ptaków chociaż w sposób powolny, gładki i odpowiednie przejścia pomiędzy nimi.

Wszystko zależy od ludzi, którzy te ćwiczenia wykonują; i tak mogą być medytacyjnymi formami ciała, które wprowadzą w ich system energetyczny witalną energię, która utrzyma zdrowie i siłę, lub aspektem walki, rytmu ruchów, szybkiego poruszania się i może być zastosowane w innych sferach życia, np. u sportowców.


Tai chi

W ćwiczeniach walki ćwiczą dwie osoby lub grupy, np. w ćwiczeniach odpychających ręce - obrona, umożliwienie odbicia lub osłabienia uderzenia, kopnięcia czy innego ataku siły zewnętrznej, czyli rozproszenie złej energii, które potrafią nas atakować i nam zaszkodzić.

W Tai chi wprzódy należy nauczyć się ćwiczeń i postawy ciała, aby je wykonać, zajmuje to mniej lub więcej czasu w zależności od zestawu ćwiczeń, a później około roku, aby dzięki nim doprowadzić ciało i sztukę przelewania energii do perfekcji.

Qi gong jest starożytną formą według tradycji chińskiej, która pozwala na indywidualne zachowania zdrowej równowagi energii lub uzyskania odpowiedniej stabilizacji, a także przeciwdziała powstawaniu blokad w energetycznym systemie.

Qi gong ma charakter relaksacyjny i uspakajający. Energia „qi” krąży w naszym systemie regulując układ nerwowy, jednym słowem odstresowuje nas, dotlenia krew, która odżywia ciało.

W człowieku serce odnosi się do energii „qi”, czyli do siły życia z jaką pracuje serce i krąży krew w żyłach. Właściwa praca serca to zasługa „qi”, także ważna jest dla naszej odporności organizmu. Ogrzewa ciało i utrzymuje prawidłową temperaturę we wszystkich organach (yang-qi), jest naszą energią cieplną.

Qi jest utworzona z wdychanego tlenu i substancji odżywczych naszej diety. Wrodzona „qi” pierwotnie przechowywana jest w nerkach, toteż ważne jest, aby w tym organie nie powstał zastój. Obieg „qi” jest także związany z psychiką, np. gniew może doprowadzić do bólu głowy, niepokoju, zaburzeń żołądkowych (zostaje zakłócony element ognia - czakra splotu słonecznego).

Ćwiczenia Qi gong regulują umysł i oddech., co służy zachowaniu zdrowia i leczeniu chorób.

Kiedy mamy w życiu wiele fizycznego wysiłku co nie pozwala budować naszego zdrowia lub przywracać sprawności ciała, ćwiczenia z energią „qi” okazują się niezwykle pomocne.


Qi gong

W Qi gong ruchy naszych rąk (nawet kiedy ćwiczymy w grupie) służą do masowania siebie energią. W czasie ćwiczeń trzymamy dłonie skierowane na własne ciało i odpowiednimi ruchami masujemy swoją aurę. Jeszcze jedną zasługa tych ćwiczeń jest to, że można je praktykować w pozycji siedzącej, np. u osób niepełnosprawnych lub w przypadku innych zdrowotnych problemów. Podstawowym wymogiem jest, aby ciało było w pozycji komfortowej i wygodnej, czy to siedzącej czy stojącej.

Tai chi znane jest także jako Taiji a Qi gong jako Chi kung - stara chińska dyscyplina do uprawy własnego zdrowia poprzez dostarczanie organizmowi energii „qi” ważnej dla całego życia.

Qi gong może mieć cztery różne formy w zależności od postawy, skupienia umysłu, oddechu, i przepływu energii.

W zastosowaniu medycznym (uzdrawiającym) forma Qi gong może obejmować wizualizację, konkretne dźwięki, obrazy, oddech. Poza tym Qi gong wykorzystuje zioła, masaże lub inne formy w celu osiągnięcia doskonałego przepływu energii.

Dynamiczne Qi gong obejmuje specyficzne ruchy i ćwiczenia w celu wspierania prawidłowego przepływu energii.

Dzięki Qi gong możemy nauczyć się regulować ciało, oddech, i przepływ energii w umyśle, a to daje człowiekowi zdrowie, zachowuje młodość i duchową świadomość.

Qi gong jest dostosowany do stanu ucznia w zależności np. stanu zdrowia, dostosowania odpowiednich ćwiczeń, aby ponownie prawidłowo uruchomić kanały energetyczne, przez które wpłynie energia co pozwoli na poprawę zdrowotnej kondycji ciała i uzdrowienie choroby.

Nawet 3 minutowe ćwiczenia każdego dnia już wpływają pozytywnie na nasz fizyczny i psychiczny stan.

8 minut - to już głębsza forma i pozwala energii mocniej wpływać do mózgu eliminując stres.

20 minut potrafi reperować uszkodzone ciało, które było zablokowane od lat bez względu na wiek osoby.

Poprzez odpowiednie zarządzanie kanałami Yang i Yin praktykujący staje się zdrowy i silniejszy, nawet jeśli rozpoczyna praktyki w późnym wieku.

8 Dec. 2011

WIESŁAWA
 

Sitting Qi Gong with Master Xiao at Dolphin Song in KS

siedząca medytacja

Chen Style Tai Chi with Master Zhang Gwang Ping

Tai chi

Qi Gong Master 92 Years Old !

92 letni mistrz Qi gong