NATURALNE LECZENIE

TOFU

Tofu (Doufu) - twarożek sojowy otrzymywany w procesie koagulacji mleka sojowego, wynaleziony w Chinach w 164 r. n.e. przez Liu Ana. W Chinach twarożek nazywany jest doufu, na Zachodzie jego nazwa jest jednak znana w fonetyce japońskiej, bo Japonia była pierwszym dalekowschodnim państwem, w którym zachodni kupcy (Holendrzy) mogli otworzyć swoje faktorie. W Japonii tofu zaczęto przyrządzać dopiero w drugim tysiącleciu n.e. Chiński tofu jest delikatniejszy i chudszy od japońskiego ze względu na inną tradycję przygotowywania mleka sojowego. Jada się go także w Korei, Wietnamie, Tajlandii i innych państwach regionu.

Tofu jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, roślinnych tłuszczów nienasyconych i wielu witamin. Tofu jest niskokaloryczny i nie zawiera cholesterolu. Częsty składnik oryginalnych potraw orientalnych i kuchni europejskiej, dań mięsnych i wegetariańskich.

Tofu występuje w kilku postaciach:
1. Tofu jedwabiste - ma konsystencję gęstej śmietany i jest najdelikatniejsze. Można nim zastąpić w potrawach mleko, śmietanę, jogurt, twaróg. Można go użyć zamiast żółtego sera w pizzy bądź lasagne, usmażyć z niego na patelni omlet (bez jajek), a bez przetwarzania spożywać jako deser, na przykład z owocami.
2. Tofu twarde - wyglądem przypomina tradycyjny, biały ser, lecz jego smak i zastosowania są inne. Nadaje się do smażenia (w panierce lub nie), gotowania, duszenia, pokrojone w kostkę może być dodawane do zupy, gulaszu, sałatek, pokruszonym można posypywać różne dania.
3. Tofu smakowe - wędzone lub z dodatkiem np. bazylii, kiełków, wodorostów


Wartości odżywcze

W tofu znajduje się białko sojowe, zawierające aminokwasy egzogenne przyswajalne przez nasz organizm w takim samym stopniu, jak białko zawarte w wołowinie i drobiu. Ponad 80% znajdującego się w nim tłuszczu roślinnego to tłuszcze nienasycone, kwas linolowy oraz lecytyna, które zapobiegają odkładaniu się w naczyniach krwionośnych złogów cholesterolowych.

Tofu jest również źródłem wapnia, a także innych soli mineralnych i witamin: soli żelaza, fosforu, potasu, sodu; witamin z grupy B, choliny i witaminy E, tj.

• białko 11,0 g
• tłuszcz 5,0 g
• węglowodany 0,4 g
• cholesterol 0,0 g
• wapń 146,0 mg
• fosfor 105,0 mg
• żelazo 1,7 mg
• witaminy z grupy B 0,09 mg
• wartość energetyczna 80-100 kcal.


Tofu w kuchni

Tofu jest tradycyjnym składnikiem potraw orientalnych, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Daje się ono łatwo i szybko przyrządzać na różne sposoby. Chińska kuchnia zna ich mnóstwo, np. tofu pokrojony w kostki i gotowany na ostro z mielonym mięsem to tradycyjne danie kuchni syczuańskiej. W Pekinie jada się go na zimno z czosnkiem, albo w formie długich, twardych paseczków.

Na początku trudno jest się pogodzić ze smakiem tofu, trzeba się do niego przyzwyczaić, choć pewnie są i tacy, którym zasmakuje od razu, jednak kubki smakowe przyzwyczajone do innych potraw mogą zaklasyfikować smak tofu jako ciężki do polubienia. Zwłaszcza przez osoby stosujące dietę mięsną bądź używające dużo słono - pikantnych smaków. Jest to też kwestia wyboru określonego rodzaju tofu. Niezbyt udanym produktem jest tofu z polskiej firmy, dostępne w wielu sklepach. Nie dość, że nie ma atestu zapewniającego nie używania soi modyfikowanej genetycznie, to jest po prostu niesmaczne, przypomina raczej plastik? Próbowałam (Bogusława Maria) się do niego przekonywać wielokrotnie i nie udało mi się. Dużo lepszym produktem jest czeskie tofu. Czesi mają nawiasem mówiąc bardzo dobre produkty atestowane ekologicznie. Najlepsze jakie udaje mi się dostać w Polsce to niemieckie tofu z firmy "Taifun", które ma naturalny smak i atesty.

Aby polubić tofu, można je marynować w poniższych zalewach (dotyczy to tofu naturalnego, białego).

