NATURALNE LECZENIE

TERAPIA OCZYSZCZAJĄCA ZATOKI
(CZĘŚĆ 6)
LINK! DO CZĘŚCI 5

Można ją przeprowadzić po uprzednim oczyszczeniu jelit i wątroby, bądź po innych terapiach oczyszczających jak: głodówki czy oczyszczania ajurwedyjskie. Należy ją wykonać dokładnie według przedstawionego poniżej sposobu postępowania. Jest w zasadzie terapią przynoszącą korzyści dla ciała i ducha, ma wschodni rodowód- z tybetańskiej ajurwedy. Zgodnie z nauką ayurwedy oddychając oprócz tlenu przyswajamy pewien rodzaj energii zawarty w powietrzu zwany w sanskrycie prana. Robiąc wdech wprowadzamy powietrze do płuc, a pranę poprzez zatoki do mózgu.

Chcąc więc w pełni zadbać o swoje zdrowie powinno się mieć na uwadze górne drogi oddechowe, a zwłaszcza kanaliki nosowe i zatoki. Niestety, w dzisiejszych czasach większość ludzi ma różnego rodzaju problemy z tym obszarem, a popularność leków na zapchany nos i zatoki ciągle wzrasta. Choroby zatok mogą mieć różne przyczyny: niewłaściwa dieta, zanieczyszczone powietrze, nadmiar różnych sztucznych aromatów (kosmetyki i tzw. „chemia gospodarcza”), stres powodujący chaotyczne oddychanie, itd.

Jednocześnie w parze z tymi przyczynami może pojawić się pewien, widziany z perspektywy wschodniej medycyny problem, otóż uważa ona, że zanieczyszczony i niewydolny organizm w pustych przestrzeniach zatok lokuje różne złogi, których nie potrafi wydalić na zewnątrz. Wszystko to razem powoduje, że delikatny aparat w górnych drogach oddechowych, który ma służyć przyswajaniu siły życiowej, czyli prany, źle funkcjonuje lub wcale nie działa. Może powstać stan, kiedy nadmiar prany zostaje uwięziony w zatokach, pojawiają się objawy typu: nagłe zmiany nastroju, złe samopoczucie, cienie pod oczami. To, że oddychanie wiąże się z nerkami, jak uważa medycyna wschodu, może też być przyczyną faktu, że osoby uzależnione od kokainy chorują zawsze na nerki.

Terapia oczyszczająca zatoki, odciągająca nadmiar uwięzionej energii z twarzy, głowy i stymulująca jednocześnie pracę nerek.

Przeciwwskazania:
Nie wolno jej stosować bezpośrednio po kąpieli, posiłku, akcie seksualnym, spożyciu alkoholu, w ciąży i podczas menstruacji. Potrzebna jest pomoc drugiej osoby.

Akcesoria:
-Szklany zakraplacz do oczu z gumową końcówką
-Świeży korzeń imbiru
-Jedna łyżeczka brązowego cukru
-Niewielka ilość czystej wody
-Płatki kosmetyczne
-Butelka gorącej wody bądź gorący kataplazm
-Olej sezamowy

Przygotowanie:
Zetrzeć lub zmiażdżyć korzeń imbiru i wycisnąć sok do małej miseczki. Na każde 2 łyżki soku z imbiru dodać szczyptę brązowego cukru i odrobinę wody, co uchroni imbir od utraty soku. Większe ilości tej mieszanki można przechować w lodówce. Podgrzać wodę, podgrzać lekko olej sezamowy (niewielka ilość), przygotować wszystko w zasięgu ręki.

Niech osoba poddająca się tej terapii położy się na plecach. Kilkoma okrężnymi ruchami z zastosowaniem oleju sezamowego należy wykonać lekki masaż twarzy pacjentowi, aby rozluźnić mięśnie, pobudzić krążenie i spowodować wniknięcie oleju w skórę. Następnie ucisnąć kilkakrotnie skórę nad zatokami wzdłuż linii nosa i nad oczami. Przykryć twarz płatkami kosmetycznymi zostawiając odsłonięty jedynie nos. Na krótką chwilę położyć na jednej połowie twarzy butelkę z gorącą wodą (owinąć ją ściereczką, aby nie poparzyć pacjenta), przełożyć na drugą stronę i powtarzać do chwili, aż twarz będzie zaróżowiona, a olej się wchłonie. Ułożyć zrolowany ręcznik pod karkiem pacjenta, nieco odchylając i unosząc jego głowę, aby dziurki w nosie były prostopadłe do podłogi. Zaciskając lewe nozdrze pacjenta palcem środkowym lub wskazującym lewej ręki, zakraplaczem wpuścić 3 do 5 kropli mieszanki z soku imbirowego do prawego nozdrza.

Pomasować lekko okolicę powyżej i poniżej prawego oka pacjenta. Oko może zacząć łzawić, może również wystąpić nieznaczne drganie twarzy pacjenta, można je stłumić lekkim poklepywaniem, co rozluźni mięsnie. Po chwili, gdy pacjent będzie gotów, podać w identyczny sposób mieszankę do lewego nozdrza. Po zakończeniu terapii należy pomóc pacjentowi się podnieść, podtrzymując go, następnie trzymając jedną rękę na jego mostku drugą należy pomasować kręgosłup.

Należy powstrzymać się przez jakiś czas od wykonywania gwałtownych ruchów i co najmniej godzinę odpocząć. Stosować tę terapię codziennie przez trzy dni. Efekty, poza wyżej wymienionymi: lepsza relaksacja i sen, przypływ energii, oczyszczenie zatok, zmniejszenie napięcia, znikanie cieni i obrzęków pod oczami, może powodować zanik bólu głowy, problemów z oczami i uszami.

Źródło: Robert Sachs „Sekrety tybetańskiej ayurwedy”