NATURALNE LECZENIE

WITAMINY Z GRUPY B

Witamina B1
(tiamina)

Jest witaminą dobrego usposobienia. Od odpowiedniej ilości tej witaminy i innych z grupy witamin B, zależy integralność centralnego układu nerwowego i właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego. Tiamina spełnia też ważne funkcje w podtrzymywaniu normalnego apetytu i trawienia, metabolizmu węglowodanów, syntezy ważnego hormonu acetylocholiny. W przypadku jej niedoboru funkcjonowanie umysłu zostaje poważnie osłabione. Uczenie się, modlitwa, medytacja, rozmyślanie, dobre usposobienie i inne ważne funkcje umysłu zostają wtedy ograniczone. Niemal wszystkie naturalne produkty zawierają tiaminę. Jest obecna w dużych ilościach w roślinach strączkowych, drożdżach piekarskich, zbożach, orzechach i nasionach. Jej niedobór prowadzi do poważnej choroby, beri beri. Chlorowana woda niszczy tiaminę! Potrawy gotowane na takiej wodzie zawierają niewielkie ilości tej witaminy, także zbyt długie gotowanie i za wysoka temperatura są jej wrogiem, również gotowanie w środowisku zasadowym. Osoby odżywiające się głównie w restauracjach mogą cierpieć na brak tej i innych witamin ze względu na sposób przygotowania tam posiłków (zbyt długie wystawianie posiłków na działanie światła, ciepła i powietrza).

Witamina B2
(ryboflawina)

Odgrywa ona ważną rolę w funkcjonowaniu narządu wzroku. Niedobór powoduje pogorszenie ostrości wzroku, światłowstręt, łzawienie, meczenie się oczu. Jej najważniejszą czynnością w organizmie jest udział w procesach utleniania i redukcji. Współdziała w prawidłowym funkcjonowaniu nerwu wzrokowego, błon śluzowych, nabłonka i innych. Objawy niedoboru: uszkodzenia gałek ocznych i rogówki, nadwrażliwość na światło, uczucie "piasku" pod powiekami, piekące, zaczerwienione, zmęczone oczy, zmiany w obrębie jamy ustnej i kącików ust, wypadanie włosów, brak koncentracji, zawroty głowy, bezsenność. Znajduje się w liściastych warzywach, pełnoziarnistym chlebie i roślinach strączkowych. Jej niedobór wywołuje patologiczne zmiany w jamie ustnej, ból języka, wypadanie włosów, łuszczenie się skóry. Niedobór może się pojawić na skutek diety opartej na rafinowanych produktach i "pustych" kaloriach.

Witamina B3
(niacyna, witamina PP)

Jej niedobór powoduje chorobę zwaną pelagra. Jest to poważne schorzenie, nie występuje obecnie często pełnej formie, wiele osób cierpi na nią w łagodnej postaci, niedobór tej witaminy odbija się głównie na stanie nerwów, skórze i jelitach. Nie jest ona magazynowana w organizmie jak i inne witaminy z tej grupy więc należy dbać o jej dostawę regularnie. Ma ona działanie rozszerzające na naczynia krwionośne, co może być pomocne w usuwaniu dolegliwości krążeniowych u osób z wąskimi żyłami i bólami migrenowymi głowy .Źródła tej witaminy: drożdże piwne, orzeszki ziemne, tuńczyk, suszone brzoskwinie, łosoś, pełne ziarna, migdały.

Witamina B12

Wokół tej witaminy narosło wiele sprzecznych opinii, większość specjalistów uważa, że tylko pokarmy pochodzenia zwierzęcego, a konkretnie mięso są jej źródłem, istnieje jednak kilka wegetariańskich źródeł tej witaminy: pszenica, soja, zielone części roślin, oliwki, owoce, kapusta, seler, brokuły, pory. Kolejnym jej źródłem są bakterie w jamie ustnej, nosowej, migdałkach i drogach oddechowych, które ja produkują. Te źródła są w stanie pokryć niewielkie zapotrzebowanie na tę witaminę u wegetarian spożywających niewielkie ilości białka. Jest niewiele przeprowadzanych badań lub nie ma ich wcale, aby porównać zapotrzebowanie na składniki pokarmowe dla ludzi odżywiających się różnymi dietami, jednak nieliczne, jakie były przeprowadzane mówią o innym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe dla ludzi na standardowej diecie i dla wegetarian, inne też te grupy mają wyniki badań uważane jako właściwe dla tak zwanej "normy". Niedobór witaminy B12 występuje bardzo rzadko i zazwyczaj dotyczy osób jedzących mięso. Za najczęstsze przyczyny przyjmuje się zaburzenia wchłaniania, zwiększone zapotrzebowanie, zaburzenia trawienia, schorzenia jelita krętego i pasożyty.

Wszystkie witaminy z tej grupy są powszechnie obecne w wielu pokarmach i stosując naturalne, świeże pożywienie nie powinno być niedoborów, jednak współczesne produkty są dalekie od ideału i dlatego braki witamin pojawiają się coraz częściej. Poza tym wiele czynników niszczy delikatne witaminy B: używki, konserwanty, kawa, napoje gazowane i leki nagminnie stosowane (na przykład środki przeciwbólowe).

Źródło: Agata i Calvin Thrash: "Sposób na zdrowe życie"