1. Mieszanka oliwy z oliwek, rozgniecionego czosnku, soli, pieprzu, posiekanej bazylii
2. Sos sojowy wymieszany z przegotowaną zimną wodą (proporcja 1: 3 ) z dodatkiem majeranku, tymianku, czosnku
3. Olej z pestek dyni wymieszany z sosem sojowym
4. Sos sojowy z wodą w powyższej proporcji, musztarda, oliwa, rozmaryn
5. Sos pomidorowy rozcieńczony lekko wodą, ostra papryka w proszku, czosnek

Pokrojone w plastry bądź kostkę tofu marynować 1- 3 dni w powyższych marynatach.
(przepis pochodzi z książki "Odnowa na talerzu" Bożeny Cyran)

***Przepisy***

Zupa z tofu i kasztanami wodnymi

Składniki:
sól
1 łyżka oleju sojowego
1 łyżka sosu sojowego
2 szklanki rosołu drobiowego
20 kasztanów wodnych z puszki
1 seler pocięty w 1/2 cm plasterki
2 łyżki ciemnego cukru trzcinowego
8 grzybów mu-err pokrojonych w paski
1 łyżka ciemnego octu ryżowego (lub winnego)
1 łyżka mąki ziemniaczanej wymieszanej z 2 łyżkami wody
1/2 kostki wędzonego tofu (ok.150g) pociętego w 1cm kostkę

Sposób przygotowania:
1. Do garnka wlać olej, lekko rozgrzać, dodać cukier, przesmażyć mieszając. Wlać rosół, dodać tofu, kasztany, grzyby mu-err, sos sojowy i ocet ryżowy.
2. Doprowadzić zupę do wrzenia, dodać pora. Wlać powoli mąkę ziemniaczaną z wodą. Zagotować, aż zupa się lekko zagęści. W razie potrzeby doprawić solą. Zupa gotowa. Grzanki z tofu


Grzanki z tofu

Składniki:
sól
cebulka
2 pieczarki
natka pietruszki
cząber (lub bazylia)
koncentrat pomidorowy
4 kromki razowego chleba
tofu (dowolne - może być twarde, sałatkowe, wędzone)

Sposób przygotowania:
Chleb podzielić na dwie pary komplementarnych kromek. Po wewnętrznej stronie każdej pary posmarować koncentratem pomidorowym. Na jedną stronę położyć plasterki tofu (albo posmarować sałatkowym), posypać cząbrem lub bazylią, następnie plasterki pieczarek, krążki cebuli, natkę, sól. Przykryć drugą kromką z pary. Można po wierzchu lekko posmarować olejem. Wrzucić do grzankownika (takiego "składanego", że sprasowuje grzankę), zapiec.


Paella z tofu

Składniki:
sól
1 cebula
1 czerwona papryka
400g pomidorów w puszce
1bazylia, tymianek, oregano
1 łyżeczka mielonej kurkumy
2 ząbki czosnku zmiażdżone
275g tofu pokrojonego w kostkę
200g ryżu (najlepszy jest ten mieszany z soczewica)
550 ml wywaru z warzyw (z kostki lub własnej roboty)

Sposób przygotowania:
Posiekać wszystko. Na patelni rozgrzać oliwę, obsmażyć cebulę, paprykę i czosnek. Dodać pomidory, kurkumę, zioła i razem poddusić. Smażyć ok. 5 min. Dodać wywar, ryz. Zagotować. Dusić pod przykryciem ok. 20 min, aż wchłonie się sos. Dodać tofu i bez przykrycia gotować ok. 10 min.
 

Kotlety z tofu

Składniki:
sól
olej
jajko
pieprz
ogórek
pietruszka
5 łyżek śmietany
40 dag serka tofu
mały seler (15dag)
łyżka soku z cytryny
odrobina posiekanego koperku
2 łyżki posiekanego szczypiorku

Sposób przyrządzania:
Tofu pokroić, zmiksować. Seler i pietruszkę zetrzeć i wymieszać z tofu, jajkiem, szczypiorkiem i solą. Uformować ok. 8 kulek, spłaszczyć, usmażyć na oleju. Ogórek pokroić w plasterki. Śmietanę, sok z cytryny, sól, pieprz i koper wymieszać, polać pokrojony ogórek. Kotleciki podawać z ziemniakami i sałatą.
 

Tofu z bazylią

Składniki
sól,
250g tofu,
1 ząbek czosnku,
2 łyżki sosu rybnego,
2 łyżki oleju słonecznikowego,
łyżeczka posiekanej świeżej lub pół łyżeczki suszonej bazylii,
200g białej fasolki ( z puszki lub świeżej namoczonej przez noc i ugotowanej na półmiękko),

Sposób przygotowania:
Olej rozgrzać na dużej patelni, czosnek posiekać lub rozgnieść i krótko podsmażyć, dodać fasolę, smażyć 3 minuty mieszając. Dodać tofu odsączone z zalewy i pokrojone w kostkę, smażyć dalsze 2 minuty, doprawić sosem rybnym i solą. Dusić około 3 minuty. Przed podaniem posypać bazylią i zamieszać.
 

Durum - tofu z warzywami

Składniki:
tofu
pieczarki
fasolka szparagowa
papryka żółta i czerwona

Sposób przygotowania:
Rozgrzać na patelni oliwę z oliwek, wrzucić tofu pokrojone w kostkę, podsmażyć.
Po chwili dodać fasolkę pokrojona w 3-4 cm. kawałki, paprykę pociętą w paski
oraz pieczarki. Dusić wszystko na małym ogniu w temp. 70 C


Zupa porowo - selerowa z tofu

Składniki:
sól
pieprz 
2 - 3 pory
30 dag tofu
2 łyżki mąki
łyżka soku z cytryny
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki sosu sojowego
pół selera średniej wielkości
półtora litra bulionu warzywnego (może być z kostki)
2-3 łyżki posiekanej zieleniny (natki pietruszki, koperku, listków kolendry - do wyboru)

Sposób przygotowania:
Tofu pokroić w kostkę, zalać sosem sojowym i odstawić. Z porów odciąć zielone liście, a białe części starannie opłukać i pokroić w talarki. Seler obrać, pokroić w cienkie słupki. Włożyć warzywa do wrzącego bulionu, gotować, aż będą miękkie. Doprawić zupę solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Tofu osączyć, oprószyć mąką i lekko zrumienić na rozgrzanej na patelni oliwie, wraz z zieleniną wrzucić do zupy. Można również dodać trochę ugotowanego makaronu rosołowego.
 

Tofu w warzywach

Składniki:
sól
pieprz
cebula 2 szt
masło 3 łyżki
brokuł 30 dkg
cukinia 50 dkg
czosnek 1 ząbek
marchewka 1 szt
liść laurowy 1 szt
mąka pszenna 2 łyżki
śmietana 18% 1/2 szkl
ziemniaki 5 sztuk małych
tofu 2 kostki - w sumie 60 dkg
bulion warzywny - może być z kostki 3 szkl

Sposób przygotowania:
Tofu wkładamy do gorącej wody i gotujemy dwie minuty, następnie odcedzamy i kroimy na osiem kostek. Warzywa myjemy i obieramy. Brokuła dzielimy na różyczki. Czosnek przeciskamy przez praskę. Marchewkę, ziemniaki, cebulę i cukinię kroimy w plasterki. Przygotowane warzywa smażymy 3 minuty na maśle, oprószamy mąką i smażymy jeszcze minutę. Wlewamy bulion i wkładamy liść laurowy, dusimy warzywa 10 minut. Dodajemy tofu i dusimy jeszcze 3 minuty. Mieszamy ze śmietanką i dusimy ponownie 3 minuty. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z ciemnym pieczywem.
 

Klopsiki z tofu:

Kostka tofu, posiekane włoskie orzechy, trochę ugotowanej kaszy jaglanej, trochę mąki kukurydzianej, czosnek, sól, szczypiorek, oregano, bazylia, tarta bułka lub otręby. Rozdrobnić tofu, wymieszać z pozostałymi składnikami, uformować klopsy, smażyć na patelni lub piec w piekarniku (180° aż nabiorą złotego koloru).

Pasta do smarowania kanapek:

Rozgnieść widelcem tofu wędzone, dodać trochę sosu sojowego, słodką paprykę w proszku (dość dużo, żeby był wyrazisty smak) i trochę ostrej papryki, wymieszać dokładnie widelcem z masłem dając go tyle, żeby powstała pasta. Na koniec wymieszać z pokrojoną cebulą.

Sałatka uniwersalna z dodatkiem tofu:

Ugotowane jakiekolwiek ziarna lub kasza (jęczmień, owies bezłuskowy, orkisz, ryż, kasza jaglana itp.), fasola (jakikolwiek rodzaj, biała, czerwona, ciecierzyca, zielony groszek), pokrojona czerwona papryka, cebula, ogórek (zielony, kiszony bądź konserwowy), kilka małych pomidorków, trochę zielonych liści (np. pietruszka, seler, koper), tofu pokrojone w kostkę, parę kropli oliwy, przyprawy. Taka sałatka, której smak za każdym razem jest trochę inny, w zależności od dodatków, może być zabierana w pudełku do pracy jako drugie śniadanie.

Tofu opiekane:

Kostka tofu pokrojona w plastry, sos sojowy, utarty świeży imbir, zielona pietruszka. Piekarnik nastawić na opiekanie. Zmieszać sos z imbirem i nałożyć na tofu, umieścić je w żaroodpornym naczyniu. Opiekać aż lekko zbrązowieje po obydwu stronach (opieka się szybko, trzeba uważać). Posypać pietruszką.

Tofu smażone:

Pokroić tofu na płaskie kawałki lub sztabki, można panierować dowolnie lub nie, obsmażać na złoty kolor. Można stosować do obiadu i na kanapki.